ProfilyZabili Šípkovou Růženku! Pohádka jako konspirační teorie? (Mýty)

 

 
Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby zlo v pohádkách vyhrálo? Kdyby draci sežrali prince, obři vyhladili království, Sněhurku dala macecha do děcáku a trpaslíci museli dělat zlé čarodějnici pravidelnou masáž nohou? Dost možná, že by pak přeživší postavy emigrovaly ze světa bájí a přestěhovaly by se do našich velkoměst. Patrně by – podobně jako vietnamské nebo romské komunity - držely pospolu a utvořily společenství, kam se normální člověk nemá šanci dostat. S vlastními zákony a vládou.
 
A o něčem podobném vypráví jedna z nejúspěšnějších komiksových řad současnosti, série Mýty. Jen s tím rozdílem, že dobro a zlo není v tomhle případě tak jasně oddělené a na jedné straně barikády se ocitli ryzí klaďáci spolu s padouchy, vlky a požíračkami dětí. Ve chvíli, kdy se objevil Nepřítel, šly všechny rozpory stranou. Jenže ani to nestačilo a tak nakonec zbyla pohádkovým postavám jediná šance na přežití. Emigrace. A tak teď v jedné newyorské čtvrti žije asistentka starosty Sněhurka, o bezpečnost se stará Velký zlý vlk, Krásný princ se ze všech sil snaží vyhnout placení alimentů (vystřídal víc manželek než Modrovous)... a celý příběh začíná tím, že někdo zavraždil Šípkovou Růženku.
 
 
I když to tak může na první pohled vypadat, tak Mýty nejsou komediální série. Není to ani čistá hra s žánrem (něco jako Liga výjimečných). Bill Willingham nezůstává jen u pinkání si s legendárními postavami. Hledání nečekaných souvislostí a jiných pohledů na klasické příběhy rychle ustupuje do pozadí a nechává prostor silnému a rozmáchlému fantasy eposu. Brzo přestanete vnímat postavy jako pohádkové ikony, ale začnete k nim přistupovat jako k bytostem z masa a krve... případně z dřeva a barvy. Willingham se dokázal na osvědčené pohádkové figury podívat nově, ale přitom jim nechat jejich velkolepost a charisma. Jsou tu taky celkem zajímavá pravidla, neboť smrtelnost a nesmrtelnost postav závisí jen na jejich popularitě. Čím oblíbenější figura, tím hůř ji můžete zabít.
 
Bill Willingham se nenechal ukolébat tím, že přišel se skvělým nápadem, a nevsadil všechno na jednu kartu – což je ostatně vidět i na tom, že každá kniha je trochu jiná. Mýty začínají jako klasická detektivka, následuje revoluce na Farmě zvířat, konspirační thriller, nad kterým by Oliver Stone zaplesal, milostný příběh okořeněný maniakální vražedkyní, čistá špionážka, válečné a politické drama, klasická fantasy s putováním tajemnou krajinou... každá epizoda je jiná a přesto si příběh udržuje kontinuitu a atmosféru. Velmi pohodovou atmosféru.  
 
 
Ano, přes všechno jsou Mýty poměrně pohodovou záležitostí. I když Willingham je jedním z těch, kteří se nejvíce podíleli na prokreslování Gaimanova světa, je mnohem méně hororový než kočkomilný Neil a spíš se soustředí na ty pozitivnější věci v boji o život. Což ale neznamená, že by to byl nějaký měkkýš. Násilí v příbězích sice nemá moc, ale když je, tak spolehlivě zabírá. A sám příběh rozhodně není jen hříčka. Willingham přiznává, že se při psaní hodně inspiroval státem Izrael a jeho protivníky, ale tipl bych si, že kdybych vám to neřekl, tak si toho ani nevšimnete. Mýty nejsou žádná agitka.  
Za zmínku stojí i kresba, které se (až na krátké výjimky) chopil Mark Buckingham, se kterým Willingham stvořil už speciál Merv Pumpkinhead, Agent of D.R.E.A.M. Precizní a jasná kresba se k Willinghamovým příběhům hodí dokonale. A aby to vypadalo ještě pohádkověji, jsou tu i ozdobné okraje. 
 
