ProfilyYpsilonka: „I muži mají někdy své dny!“

 

 
Agentka 355: „V komiksech můžou říkat „jebat“?“
Yorick Brown: „Asi jo.“
Agentka 355: „Vždyť v Supermanovi takový věci nikdy neříkaj.“
Yorick Brown: „Superman není skutečnej, 355. Ve skutečným světě… jsem nejsilnější chlap na Zemi já.“
 
Americko-kanadský autorský tým, jehož hlavními postavami jsou scenárista Brian K. Vaughan a výtvarnice Pia Guerra, si s vizí světa bez mužů pohrává ve formě grafického románu. Jejich Y: Poslední z mužů získal letos cenu Willa Eisnera (což je jakási obdoba Oscara určená pro komiksový průmysl) ve dvou kategoriích – za nejlepší sérii na pokračování a za nejlepší kresbu a práci s barvou. I Stephen King se nechal slyšet, že je to „nejlepší grafický román“, který kdy četl. 
 
 
Asi každý kluk, chlapec nebo mladý muž někdy přemýšlel nad tím, jaké by to bylo být jediným nositelem penisu na Zemi (s tím, že ambicióznější jedinci by chtěli být nositeli dvou). A kdo říká, že ne, ten si to přeje dodnes. Brian K. Vaughan snil na základní škole o tom, že všichni spolužáci zemřou, a on konečně získá to nejhezčí děvče ze třídy (rozumějte, bylo jí sice osm, ale tělo měla minimálně na deset). Zvrácená fantazie ho neopouštěla, postupem času jí dodal celoplanetární měřítko a začal si klást otázky: Kdyby všichni muži na Zemi zemřeli, kdo by se stal americkým prezidentem? Co by se stalo s infrastrukturou? Kdo by se staral o elektrárny? Znamenalo by to konec válečných konfliktů? Konalo by se finále Super Bowlu? A museli by bufet U Tlustého Joea přejmenovat?
 
 
Blok s poznámkami vytáhl ze šuplíku až ve chvíli, kdy chtěl udělat komiks pro svou přítelkyni. Což mělo jednu obrovskou výhodu – měl už všechno precizně naplánované a dopředu věděl, jak celý příběh zakončí. Dokonce měl v hlavě úplně poslední panel s úplně posledním slovem. Donutit Vertigo, aby se nezabarikádovali už v momentě, kdy Vaughan vystupoval z auta, nebylo po fiasku se Swamp Thingem nijak lehké. Námět o posledním muži na Zemi připomínal knihu I Am Legend a navíc pak přiletělo 11. září 2001 a z postapokalyptického příběhu o masivním vymření veškerých samců na zeměkouli se stala příliš horká brambora. Projekt popostrčily až editorky Vertiga (Karen Berger a Heidi MacDonald), které chtěly Ypsilona vydat alespoň prostřednictvím minisérie. Vaughan je ovšem dokázal přesvědčit, že je pro koncept příběhu důležitý pravidelný měsíční příděl, a tak v září 2002 vyšel první sešit řady Y: The Last Man.
 
 
Do hlavní role Vaughan obsadil své mladší a blbější já. Dvaadvacetiletý kouzelník Yorick Brown rozhodně není archetypem chrabrého hrdiny. Odvahy příliš nepobral, ze všeho si dělá legraci a vysokoškolské vzdělání má leda v oblasti popkulturního hláškaření. Jeho jediným cílem je najít přítelkyni Beth, která by měla být někde v Austrálii. Vzhledem k tomu, že si neznámá nákaza v jediném okamžiku pochutnala na všech žijících samcích (kromě Yorickova opičáka Ampersanda) i zmražených chromozomech Y ve spermobankách, se Yorick stává poslední nadějí lidstva a miliard žen, které si ještě někdy chtějí zaskotačit s pravým mužem namísto ženských transsexuálů. Po zdravém mladíkovi je samozřejmě velká sháňka, pronásledují ho Dcery Amazonek (fanatické feministky, které si podle amazonských tradic uřezávají ňadra), tajemná organizace Culper Ring (má na svědomí pár atentátů na americké prezidenty) i čerstvá velitelka izraelské armády. Yorick je tak štvanec, lovná zvěř, „poslední z našich utiskovatelů“. Jedny se ho pokoušejí zabít, jiné prodat do otroctví, další využít. Ubohý Yorick... (řečeno s Hamletem).
 
