ProfilyZlatá komiksová éra, JSA a spousta divných superhrdinů

 

 
Dnes jsou už z velké části mimo hru a objevují se, maximálně aby podnítili kus nostalgie, nebo v moderním pojetí evokovali Zlatou éru komiksů. JSA alias Justice Society of America. 
 
Zlatá éra komiksů. Předválečná a válečná léta, ve kterých se formovali první superhrdinové, včetně takových nesmrtelných ikon jako je například Superman, či Batman. Doba nadšení, brutálně naivních příběhů a hrdinů, kteří dnes vykouzlí víc než cokoliv jiného, úsměv na tváři. Vezměte si třeba takového Flashe, jehož pokrývka hlavy připomíná obrácený lavor, doplněný křidélky. 
 
 
Doba, v níž se superhrdinové museli probíjet balastem primitivních zápletek, aby nakonec mohli vstoupit do povědomí a stát se slavnými, v nejlepším případě legendárními. Doba, ze které se zrodil komiksový fenomén superhrdinů. Není náhodou, že tzv. Zlatá éra se datuje ode dne, kdy se poprvé na stránkách Action Comics objevil Superman. Tehdy se psal rok 1938 a frčelo dobrodružství. Proto vycházel rovněž Adventure comics, plný více méně plytkých historek. To se ale mělo změnit
 
 
Krátce po zrodu Supermana a jeho úspěchu se samozřejmě začali objevovat i další muži a ženy v barevných kostýmech se zvláštními schopnostmi. Třeba takový Green Lantern, v němž však moc velkou podobu se současnými „zelenými lucernami“  nehledejte ani náhodou. Ten původní se jmenoval Allan Scott a jeho magický prsten sice zvládlo zhmotni vše na co jeho majitel pomyslel, ovšem byl bezmocný proti všemu dřevěnému.  
 
 
Objevovali se však i tací, kteří svůj boj napříč časem, nevyhráli a slehla se po nich zem. To je třeba případ Rexe Tylera, alias Hourmana, který si pro změnu šlehne čerstvě vynalezenou pokusnou super drogu (a pak že brát drogy je šatné), díky čemuž se mu na jednu hodinu nesmírně zvýší výkonnostní potenciál (síla, rychlost, výdrž). Aby měl přehled jak dlouho vydrží být super, měl na krku přesýpací hodiny. Není divu, že se po něm slehla zem, dnes by spíš působil jako super výsměch nejedné anti drogové kampani.
 
 
Klasickým produktem své doby byl i Sandman. Ne, spojitost s pozdější legendou Neilla Gainmana v něm nehledejte. Tento byl nechutně bohatým dobrodruhem (další komplex nejednoho komiksového hrdiny)Wesley Doddsem, který se díky své pistoli naplněné uspávacím plynem staral padouchům o „zlé sny“. A aby mu nebylo smutno, měl pubertálního parťáka a chráněnce Sandyho Hawkinse. 
 
 
I tehdejší hrdina Atom nebyl tím, kterého znaly modernější komiksové příběhy. Tento, All Pratt se akorát, i přes svůj malý vzrůst, uměl dobře prát. Žádné jiné superschopnosti neměl. Asi měl svým čtenářům demonstrovat, že není malých a velkých hrdinů a že i malý člověk dokáže velké věci. Nebo že v malém těle může být velký duch. 
 
 
Zlatá éra měla ještě jedno specifikum. Na sólové komiksové řadovky, jak je znáte dnes, zapomeňte. Žádný z hrdinů nebyl ještě natolik populární, aby si zasloužil svou řadu. A tak první dobrodružství (a to i těch nejslavnějších) se obvykle odehrávala v pall mallu mnoha dobrodružství, který přinášel komiksový sešit, většinou se sterilním názvem. Superman se narodil v řadě Action Comics (tedy akčním komiksu), Batman zase v Detective Comics (detektivním komiksu), mocný mág a mystický agent sil všeho dobra Dr. Fate zase v sérii More Fun Comics (komiks přinášející ještě více zábavy) a již zmíněný předpotopní Green Lanter v All American Comics (komiks pro všechny Američany). 
 