 
Samozřejmě, nemůžeme se nezmínit o perfektních a cenami ověnčených obálkách Jamese Jeana. 
Mýty byly tak úspěšné, že se nedávno objevil jejich spin-off. Kupodivu si vlastní řadu nevyboxovala žádná z hlavních postav, ale profesionální podrazák, podvodník, plejboj a příživník – prostě Jack. (U nás ho supluje jeho mongoloidní klon Hloupý Honza.) Ten je po jednom zvláště vydařeném podfuku vyhnán z města a tak se toulá světem (pronásledovaný komandem sexy knihovnic) a hledá nové finty, jak zbohatnout. Tuhle série ale už Willingham jenom zaštiťuje. Většinu dílů píše Matthew Sturges.
 
 
Pokud by vás to zajímalo, tak celkem je zatím série Mýty shromážděna v deseti knihách, ze kterých ta první, Legendy v Exilu, vychází česky u nakladatelství Netopejr.  Doufejme, že se jedna z nejoriginálnějších komiksových řad současnosti chytne i u nás a postupně vyjdou i další díly.
To by teprve byla pohádka. 
 
Text: Jiří Pavlovský
 
Mýty hezky česky
 
 
Lekce šermu (povídka, Crew 2 22/2008)
 
Povídka v Crew2 z roku 2008 fungovala jako ochutnávka Mýtů, které si právě razily cestu na český trh. Příběh vypráví o Sněhurce, toho času krátce po svatbě s princem Krasoněm, její touze naučit se šermovat a samozřejmě i o sedmi trpaslících. Šmudlu mezi nimi sice nenajdete, ale díky atakům neznámého, pravděpodobně šíleného, vraha jsou trpaslíci postupně nalézáni ušmudlaní od krve. A k tomu samozřejmě mrtví.
 
 
Kniha 01
Mýty: Legendy v Exilu
 
Vítejte v New Yorku, kde se nenápadně snaží žít komunita pohádkových postav, toho času v exilu. Jenže o moc klidné žití se nejedná. Jak se zdá, někdo zavraždil Růženku, ségru hlavy komunity Sněhurky. Zlý vlk, jež dělá šerifa se pouští do vyšetřování. Skvělá příležitost jak poznat ostatní více – méně nesmrtelné pohádkové postavy, od kurevníka Krásného prince, nechutně bohatého Modrovouse až po zparchantělého podvodníka a křiváka Jacka, který kdysy šplhal po fazolovém stonku.
 
 
Kniha 02
Mýty: Zvířecí farma
 
Svět Mýtů se neomezuje pouze na New York. Je zde totiž ještě farma, kde žijí postavy nelidského vzhledu, které se tak nemohou úspěšně asimilovat do lidské společnosti. A právě zde chystají revanšistická prasata (v tomto případě prase není nadávka) převrat. Sněhurka se ocitá v přímém nebezpečí života a ve finále je na ní dokonce sviní Zlatovláskou (v tomto případě výraz svině slouží jako nadávka) spáchaný atentát.
 
 
Kniha 03
Mýty: Láska jako z pohádky
 
Události na farmě trochu rozvířili vodu, ale život mýtů se vrací do normálu. Objeví se sice bulvární reportér, který by si na nich rád udělal kariéru, ale to není nic, co by se nedalo zvládnout. To spíš Zlému vlkovi dává větší práci zvládnout své city ke Sněhurce. A navíc se zde rýsují nové mocenské ambice. Tentokrát na ovládnutí celého Mýtova. A nemá v nich prsty pouze svině Zlatovláska.
 
 
 
Kniha 04
Mýty: Pochod dřevěných vojáčků
 
Mýty už celá staletí sledují průchody mezi naším všedním světem a svou ztracenou kouzelnou Domovinou a neustále se mají na pozoru před známkami invaze. Nyní, po desetiletích klidu, to vypadá, že se konečně někomu podařilo uniknout zpod útlaku Nepřítele a dostat se do útočiště. Ale zdání může, jako obvykle, klamat a na příběhu nového uprchlíka toho smrdí až příliš mnoho, aby si toho ty správné nosy nevšimly. Ve skutečnosti se věci mají ještě hůř, než se Mýty obávají – do pohybu byly uvedeny plány na naprosté zničení Mýtova a každému jednomu z jeho obyvatel bude připomenuto, jak nelítostné lekce uděluje válka.
 
 
 
Kniha 04
Mýty: Trpká období
 

Velký zlý vlk už kráčí naším světem nějakou dobu. Většinou v skrytu, ale někdy se sám musel zapojit do běhu historie. V páté knize se seznámíte s příběhy z jeho účasti v druhé světové válce a kromě toho se dozvíte, co probíhalo po pokusu nepřítele dobít Mýtov. A pozor, připravte horkou vodu - Sněhurka bude rodit!

 

RECENZI najdete ZDE

 
 
 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]