ProfilyRozhovor: Jiří Pavlovský o komiksu tehdy i dnes

alt

V krátkosti sme si s Jirkou Pavlovským popovídali o tom, jak to bylo nazačátku, jak je to teď a jak to možná bude

 

alt

Při křtu první Crwe v roce 1997

 

Na začátku Crwe ste byli 4. Ty, Štěpán Kopřiva, Petr Litoš a Vladimír Veverka. Jaký ste měli  vize, očekávání,cíle...?


Myslím, že jsme neměli žádné očekávání ani cíle. Když nás Vladimír Veverka oslovil a dal dohromady, tak jsme byli hlavně nadšení, že můžeme dělat komiksy. Jakoby dítě dostalo možnost pracovat v hračkářství. Nebo alkoholik v pivovaru. Takže jsme dělali jen to, co nás baví, vydávali jsme komiksy, které se nám líbily a měli jsme z toho kulové. Což nám vydrželo až do současnosti. Jen už trochu přihlížíme i k tomu, aby se ty komiksy nelíbily jen nám.

Kolik Ti bylo let když si se poprvé dostal ke komiksu? Řekl by si tehdy i v těch nejdivočejších, neerotických snech, že se staneš +/- průkopníkem americkýho moderního comicsu u nás?


To mi už věštili sudičky u kolébky. A taky, že až mi bude osmnáct, píchnu se o trn... ne sorry, to je jiná pohádka. A ne, tušil jsem, že budu tajným agentem, superhrdinou, popelářem, že budu žít v Třeskoprscích a kamarádit se s Myšpulínem... ale jako komiksový průkopník jsem se nikde neviděl. Ani plus, ani mínus.
A jinak má cesta ke komiksu byla celkem obvyklá – klasická dálnice Čtyřlístek – Pif – Batman. Klasika.

Byla někdy Crew, jako časopis i jako nakladatelství, na okraji takový tý bájný černý díry ( nemyslim černou díru Natalie Portman), kdy by hrozil konec?


Ze začátku skoro pořád. A když říkám ze začátku, tak myslím tak prvních padesát let. Párkrát jsme se vyloženě vyšplhali hrobníkovi z lopaty. Po odchodu Vladimíra Veverky, po ukončení spolupráce s Calibre...
    Naštěstí se prodeje komiksů začaly zvedat a nám se povedlo přijít s tituly, které se čtenářům očividně líbí. Sandmanem počínaje, přes Spider-Mana, Simpsony, Garfielda, Calvina a Hobbese, Usagi Yojimba, Loba a další. Zkoušíme taky stále nové tituly jako Živí mrtví (podle kterých i vznikl úspěšný televizní seriál... ale komiks je stejně mnohem lepší), Kůstek či řada evropských komiksových legend (brzo vyjde kultovní Arzach!). A velký zájem je i o naší manga sekci – v čele s Narutem a Death Note (a naším oblíbenou, brutálně-mafiánsko-romanticko-killerskou sérií Crying Freman – Plačicí drak)  ke kterým brzo přibude i slavný Bleach.
    Taky teď vydáváme věci mnohem pravidelněji. Některé mangy každý druhý měsíc a ostatní řady se snažíme dělat aspoň dvakrát ročně, aby lidi nemuseli čekat dlouho na další díly.
    Teď to vypadá sice už celkem optimisticky, ale nezoufejte. Černé díry nikdy nespí. 

Nedávno Crew začala vydávat moderní fenomén a skvělý comics Ultimate Spider-man + Fantastic Four druhej book a následně X-Meny. Dá se už teď mluvit o úspěchu/neúspěchu? Připravovali jste se na tenhle projekt dlouho?

Připravovali jsme se hlavně duševně. Dlouho jsme nechtěli do magazínu jít. Je to nebezpečná a nákladná záležitost. Aby nakladatel pokryl novinové stánky, musí dělat velké náklady – a nikdy neví, kolik se mu toho vrátí zpátky. Někdy většina. Takže jsme zkusili udělat takový kompromis. Je to něco mezi knížkou a časopisem. Skoro sto stránek (čili ne o moc méně než normální knižní komiksy), ale za cenu která je bližší spíš časopisu. Tak uvidíme. Jsou to dobré tituly... a byli bychom strašně rádi, kdyby se u nás opravdu chytla nějaká pořádná superhrdinská série.

 

Pokud se tedy Ultimate Spider-Man uchytí, chtěli by ste v Crwi vydat i menší ultimátní série jako Ultimate War, Ultimate Galactus a podobně?

Něco bude stoprocentně - třeba speciál se Sinister Six. Ostatní uvidíme, jak budou zapadat do řady. Zatím našlapujeme opatrně.

A jedna nakonec: Nemyslíš si, že Anitě (Crew2 - 32 pozn. redakce) je v tom jejím ohozu docela kosa?

Koho to zajímá? Důležité je, jak v tom vypadá.

 

Děkujeme Za rozhovor Jirkovi Pavlovskýmu

 

Otázky kladl: Vojtěch Rabyniuk

 

 

více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]