ProfilyGantz: Grandiózní Absolutně Nihilistická Totální Zabijačka

 

 
Představte si, že je vám šestnáct, jen tak si cestou ze školy stojíte na nástupišti metra, když tu najednou spadne do kolejiště člověk. Vrhnete se mu na pomoc... a smete vás projíždějící souprava! To asi člověka naštve. 
 
Představte si však dále, že se místo záhrobí najednou ocitnete v obyčejném tokijském bytě, který nelze opustit a jehož největší prázdné místnosti vévodí tajuplná černá koule. To asi člověka zmate. Místnost je navíc plná podobně zmatených lidí, kteří stejně jako vy možná před chvílí zemřeli – a možná taky ne. Na údiv však není čas. Náhle vyfasujete těsné bitevní oblečky a la neoprén, podivné kvéry k tomu, a pouze s několika základními instrukcemi vyrážíte teleportem do boje s něčím, co je podle všeho mimozemšťan. To asi člověka zároveň naštve i zmate. No a přesně tohle všechno se stalo mladíkovi jménem Kei Kurono a odstartovalo to jeho strastiplnou cestu sérií Gantz...
 
 
Schéma, podle kterého se většina dalšího dění odehrává, zůstává více méně neustále stejné: v místnosti se sejde nedobrovolně sebraná skupinka nic nechápajících „dobrovolníků“, je jim určen cíl (nebo cíle) a jsou vysláni na lov. Oblast výskytu cílů nemůžou opustit (zabudovaný vysílač by jim utrhl hlavu), a stejně tak špatně to s nimi skončí, pokud zadání nesplní v daném časovém limitu. Těm, kteří chtějí přežít – a případně i jednoho dne bojový kolotoč opustit – zbývá jenom jediné: bojovat. Jakkoliv a proti čemukoliv, odhodlaně a bez milosti. Protože na milosrdenství protivníků ani systému Gantz se spoléhat nemůžou.
 
 
Se sérií Gantz se připravte na běh na hóóódně dlouhou trať. Jakékoliv informace servíruje autor – Hiroja Oku, rodák z Fukuoky – čtenáři po kapkách vskutku mikroskopických a velice sporadických. Velmi, opravdu velmi dlouho nebudete mít ani přibližně jasno v tom, co se děje a proč se to děje: Je to všechno jenom samoúčelná krutá hra, nebo tu jde o víc? Co je Gantz zač, kdo ho vytvořil a za jakým účelem? Autor vás nechá spolu s hlavními hrdiny tápat. Nezbude vám proto nic jiného, než se pohodlně opřít, vypnout mozek a užívat si zběsilou krvavou jízdu. Protože o tom je Gantz především.
 
 
Asi nejpřesnějšího popisu podstaty této série se dobereme, pokud její název použijeme jako akronym pro Grandiózní Absolutně Nihilistickou Totální Zabijačku. Gantz je krutý, krvavý, násilný, brutální, nemilosrdný, nechutný... (dalších pár tuctů vhodných synonym si doplňte sami). Gantz je krvavá lázeň, festival gore efektů, holomajzna a meganářez toho nejtěžšího kalibru. Má však v sobě hypnotickou podmanivost, která způsobí, že jakmile se jednou začtete, nebudete moct přestat obracet stránky ve snaze zjistit, jaká makabrózní příšera na vás vybafne příště – a jestli vám taky třeba konečně někdo něco vysvětlí. Dám vám však jednu radu: rozhodně k žádné z postav příliš citově nepřilněte; nejspíš byste ji brzy oplakali.
 
 
Po vizuální stránce je Gantz zajímavý především technikou svého vzniku, kterou autor neopomněl popsat i přímo na dodatečných stránkách prvního dílu a s oblibou to podrobně rozebírá ve všech rozhovorech. Veškeré postavy a prostředí v Gantz totiž nejdříve vznikají jako počítačové 3D modely, na které jsou následně nanášeny klasické „mangoidní“ černobílé textury. Výsledek sice není vždy vysloveně líbivý, avšak v kombinaci s autorovou zvrácenou vizuální představivostí vznikají občas scény a výjevy, které z hlavy jen tak nedostanete, ať už pro jejich filmovou dynamičnost nebo zneklidňující obsah.
 
 
Gantz není dokonalý a rozhodně to není série pro každého. Slabší povahy nejspíš odradí přemíra chladné brutality, ty netrpělivější pak rozvleklý a nejasný děj. Stěžovat by si mohli i ti, kteří v mangách hledají hlubší emoce a propracované charaktery; jakkoliv se Gantz chvílemi snaží zabrnkat na nějakou tu emoční strunu, ne vždy mu to tak docela vychází, a tak chování a motivace některých postav vyznívají nepřesvědčivě, ba až vysloveně stupidně. Pokud se však přes tohle všechno přenesete, nebo patříte k věrným stoupencům Loba a jemu podobných, může vás Gantz do svého světa velice snadno vtáhnout.
 
Text: Ľudovít „Turlogh“ Plata
 
GANTZ 01
 
 
"Vaše životy skončily! Jak prožijete ty další, je jen a jen na mně. Tak se věci mají."
 
Nová manga série - tentokrát pro odrostlejší (a cyničtější) čtenáře: Gantz! První díl z sedmatřicetidílné uzavřené série, která začíná tím, že hrdinu přejede metro... a pak to bude ještě horší. Šílené mimozemské příšery a čím dál masivnější a krvavější souboje. A hrdinové jsou někdy větší parchanti než ty emzáci. 
 
Jak dlouho vydržíte ve hře?
Poslední, co si Kei Kurono pamatuje, je, že ho přejelo metro, když se snažil zachránit opilého bezdomovce. Jak hloupá smrt. Ale přesto je stále... naživu? 
Ocitl se v místnosti, ze které nemůže odejít, v místnosti se spoustou dalších neznámých lidí. A uprostřed té místnosti je černá koule, která hlásí, že pokud chce zpátky svůj život, musí jít lovit bizarní mimozemšťany. Kei Kurono vstupuje do hry na život a na smrt. Obyčejní lidé vyzbrojeni sci-fi zbraněmi a proti nim bytosti silnější a nebezpečnější než si kdy dokázali představit.
 
 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]