ProfilyPrvní CREWavý rok (CREW : Year One)

 
Psal se rok 1997. Vašek Havel si vzal za ženu Dášu Veškrnovou, čímž z herečky udělal první dámu. V Londýně vyšel první Harry Potter a v Hongkongu se objevila ptačí chřipka. V Kongu zase skončila válka a v kinech se hrál Titanic a mnoho puberťaček plakalo, když Leo zemřel. Jo a taky se objevilo první číslo komiksového magazínu Crew.
 
Divoká devadesátá scéna se již dávno přehoupla do druhé poloviny a šeský komiksový trh se po porevolučním boomu kdy vycházelo vše možné i nemožné stabilizoval do fáze, kdy mnohé z projektů zkrachovaly, evergreeny jako třeba Egmontem vydávaný Asterix stále slavily úspěch a povědomí českých čtenářů o komiksu na tom bylo o mnoho lépe než za starých totalitních časů. A v tu chvíli se objevil Lobo, ultrabrutální, ultra úchylný a ultra zábavný intergalaktický lovec odměn, který opravdu svérázným způsobem dozoroval vyhlášení Miss Voluptua 95. A fenomén byl na světě.  I přes fakt, že se příběh jmenoval Pěkně prsatý propadák, propadák to nebyl. Naopak, svérázná postava vydavatelství DC, toho času na vrcholu své popularity nadchla. A s ní i první číslo magazínu, který jí představil českým čtenářům. Magazínu s všeříkajícím názvem CREW. Reklamu na něj jste mohli najít i v tehdejším vydání filmového časopisu Cinema.
 
 
Pokusů o pravidelný komiksový magazín v té době již bylo několik, ten poslední měl jméno Comics Aréna, který nepřežil své první číslo. Ostatně i jeho vydavatel, Vladimír Veverka se vedle Jiřího Pavlovského, Petra Litoše a Štěpána Kopřivy stal většinovým podílníkem a součástí redakce tohoto nového ambiciózního projektu, který kromě zmíněného Loba přinesl i kraťas netopýřího mstitele Batmana (ze série Black and White), jemuž ještě dělali společnost hrdinové evropského komiksu postkatastrofický Hombre a Burton s Cybem. 
 
 
Součástí namixovaných černobílých a barevných šestašedesáti stran byly i „aktuality“ oznamující třeba, že se Superman oženil s Lois Laneovou a hodně undergroundový komiks Pérák Ondřeje Neffa, který měl jako hostující celebrita na svědomí i první crewavý úvodník v němž okomentoval, že ta hovada (komunisti) nám vzali balet... (míněn tím je samozřejmě komiks, který je všude ve světě vnímán jako svébytná součást kultury). A že je tedy na čase s tím něco udělat! Crew začala proudit do žil svých čtenářů. Pozvolna, protože mnozí knihkupci (vyjma speciálek) tento druh "literární" zábavy prostě nepobírali...
 
 
Na obálce druhého magazínu vystrčil svou dominantní bradu Soudce Dredd a Petr Litoš ve svém úvodníku blíže představil plány okolo časopisu. Komiksu pro dospělé, jak ho nazval. Crew byla vymyšlena jako dvouměsíčník za cenu 66 Káčé za 66 stran. Stránka komiksu za kačku, to je fér. 
 
 
Soudce Dredd nakopal prdel Santa Clausovi a potkal maestra Prdelíniho, Lobo si v kraťasu zastřílel na Divokém západě, Pérák si odskočil pro stejně undergroundové pokračování, představili se zabijáci Sinister a Dexter (souvislost s jistým seriálem hledáte zbytečně) a hlavně se objevil Hellboy v delším příběhu Mrtvola. Ten později vyšel i jako součást speciálu Modrá Crew. To ale hodně předbíháme.  Aktuality přinesly zvěsti o Spider-Manově klonovací sáze, či o tom, že Superman po eventu Final Night radikálně změnil svůj vzhled a schopnosti a vypadá jako kříženec Eradicatora se zubní pastou. Příště se vrátí Lobo v dlouhém příběhu. „To bude zase maso, Gurva, u Fulciho jater!“
 
 
A tak se vrátil. V příběhu Gauneři, jehož název parafrázoval film Quentina Tarantina. Ano, byla to doba, kdy Tarantinova sláva, společně s asijskou vlnou Johna Woo stoupala v Česku do závratných výšin. Lobo si tak odbyl tajemství svého původu a v první části ze tří Joker začal vzpomínat, jak přišel ke křídově bílému ksichtu, zeleným vlasům a smrtícímu šklebu. Jistě, řeč je o kultovním batmanovském komiksu Alana Moorea Kameňák. Tomu se říká silná dvojka. Další Hombré a končící Pérák neměli šanci. 
 
