ProfilyNová pravá Vrána

 

Představte si takovou konverzaci. Mluvím si o comicsech a vždyky se do toho nějakej vochomejták připlete s rádoby vtipnou narážkou, že čteme obrázkový knihy. Viděl si Road To Perdition? Jo parádní film! No jo a ten je podle comicsu. Přijde Z Pekla a tak dále, ale nejvíc se těším na to, až jim vpálím do obličeje Vránu. Film, který se stal kultem, nejen díky sérii nešťastných nehod, která vyvrcholila smrtí představitele hlavní role. Film, který miluje miliony a miliony fanoušků po celém světě. Film, který comicsové předloze nesahá ani po kotníky.


Je to prostě Americký film se vším všudy. Jisté kvality mu neupírám, ale opravdu se mi líbil, jen když sem ho viděl poprvé a to už je nějaký ten pátek. Když sem si chtěl oživit, tak dojem byl řekněme…rozpačitý. Ptal sem se sám sebe: Co to vlastně je? Je to jenom rádoby mystická a strašně dark parafráze na pomstu ze záhrobí s trochou toho mýtu okolo natáčení a kdesi cosi. To už sem byl ale chlapec comicsovou kulturou políbený a dal sem tedy šanci knize, abych se dozvěděl co to "ono" vlastně je. Jestli opravdu jen celkem nezajímavý akt vendety a nebo něco víc.

 

alt


Tak sem si tak přečetl klasickou verzi anglicky i česky (nevím kolikáté z prvních tří vydání) a byl sem v šoku. Tohle je přece něco uplně jiného! Do rukou se mi dostal příběh, který za cestou za pomstou a spravedlností skrýval milostný epos. Příběh plný podobenství a odkazů. Nejen těch popkulturních. O tohle tam jde a to se O’Barrovi povedlo moc dobře. Vyjádřit tam emoční stránku příběhu, který vlastně cestu za pomstou využívá jenom jako vedlejší linku a takovou pro moderního čtenáře přístupnější cestičku k Vráně. Tenhle fakt mi nakonec dal další otázky, jak je možné, že to dokázal, tak dobře vyjádři, že čtenář cítí, co chce autor říct? Ale není to tak uplně ono a něco málo tam chybí.

 


No a to už začne bejt člověk zvědavej a začne shánět informace. Zjistí, že Snoubenka Jamese O'Barry byla zabita opilým řidičem při autonehodě. Že se zdrcen ztrátou vydal se hledat klid, nebo možná i podvědomě smrt k mariňákům a již tehdy začal na Vráně pracovat, doufaje, že mu tento příběh o pomstě na těch, kteří zničili lásku, dovolí zapomenout. Marně. Sám se později vyjádřil, že během psaní Vrány na tom naopak byl ještě hůř a měl více sebedestruktivních myšlenek než kdy jindy v té době. Dokonce se pokusil o sebevraždu. A nepříliš optimisticky se vedlo i jeho zpobědi v obrazech. Žádný vydavatel totiž o ní nejevil přílišný zájem. To není žádné tajemství a nám to odpoví na otázku, pocitů z díla. Dobře, ale nechybí tam doopravdy něco???

 

alt

 

Ono tam toho ostatně dost chyběla už i v roce 1989, kdy se O´Barrovi konečně podařilo Vránu vydat. Tedy konkrétně její čtyři sešity. Stalo se tak u malého nezávislého nakladatelství Caliber Press. Po čtyřech číslech byla však Vrána zastavena. Nevydělávala a z netradičního komiksu sice prýštily emoce, nikoliv však celistvost. V tu chvíli Vráně nechybělo hodně, aby definitivně chcípla. Jenže poté se objevil Kevin Eastman, který pod hlavičkou vydavatelství Tundra Publishing vydal v roce 1993 Vránu "téměř" kompletní. Téměř proto, že některé stránky se do vydání kvůli tiskovým archům nedostaly a tak byly nekompromisně vyškrtnuty. A co víc, příběhu se chytili i filmaři a kult, posílený tragickou smrtí herce Brandola Lee během natáčení mohl narůstat no nekonečných výšin. I přes fakt, že v komiksu samotné, přes četná opětivná vydání (včetně několika českých), stále něco chybí.

 

 

Chybí, potažmo chybělo. Konečně po takřka dvaceti letech vychází kompletní vrána i u nás. Kniha je doplněna o zhruba  30 stránek navíc a ty právě tvoří ten chybějící kousek skládanky a ještě hlubší pohled do toho, co nám chtěl autor sdělit a z čeho se snažil vypsat. Konečně nám tak dojde co příběh Vrány doopravdy je a co film rozhodně není.  Je to tragický milostný příběh a dnes více než úspěšná komiksová kniha - grafický román s jedněmi nejvyšších prodejních číslech.

 

Film si možná získal pozornost milionů, ale to komiks také a zatímco film je jakousi směsicí gothicko emo pseudo amerických a popkulturních narážek, komiks je přesně to co má Vrána říct. Více se o 4. českém a konečně kompletním vydání dozvíte v naší Recenzi.

 

Autor: Vojtěch "Thunair" Rabyniuk
 

více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]