ProfilyBlade of the Immortal: netradiční samurajský epos

 

 
Japonsko osmnáctého století: stateční samurajové řídící se kodexem cti, krásné gejši zběhlé ve všech odvětvích umění, nelítostná vláda šógunátu tvrdě prosazující tradiční zákony. Kolikrát už tady tohle bylo, řeknete si. Zajisté mnohokrát. Jenže... kolikrát už byl hrdinou takového příběhu samuraj, kterého prakticky nelze zabít...?
 
Titulní čepel (nebo spíš celá úctyhodná sbírka čepelí) patří nesmrtelnému samuraji jménem Manji. Manji je poměrně zručný šermíř, který má na svém kontě 100 lidských životů. Opravdovou výhodu nad svými protivníky však získá ve chvíli, kdy jej jakási tajuplná stařenka učiní pomocí svých „malých pomocníčků“ nesmrtelným. Kessen-chū jsou podivným druhem červů žijících symbioticky v krvi lidského hostitele. Tito červíci dokáží zahojit prakticky jakoukoliv ránu, dokonce umějí zařídit, že člověku znovu přiroste oddělená končetina. Když se pak Manji, který se mezitím rozhodl páchat dobro, setká krátce po své „proměně“ s křehkou a milou Rin Asano hledající někoho, kdo by jí pomohl pomstít se vrahovi jejích rodičů, poměrně lehkomyslně jí na to kývne. Nezamyslí se bohužel příliš důkladně nad tím, že být zručným šermířem neznamená být nejlepším šermířem, a pokud je vaším protivníkem Anotsu Kagehisa, velmistr nechvalně proslulé šermířské školy Ittō-ryū, která si dává za cíl shromáždit pod svými křídly právě ty nejlepší z nejlepších a jejíž motto zní „účel světí prostředky“, nemusí vám k vítězství stačit ani nezranitelnost...
 
Nesmrtelný hrdina není to jediné, co činí tuto sérii poněkud netypickou. Jak se příběh pořád víc rozvíjí a košatí, začnete zjišťovat, že je v něm tak trochu netypické téměř všechno. Samurajové nejsou stateční, ale spíš prohnaní, krásné gejši nosí v loutnách ukryté zbraně, no a šógunát... ten je ještě zkorumpovanější a bezohlednější, než jste si na začátku mysleli. Velký důraz kladený na historické detaily dodává vyprávění značnou autenticitu, ačkoliv na druhou stranu občas nezasvěceným znesnadňuje čtení – v některých rozhovorech potřebuje skoro každé páté slovo vysvětlující poznámku pod čarou, protože pro ně jednoduše v moderních západních jazycích neexistují vhodné ekvivalenty.
 
Původní poměrně prostá a přímočará dějová linka přinášející jenom další příběh o křivdě a pomstě ustupuje velmi záhy do pozadí. Na její místo se protlačí spletité vyprávění sledující osudy mnoha kontroverzních postav a filozofující na téma života, smrti, utrpení, přežití i nemožnosti umřít. Velký prostor je věnovaný nelítostným a krvavým soubojům, zákulisním intrikám, bezohledným experimentům s lidskými „dobrovolníky“ a scénám plným utrpení, které dokáží čtenáře s téměř hypnotickou silou vtáhnout do děje.
 
Velkým specifikem, díky kterému tato série výrazně vyčnívá z běžné japonské produkce, je její kresba. Hiroaki Samura, autor série, má nedokončené umělecké vzdělání, a na rozdíl od malby, která ho údajně nikdy nebavila, v černobílé kresbě si libuje. Na jeho tvorbě je to znát. Nevyužívá čistou obrysovou linku, jednoduché rastry ani deformované obličeje typické pro většinu mang. Jeho kresba je realistická a projevuje se v ní dobrá znalost anatomie i jistá posedlost některými podivnými detaily, jako jsou například ruce a nohy. Samura hodně pracuje s tužkou, jeho kresby často působí dojmem skicy, lehce nahozeného náčrtku, či naopak důkladně stínované a šrafované studie, přičemž se tyto postupy střídají klidně panel od panelu, podle potřeb příběhu a aktuální dynamiky vyprávění. Neodbývá ani pozadí, které je často velmi plastické, plné detailů a dodává stránkám dojem zaplněnosti. „Obálky“ jednotlivých kapitol jsou pak malými uměleckými díly s velkým emočním nábojem. Snad jediná drobná výtka by se dala vznést na adresu některých soubojových scén, které jsou natolik „nadrásané“, přešrafované a soustředěné na nerozpoznatelné detaily, až čtenář trochu ztrácí přehled o tom, kdo vlastně právě porcuje koho.
 
Blade of the Immortal je jednou z těch sérií, které ukazují, že věci se dají dělat i „jinak“. Svým tématem a poměrně silným zakotvením v určité historické periodě nemusí vyhovovat každému, rozhodně však patří mezi díla, která se zřetelně vyčlenila z běžného průměru.
 
Text: Ľudovít „Turlogh“ Plata
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]