ProfilyPeach Girl: Broskvičku vám neukáže! (Shojo Manga)

 

 
Jak by řekl klasik: „Správný chlap se pozná podle toho, že se nestydí číst shojo (mangu pro holky).“ Pojďme se proto přesvědčit, kolik je mezi námi správných chlapů. Například prostřednictvím série Peach Girl, neboli Pīchi Gāru, jak by řekli ti správní chlapi ze země vycházejícího slunce.

 

Nejdříve si představme hlavní aktéry. Momo Adachi – titulní „broskvička“. Je členkou plaveckého oddílu a snadno se opálí, proto je vždy velmi tmavá. Vlasy má vyšisované častým barvením, což vytváří zajímavý kontrast. Mezi svými vrstevníky má kvůli svému vzhledu pověst lehké holky, ve skutečnosti je to však velmi plachá, milá a nevinná dívka. Sae Kashiwagi – na pohled hezká a příjemná dívka, nejlepší kamarádka a důvěrnice Momo. Ve skutečnosti pěkná zmije a dračice čekající na každou příležitost k spřádání intrik a škození. To ona je mimo jiné autorkou řečí, které se vedou o Momo. Kazuya Tyjigamori – hezounek z basketbalového družstva a tajná láska Momo. Chodili spolu do třídy už na nižším stupni gymnázia, Momo však své city dlouho úspěšně tajila. No a nakonec Kairi Okayasu – na první pohled bohém a sukničkář, kterého na holkách zajímá jenom to jedno. V podobném duchu usiluje ze začátku i o Momo, časem se však začíná měnit (nebo možná jenom odhalovat svou dobře maskovanou skutečnou povahu).
 
 
Peach Girl je pravou shojo se vším všudy, a tak se téměř bezvýhradně zabývá milostnými románky a citovými problémy svých hrdinů, jejich utrpením či radostí, bojem s problémy i každodenním životem. Postavy opačného pohlaví se tak dlouho vzájemně párují, rozdělují, párují jinak, znovu rozdělují a pak případně znovu párují, dokud to čtenáře neupáruje k smrti. Ze začátku je hlavním zdrojem problémů žárlivá Sae, která natolik vytrvale a vynalézavě usiluje o rozbití zdánlivě idylického vztahu mezi Momo a Tyjim, až nakonec uspěje. Sae je později odhalena a její pravá povaha vejde v obecnou známost, takže už nemůže tak kvalitně škodit. Tou dobou však už mají ostatní postavy vztahy natolik zamotané a komplikované, že se ve svých problémech zvládají docela dobře neúspěšně plácat i samy.
 
 
Vizuální stránka komiksu je rovněž bezvýhradně podřízena charakteristikám a potřebám klasické shojo mangy. V praxi to znamená, že je velmi volná a otevřená, s velkými a často netypickými panely. Na pozadí se moc prostorem ani energií neplýtvá, důraz je kladen na zachycení emočních stavů postav, panelům proto dominují detailní záběry na obličeje s nezaměnitelnýma obrovskýma očima. Všichni kluci jsou hezouni (a dívky kočky), aby čtenářky (a případní čtenáři) měly nad čím toužebně vzdychat. Nechybí samozřejmě ani karikatury a zjednodušené mangové obličejíčky a postavičky symbolizující emoční stavy či záměry hrdinů (Sae je například během provádění lotrovin kreslená s kočičím obličejem; ve chvílích, kdy ji všichni přehlížejí, je pro změnu placatá jako plakát).
 
 
Autorkou série je Miwa Ueda. Publikovat začala v roce 1985 a jistou dobu pracovala s Naoko Takeuchi, autorkou mimořádně slavné série Sailor Moon. Na svém kontě má více než půl tuctu prací, např. Angel Wars, Oh My Darling!, Glass Hearts či nejnovější Papillon - Hana to Chō, a není snad potřeba zdůrazňovat, že se ve všech případech jedná o nefalšovanou shojo. Osmnáctidílná Peach Girl (vycházející v letech 1997-2004), za kterou v roce 1999 dostala cenu vydavatelství Kodansha, však zůstává prozatím jejím nejdelším a dovolil bych si tvrdit, že i nejslavnějším dílem.
 
 
Série Peach Girl nabízí mnoho vzdychání a slz, mnoho vyřčených i nevyřčených emocí, mnoho romantiky a melodramatu. Pokud vám podobné věci a priori nevadí, je to docela příjemné čtení. Konec konců, všichni jsme byli kdysi mladí a v pubertě (a někteří pořád ještě jsme), každý z nás snad zažil nějaké to zamilování i rozchod, proto si v tom každý může najít část vlastní zkušenosti.
 
Text: Ľudovít „Turlogh“ Plata
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]