Profily1969: a zrodil se Čtyrlístek

 

 

„Profesor Myšpulín spáchal převratný objev. Dal dohromady matematický vzorec, že jeden a jeden jsou dva. V jeho blízkosti se však potuluje záhadný „záškodník“, toužící Myšpulínův vzorec ukrást. A udělá pro to všechno. Sabotuje Myšpulínovu přednášku, neštítí se loupežného přepadení a dokonce přestrojen za saniťáka sleduje Myšpulína i s jeho kamarádkou Fifinkou do Třeskoprsk, kde hodlá na partu kamarádů, do níž ještě přibyl Bobík a Pinďa svrhnout ze skály velký balvan a když se nezdaří tak alespoň vypustit přehradu. Nakonec je po zásluze potrestán. Dostane přes hubu boxerskou pěstí, důmyslně ukrytou v profesorově kabele.“

 

Ano, jsem si vědom, že to zní dostatečně blbě a prostoduše. Stejně tak jsem si ale vědom, že jsem jako malé dítě tento příběh nejen hltal, ale dokonce jím byl i motivován shánět další sešity tohoto komiksu se jménem Čtyřlístek.

 

Zhruba popsané první dobrodružství, nazvané Vynález prof. Myšpulínavyšlo 15. května r. 1969 v nakladatelství Orbis, kde se nějaký ten den před tím objevil tehdy čtyřiadvacetiletý Jaroslav Němeček s prostou ideou. Zkusit vydat ryze český dětský komiks.

Svou motivaci shrnul ve vzpomínce: "V roce 1968 jsme se s manželkou dostali do zahraničí a byli jsme překvapení, jak barevné časopisy tam vycházejí. A protože jsem už předtím získalzkušenosti s kreslenými příběhy v Mateřídoušce, pustil jsem se hned po návratu domů do vymýšlení Čtyřlístku." A vliv zahraničního komiksu je zde samozřejmě znát. Na prvních deseti stranách rodící se legendy je klasický záporák, který ne neštítí ani zbraní, ani násilí (samozřejmě že naivně odaném) a hrdinové se stejně tak účelně brání. Třeba robotickým psem s pilou místo čumáku.

 

A právě to se stalo zaručeným receptem na úspěch. Padesátitisícový náklad byl okamžitě rozebraný a malí i velký čtenáři se dopisy dožadovali dalších dobrodružství. Partička kamarádů – kocour, fenka, prasátko a zajíc se mohli (za scenáristické i výtvarné Němečkově účasti) přichystat na výlet mezi piráty a hned poté na tajemný hrad, tedy na dobrodružství vycházející za sebou v rychlém časovém sledu. Stejně jako následující výlet do vesmíru (Čtyrlístek dobývá vesmír), kde padouch (pan Zádrhel) nápadně zjevem připomíná americké superhrdiny, na Divoký západ a o mnoho slabší Fifinka na Severním pólu.

 

A tak, byť měl být původně Čtyřlístkem jen osamělým výkřikem do komiksové tmy v tehdejším Československu, stal se fungujícím fenoménem, který je tady s námi dodnes.

 

více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]