 
A uvnitř komiksu se rovněž objevuje informace o předplatném. Zdá se, že to hoši myslí opravdu vážně. Předplatné se týká i speciálu magazínu, který pod názvem Modrá Crew přinesl příběh Lobo: Kostěj nesmrtelný. Čím jiným by se taky mělo začínat. Lobo je Velkej šéf a kurevskej komerční magnet! V aktualitách se taky objevují zmíňky o „nějakém“ Sin City. Prý je to pecka a kraťas z této série se možná objeví v některém z dalších čísel. 
 
 
A je zde čtyřka. Dražší o tři koruny, tlustější o šestnáct stran, čímž se jejich počet vyšplhal k číslu 82. A Crew na nich představuje další komiksovou legendu. Sandmana. Jednak tématickými články, pak taky příběhem Najít si své peklo. Ten později vyšel v knize Údobí mlh. A spolu s ním rozčísne stránky svým Mozkohryzem (pro neznalé, to je jméno velké sekery) i keltský bijec Slaine.V té době samozřejmě nikdo nemůže tušit, že obě legendy se v budoucnosti dočkají mnoha do češtiny přeložených knih a Sandman i kompletního českého vydání. 
 
 
A právě zde se začíná Crew ukazovat jako skvělý prostředek pro představování komiksových legend českému publiku, které může v případě velkého zájmu přerůst i v jejich další vydávání. Ostatně i Slainovi Poklady Británie, jejichž fragment je ve čtvrté Crewi otištěn se po mnoha letech dočkal souhrnného vydání (recenze ZDE). Zbytek magazínu tvoří samozřejmě pokračující Kameňák a s ním již slabší Misionář, scífko Lidská chyba a pár stripů Perverzního Pepy. Jo, je to Francouz. Do kin se v té době chystá čtvrtý film o Batmanovi. Jo, ten, který Schumacher tak brutálně zkurvil. 
 
 
A ještě něco. Do videopůjčoven zrovna dorazil na VHS (DVD byla tehdy ještě hudbou budoucnosti) animovaný povídkový film Heavy Metal, který čerpal svou náplň, stejně jako Crew z výtvorů nakladatelství AD 2000 a redakce měla za sebou své první posezení se čtenáři, které se odehrálov internetové kavárně Net-Wave.
 
 
Pátá Crew patřila k tomu nejslabšímu, což už evokovali evropští Sinister a Dexter na obálce. Sice v ní najdete vyvrcholení Kameňáku, ale jinak žádná sláva. Klasičtí tahouni Lobo (který si pohrál se sedmi „jatečními“) a soudce Dredd (ten se zase potkal se Pilorukým Edwardem) se museli spokojit s kraťasy, větší prostor si usurpovala undergrundová Tank Girls šoustající s klokany a jezdící v tanku, zmínění Sinister a Dexter řešící Gramatyku. Pětka tak spíše připomíná českou mutaci vydavatelství AD 2000 odkud ostatně redakční rada hodně čerpá.
 
 
V této CREWi se rovněž poprvé objevuje Red Meat, který Franta Fuka objevil na internatu a šířil jeho úchylný humor v české kotlině a text v rubrice „Transfuze“ představil další hit té doby, Zeleného Raula, který humorně reflektoval politické dění v Reflexu. To že evropský Misionář nikoho moc nenadchl asi netřeba připomínat. Šestka prostě nebyla to pravé CREWavě ořechové v řadě. Jednička a dvojka již byli beznadějně vyprodané. 
 
 
Ovšem, podle reklamy se v tu samou dobu na trhu objevila první kniha sebraných stripů kocoura Garfielda (Garfield přibírá na váze), do budoucna jednoho z nejúspěšnějších titulů vydavatelství Crew s.r.o. Ale to už zase hodně předbíháme. Tady a teď jsme ve vrcholícím roku 1997.
 
 
Poslední sešit roku 1997 měl na obálce Hellboye a uvnitř pokračování Pokladů z Británie, které se nějak nedostaly do minulého čísla. Kdo si počká, ten se dočká. V tomto čísle zároveň začal další Hellboyovský příběh Vlci ze Svatého Anastasia (Hellboy a jeho autor se samozřejmě dočkali svých profilů) a vrátila se i Tank Girl, aby se znovu projela v tanku. Spolu s tím se v posledním čísle tohoto ročníku objevili i další evropské komiksové laskominy, včetně představovačky detektiva Johnyho Nema. 
 
 
Ovšem nejzásadnější věc se neukrývala na stránkách magazínu. Normálně si toho čtenář (pokud pozorně nečetl tiráž) nevšiml, ale změny nastali v redakčním týmu a mezi podílníky. Z redakce zmizelo jméno Vladimíra Veverky, kterého nahradil Ondřej Svátek, součást grafického studia Calibre, které se po grafické stránce o Crew staralo od samého počátku. Důvod byl prostý. Veverka opustil projekt a svůj většinový podíl prodal Calibre. A s touto zásadní změnou pak Crew vstupovala do nového roku 1998, slibující do příštího čísla svého nejpopulárnějšího borce. Loba. Loba nespoutaného.
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]