 
Na roadtripu po Americe Yoricka doprovází bývála agentka Culper Ringu s krycím označením 355 a genetická inženýrka Allison Mann. Během pěti let se mezi hlavním trojlístkem i epizodními postavami rozplétaly mnohdy hodně překvapivé vztahy. Vůbec se dá říct, že čím méně o Y: The Last Man víte, tím spíš vás Vaughan posadí na zadek, aby vám následně mohl urazit čelist. Nepředvídatelný Y je jako komiksová verze Ztracených, akorát rychleji odsejpá a nevyužívá tolik strukturu flashbacků. Téhle podobnosti si všimli samotní tvůrci seriálového hitu, a přetáhli Vaughana do scenáristického týmu.
 
 
Spoluautorkou komiksu je kanadská kreslířka Pia Guerra. Y se odehrává v reálném čase (během pěti let vydávání uběhlo v komiksu taktéž pět let), takže si může pohrát s detaily jako je délka vlasů nebo postupně zarůstající tvář hlavního hrdiny. Kresební styl Guerry byste sice nešli koupit do komiksového lahůdkářství, ale přístupná kresba dostala Y mezi nekomiksové publikum i k Vaughanově tchýni.
 
 
O sérii jejíž souhrnné vydání tvoří deset knih se dá určitě říct, že rozhodně nespadá do kategorie komiksů, u kterých strávíte podstatnou část života, aby vám tvůrci na závěr pšoukli do obličeje. Naopak udělali velmi sympatickou a rozumnou věc. Nejpalčivějších otazníků se zbavili před posledním sešitem, aby se mohli soustředit na vygradování vztahů a důstojně završili dlouholeté putování ústřední skupiny. A že si připravili nejednu emotivní ťafku. Nakonec o kvalitách Y: The Last Man ostatně vypovídá i ten fakt, že pravidelně vychází v překladu Petra Zenkla i u nás.
 
Text: Jiří Pavlovský
 
PŘEHLED KNIH V SÉRII
 
 
Y 01: Jako jeden muž
 
Svět bez mužů by ani náhodou nebyl tak idylický, jak se vám snaží namluvit feministky. Spíš naopak.O tom by mohl vyprávět Yorick, jediná osoba mužského pohlaví (když nepočítáme jeho opičáka), která přežila bleskovou apokalypsu a teď zjišťuje, že být posledním mužem na Zemi není taková sranda, jak si člověk představoval. Ve světě, kde je penis nedostatkovým zbožím, jste štvancem jak těch, které vás chtějí použít k plození, tak těch, které vás považují za relikvii temných dávnověků a chtějí vás zlikvidovat. A to ani nemluvíme o tom, že nikdo netuší, proč Yorick přežil a jestli ve svých genech neskrývá recept na záchranu lidské rasy. Prezidentka, novodobé amazonky, agentky Mossadu, komanda republikánek, ruské vojandy, tajné organizace i nezaměstnané supermodelky, ty všechny mají o Yoricka zájem. Být chlapem je těžký úděl.
 
 
Y 02: Cykly
 
Poslední muž na Zemi. Chce jenom najít svou dívku a mít klid… jenže svět s ním má jiné plány. Pro někoho je prostředkem k záchraně světa, pro někoho symbol utlačovatelů, který je zapotřebí zničit. Čím víc se o jeho existenci ví, tím víc se kolem něj roztáčí kolotoč událostí, které se nedají zastavit. Zuřivé amazonky, šílená žena blábolící něco o mužích z vesmíru, idylické město s tajemnou minulostí, záhadný artefakt, izraelské komando, nalezená sestra… poslední muž na světě to nebude mít jednoduché. 
 
 
Y 03: Malý krok pro lidstvo
 
Yorick je poslední muž na Zemi. To ale neznamená, že je to poslední muž ve vesmíru. Na oběžné dráze kolem planety se pohybuje ruská kosmická stanice, na jejíž palubě je jedna žena… a dva muži. Stanice se právě chystá k nouzovému přistání. A pokud její posádku nezahubí zastaralá technika a vir, určitě to zvládne izraelské ženské komando.
 