 
Výjimkou by se mohl zdát být Flash, jež od svého prvního dobrodružství kvaltoval ve Flash Comics, ale i zde se samozřejmě dělil o prostor s mnohými dalšími a jeho jméno a postava spíš sloužili jako poutač na novou řadu, ve které pouze tvořil jednu součást. A pak se v začátkem léta, v červnu roku 1940 objevil All Star Comics, což byl do jisté míry zlomový okamžik.
 
 
Zlomový minimálně pro pantheon těchto superhrdinů. V té řadě totiž už jak Superman, tak i Batman měli díky svému úspěchu, vedle těch zaběhlých, své vlastní, ryze soukromé řady a vydavatele DC napadlo, že by mohli zkusit dát pod jednu komiksovou střechu všechny tyto superhrdiny. Jo, tehdy se jim hlavně říkalo Mystery Men, slůvko Super, ještě nebylo v komiksu tak profláknuté. A jak se později ukázalo, nápad s řadou All Star Comics (všechny hvězdy v jednom komiksu) byl super. Navíc od třetího čísla chycázejícího v prosinci 1940, se objevila ještě jedna přelomová novinka. Autor Gardner Fox dostal nápad, dát všechny známější hrdiny do jednoho příběhu.  Je to jasné – „více hrdinů, více zábavy“. A to byl začátek budoucích supertýmů. Napříč celým komiksovým spektrem.
 
 
První týmové dobrodružství tedy moc super nebylo. No ono nebylo vlastně vůbec super. Flash, Green Lantern, Spectre, Hawkman, Dr.Fate, Hour Man, Sandman, Atom a Johny Thunder se sešli na večeři, kde si vyprávěli o svých dobrodružstvích. Každopádně, základní kámen byl položen a tímto okamžikem vznikl a začal fungovat úplně první supertým složený z různých hrdinů. A začaly se dít věci, které samozřejmě přetrvávají dodnes. 
 
 
Třeba ta, že členové týmu se mění a zatímco ti populárnější získávají své nové vlastní řady, jejich místa nahrazují ti neznámí, jež tak mají šanci buď zazářit, nebo se později propadnout do zapomnění. Flashe tak třeba nahradil Johny Thunder, mající svou moc díky magickým bleskům (že by předobraz pozdějšího Captain Marvela?), Green Lanterna zase Dr.Mid-Nite (bývalý doktor disponující svou sovou a možností vidět ve tmě) a v roce 1942 byla JSA bohatší o ženský element v podobě Wonder Woman (All Star Comics 8). To nebyla Diana Price, ale Hippolite, maminka současné amazonky s magickým lasem.
 
 
A tak se první týmovka probojovávala celými čtyřicátými léty a počet jejích členů rostl. Objevil se třeba Starman, geniální vědec, který díky svému vynálezu dokázal létat a ovládat kosmickou energii , Hawkman a Hawkgirl – playboy a archeoložka, jež těžili ze své reinkarnace válečníků starého Egypta, nebo zavražděný ex policajt Jim Corrigan, navracející se do reality jako duch pomsty Spectre. Od všeho kus. Bohužel s příchodem padesátých let se týmová idylka chýlila ke konci. Zájem o superhrdiny začal upadat a Zlatá komiksová éra pomalu končila.
 
 
All Star Comics číslo 57 (1951) byl posledním a s ním šla do kytek i Zlatá komiksová éra. Přežili jen ti nejodolnější. Třeba Superman a Batman, kteří se samozřejmě stali čestnými členy JSA. A svým způsobem přežila i JSA. V tzv. Stříbrném komiksovém období, které mělo přijít, se mnozí podivní členové tohoto týmu opět objevili. Ale o tom až zase příště. 
 
 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]