Profily2005 - 2008: Sever proti Jihu: válečná hra o čtyřech dějstvích

 

 
Psal se rok 2005 a česká military scéna, tak jak jí známe dnes byla ještě v plenkách. Stejně tak jako velké scénářové hry. Ostatně slavná Warzone vznikla rovněž v témže roce, tehdy jako normální řadová hra. Jakkoliv by se mohla hledat v názvu akce spojitost s americkou občanskou válkou, není tomu tak, název jen zdůrazňoval koncept výjezdu pražských (a středočeských militaripaintballistů – tedy mužů ze severu) do jižních končin naší vlasti.
 
1.Sever proti Jihu
 
V sobotu 27.8.2005 se v lesích okolo Týna nad Vltavou sešlo 44 válečníků, aby si změřilo síly v sedmi scénářích postavených hlavně na systému obrany – dobytí bodu zájmu, kterými byl kopec, či krmelce. Na svou dobu bylo pozoruhodné pravidlo týkající se munice – v každé hře mohli bojovníci nést pouze 60 kulí a pouze vybraní 3 válečníci z každé strany mohli použít kulí 120 (tehdejší modifikace dnešního kulometu). Toto radikální omezení munice vyplívalo hlavně ze snah pořadatelského týmu Pohanský pes (stojícího na straně Seveřanů), který se tak do hry snažil vnést military prvek ze svých klubových pravidel. Jelikož se nepodařilo z paintballistů z jihu sehnat více než 3 muže, stal se první sever proti jihu spíše severem proti severu. Tato nenápadná hra, ovšem, v době kdy ještě neexistovala koordinace her a týmů pomocí military webu, se slušnou návštěvností tak byla základním kamenem a předzvěstí dalších tří šarvátek. Hlavní přínos akce však spočíval v obeznámení mnoho lidí z různých týmů (nebo budoucích týmů) s herním konceptem omezené munice prezentovaného pohanskými psy. Zde se ostatně poprvé na akci střetlo budoucí jádro komunity prezentované kluby Merklar (admini webu) a TT (jeden z největších klubů současnosti) kteří stanuli vzhledem k nedostatku jižanů na straně jihu.
 
2.Sever proti Jihu II.
 
Necelý rok poté. Sobota 17.6.2006. Válka Severu proti Jihu našla své pokračování. Tentokráte dvoudenní. První den se válčilo u Týna nad Vltavou, tam kde konflikt nastal, druhý den bylo za bojiště určené Mokré u Českých Budějovic. Pojetí akce výstižně vystihuje toto upozornění: Tato akce není určena pro příležitostné hráče, nýbrž skupiny, či jednotlivce schopné pokročilé kooperace. Cílem není kvantita, ale kvalita. Přes to se na akci sjelo kolem sedmdesáti válečníků, mezi nimi i zástupci týmů MG a Two Towers. Jižanskou stranu tentokráte kompletně tvořili lidé z jižních čech. Svůj díl na tom měla pověst podařené první hry i funkční military web, kde se začínaly objevovat různé pořádané akce. Sever proti Jihu II. Byla takto zveřejněnou jedenáctou akcí na tomto webu.
Bohatější už byl i scénář jednotlivých střetů, který začínal mít kontinuitu a nechybělo v nich ani finální převod VIP, pro hru stylově pojaté jako únik generála z bojiště. (Zachraňte generála). Nejzásadnější změnou a tzv. pokrokovou myšlenkou však byl koncept postupně se rozvíjejících scénářů (později inspiroval koncepci na Syberii), kdy výsledek jednoho scénáře určoval pozici stran při dalším scénáři – jednoduše se boj vyvíjel podle výsledků předešlého boje. Jih se pokoušel Severu vrátit svou porážku v prvním ročníku a neuspěl, spíše však lze říci, že poprvé sjednocené kluby z jižních čech velmi houževnatě bojující nestačili na dobře koordinovaný sever, oplývající většími zkušenostmi. Tato akce tak ale dala vzniknout na jihu Čech poměrně bohatému podhoubí military paintballistů, kteří měli zájem prohloubit své schopnosti, což se v dalších ročnících zúročilo. Na druhou hru v neděli se již sjel menší počet bojovníků, což se pak stalo v historii akce zvykem.
 
3.Sever proti Jihu III. Vzbouřená provincie
 
14.7.2007. Tým Pohanského psa organizuje další kapitolu této barevné války, která se již stala tradicí a na kterou se již sjelo přes 100 účastníků mezi nimiž nechyběl tým MG, či SPAS, který hrál uvnitř týmu Kerberos. A co víc, scénář kontiunálně začíná tam, kde před rokem a něco skončil. Jižané měli za úkol zachránit svého generála, kterého se jim loni nepodařilo uchránit. Čímž se rozjelo další kolo jednotlivých bojů (mezi kterými nechyběla ani simulace konvoje) korunované vybíjenou v epizodě „Zachraň se kdo můžeš“ ve které bylo úkolem Jižanů zachránit alespoň jedno mužstvo v bojeschopném stavu během přesunu do bezpečné oblasti.
Třetí ročník Severu proti Jihu byl opět o kousek náročnější než předchozí akce a byl zakončen druhý den v Mokrém, kde se do hry mezi válečníky připletli Vetřelci, jak je známe z úspěšné série filmů. Účastníci tohoto ročníku nešetřili slovy chvály a jižanská vojska si poprvé za celou dobu bojů připsala vítězství.
 
4.Sever proti Jihu IV. Zpátky na Jih
 
Sever vrací úder? Rozhodně ano. Poslední kolo této paintballové quadrologie se odehrálo 30.8.2008. Seveřani překvapili jižanské obránce nečekaným vyloděním přes Vltavu a hra již zcela jistě a kontinuálně postupovala od jednoho střetu k druhému. Bohužel v té době prosazování militari pravidel tak jak jsou dnes zažitá byla v tomto ročníku na obtíž velká přítomnost dvoustovkových zásobníků – bandasek na straně jižanů. Pohanský pes, který hru, stejně jako předchozí organizoval a který před cca třemi měsíci na své hře Alej prokletí zavedl povinnost menších zásobníků (což bylo vyváženo neomezenou municí), toto nesl s nelibostí. To že před ukončením bojů jeden z týmů Jižanské konfederace „emigroval“ (prostě se sbalil a odjel) proměnilo nelibost v rozmrzelost nad tradiční akcí, která od samého začátku trpěla drobnými konflikty. Zároveň tradiční akcí, ve které se tentokráte objevil i prvek zdravotníka, který byl pak po akci mnohými kritizován. 
To vše nakonec vyvrcholilo v rozhodnutí, že tento, čtvrtý ročník byl tím posledním.
 
Válka Severu proti Jihu v okolí Týna nad Vltavou skončila. 
 
Paintballový svět se místo na Sever a Jih stále více dělil na příznivce a odpůrce military pravidel.
 
 
Poděkování za pomoc a korekci Jaroslavovi (Pohanský Pes)
více paintballu >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]