 
 
Y 04: Heslo
 
Jediný muž na Zemi, který přežil, a jeho společnice dr. Allison Mannová a vládní agentka 355 jsou už na půli cesty napříč někdejšími Spojenými státy a zbývá jim jen závěrečný úsek do San Franciska, kde dr. Mannovou čeká její nejdůležitější pokus. Než se ale vydají na cestu, potřebují sehnat antibiotika pro dalšího žijícího samce, Yorickova opičáka Ampersanda. Pro Yoricka to znamená vynucený pobyt v coloradské divočině, u jedné z někdejších kolegyň 355, penzionované agentky 711.
Yorick má ale před sebou víc než jen poklidný víkend na samotě u lesa. To, co ho ve srubu agentky 711 očekává, bude horší než všechna nebezpečí, která na své cestě zažil. Poslední muž na zeměkouli zde bude řešit otázky života a smrti.
 
 
Y 05: V kruhu
 
Po téměř dvouletém putování napříč někdejšími Spojenými státy se Yorick Brown, poslední žijící muž na zeměkouli, společně s agentkou 355, dr. Allison Mannovou a svým opičákem Ampersandem dostávají do San Franciska. Zde má dr. Mannová svou záložní laboratoř, ve které by měla konečně rozluštit záhadu, proč Yorick s Ampersandem jako jediní přežili pohromu, která všechny ostatní nositele chromozómu Y na Zemi zlikvidovala. Po Yorickově stopě ale zároveň jde záhadná Japonka oblečená a vycvičená jako nindža, tajemná skupina maskovaných žen, které si říkají Setauketská skupina, a Yorickova sestra Héró.
 
 
 
Y 06: Holky s holkama
 
Yorick Brown a jeho opičák Ampersand, se společně s biochemičkou dr. Mannovou a tajnou vládní agentkou 355 dostali konečně do San Franciska. Zde se dr. Mannové v její záložní laboratoři podařilo určit zdroj jejich imunity, který se nachází v Ampersandově těle.
Ampersand však vzápětí zmizel, když jej uloupila tajemná japonská nájemná bojovnice. Poslední muž na Zemi se tedy spolu s 355 a dr. Mannovou vydává na další, ještě riskantnější výpravu po Ampersandových stopách. Budou se muset přeplavit přes Tichý oceán, kde na ně číhá nebezpečí nejen v hlubinách, ale i nad hladinou.
 
 
 
Y 07: Zvláštní vydání
 
Yorick Brown, poslední z mužů, na své cestě za Ampersandem dorazí k břehům Austrálie, země, ve které by se měla nacházet jeho snoubenka. Yorick se pokusí krátké zastávky v plavbě do japonské Yokogaty využít k pátrání po Beth v rozvalinách někdejšího Sydney, padne však přitom do rukou bezskrupulózní novinářky, která si zprávu o posledním žijícím muži rozhodně nehodlá nechat pro sebe. Yorickova sestra Héró se mezitím v Americe setkává s jinou Beth, s onou dívkou, která žije v opuštěném kostele a již Yorick zachránil před řáděním Amazonek.
 
 
Y 08: Dračice v kimonu
 
Yorick Brown a jeho opičák Ampersand, ocitají v Japonsku. Ampersanda sem unesla záhadná žoldačka vyzbrojená samurajským mečem a Yorick se svými průvodkyněmi, agentkou 355 a doktorkou Allison Mannovou, jej vysledovali až sem, do Země vycházejícího slunce, která se vyrovnala se ztrátou mužů typicky japonským způsobem. Ampersandem v sobě zřejmě má klíč k přežití lidstva, a Yorick s agentkou 355 se za ním musí vydat do Tokia, kde na ně čeká setkání s pozůstatky jakuzy, dětskými gangsterkami a jednou někdejší hvězdou pop music, která zešílela. 
Dr. Mannová se zatím s novou přítelkyní Rose vydává za svou matkou. I když nečeká přívětivé přivítání, skutečnost předčí veškeré její obavy. Zároveň zde ale dojde k překvapivému odhalení, které může přispět k rozluštění té největší záhady: co, nebo kdo, je původcem Gendercidy. 
 
 
 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]