ProfilyBarbarella, sado maso a kreslené kozy po slovenski

 
„No, "comics strips" pro dospělé – takové které už sexuální, či sadomasochistické potřeby svých hrdinů neskrývají, naopak plně jim dávají prostor, přičemž se od nich více, nebo méně distancují – tyto "comics" jsou velmi mladé!“
 
Psal se rok 1968 a na stránkách slovenského časopiseckého magazínu Revue svetovej literatúry se pod titulkem „Nová hrdinka západného sveta“ objevil dvoustránkový článek o Barbarelle, kterou jeho autor Vernon Sulivan (patrně šlo o překlad) označil za „duchaplnou, až provokativní  a vyzývavou odpověď,  na naivitu a frigiditu tradičních hrdinů komiksových stripů pro děti. A nejen to. Po článku následovala Barbarella jako komiks na pokračování. To vše, samozřejmě ve slovenském překladu.
 
 
Barbarellu dnes asi není třeba moc sáhodlouze představovat. Své odvedl slavný film, stejně jako kultovnost komiksové předlohy v jehož úvodním albu neohrožená sexy astronautka putuje po různých planetách, aby poznala místní, mnohdy bizarní prostředí a stejně tak, aby někteří z místních obyvatel poznali její vrchní i spodní přednosti. A třeba poznamenat, že rozmanitost jejích avantýr je opravdu veliká. Od slepého anděla až po výkonného robota. Barbarella totiž nezná větu: „Já už nemůžu!“ nebo „Dneska ne, bolí mě hlava.“ Ve stejnojmenném filmu dokonce i usouložila ze zkratu „šukací mučící stroj“. V komiksu si s ním jen užila, aby si od lehce zvrhlého klíčníka vysloužila klíč nutný k její misi. Inu Barbarella se nikdy nebála použít své ženské zbraně.
 
 
„Představuje prototyp moderní ženy,“ píše se v již citovaném článku, „ztělesnění současné erotiky.“
 
Ústřední příběh je v podstatě z dnešního pohledu „celkem krotkou slátaninou“ a točí se kolem boje proti tyranské vládě jedné rozmanité planety. Barbarella tak pozná její vody, podzemí i spousty podivných bytostí. Včetně těch totálně tyranských, to snad proto, aby to bylo alespoň trochu politicky avantgardní. To vše samozřejmě slouží k tomu, aby Barbarella předvedla na nejednom panelu nejen kozy a občas i bobříka, ale i různá povyražení z SM nádechem, třeba v podobě uvržení do ptačí klece, konfrontace s kousajícími panenkami, či pokusu o ukamenování divokými mimozemšťany připomínající primáty. Inu, není to žádná věda. Uvolněnější šedesátá léta prasárničkám a zvrhlým fantaziím přála.
 
 
Jistě, díky faktu, že původní komiks vznikl v roce 1964 se ani náhodou nešlo, jako v případě třeba takové Druuny na dřeň, ale na svou dobu to byla docela nálož.  Mnozí intelektuálové oduševněle masturbovali (duševně i reálně) a nakladatelství La Terrain Vague, které Barbarellu vydalo si vysloužilo hned několik žalob. Tehdejší cenzory Barbarela šokovala natolik, že se pokusili vydání knihy zakázat.
 
 
O to více překvapuje, že se tento kult objevil hned v pěti číslech zmíněného slovenského časopisu, čímž se tehdejšímu Vydavatelství svazu slovenských spisovatelů Bratislava podařilo převést do slovenštiny obsah celého prvního alba. Samozřejmě v černobílé podobě, mnohdy v dosti nekvalitním provedením. Ale to vem čert. Podstatnější bylo, že Barbarella zde vyšla (na rozdíl od jiných pozdějších zahraničních vydání) necenzurovaná.
 
 
Jistě, mnohé hlášky, hlavně ty které se pokouší o erotično, jsou dnes přinejmenším úsměvné, faktem však zůstává, že toto slovenské vydání Barbarelly je nejen donovou kuriozitou, ale z dnešního hlediska i dokonalou raritou. A to i přes fakt, že u mnohých obrázků musíte, díky nevýrazné lince opravdu pozorně zkoumat, co se na nich nachází. 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]