Profily2005: Zrod komunity, military webu a fora na adrese www.military-paintbal.cz

 Dnes je pro nás naprosto běžné, že existují desítky různých MPB týmů, které se často potkávají na různých hrách, je zřejmý trend uvnitř této rozsáhlé komunity čítající stovky mužů a žen se vzájemně obohacovat a vyměňovat zkušenosti, není nic neobvyklého, že mezi hráči MPB z různých klubů se dnes navazují dlouholetá přátelství, a v neposlední řadě je stále větší rozmanitost her, které se také vyvíjejí a zkvalitňují.

 

Tak tomu samozřejmě nebylo vždy. Pokud se vrátíme jen o několik málo let zpět na počátek roku 2005, najdeme v České republice doslova neúrodnou MPB poušť, na které se tu a tam v izolované oáze vyvíjí nějaký klub, často nemající ani potuchu o existenci dalších klubů. Fenoménem té doby jsou také poměrně rozsáhlé shluky neorganizovaných jedinců, kteří se ad hoc domlouvají na uspořádání her, v té době více než jednotvárných, spočívajících prakticky vždy jen na eliminaci všech soupeřů. Poměrně typickým projevem tehdejších her byl problém účasti na hrách, neboť bylo spíše pravidlem, že se mnoho hráčů, kteří účast přislíbili, nakonec z jakýchkoliv důvodů (prší, nechce se mi, je moc teplo) nedostavilo. 

Výrazný podíl na vyvázání se z izolace měl bezesporu internet, na kterém jednotlivé military kluby prehistorie počaly prezentovat samy sebe. Myslím, že není příliš troufalé tvrdit, že zásadní zvrat přinesla až existence fenoménu, kterým lze nazvat military-paintball fórum a k němu přidružený military-paintball web. Pro velké věci je typické, že vznikají zcela nenápadně, nebylo tomu jinak ani v tomto případě. 

Jedna z hlavních postav fóra military-paintball a jeho admin Charlie si pamatuje na ty začátky velmi přesně. „Počátky webu sahají až do roku 2004, v tu dobu jsme se poprvé seznámili na firemní akci s paintballem (komerční woodsball). Naprosto nás to oslovilo a začali se pomalu o tento adrenalinový sport zajímat. Krátce po prvním seznámení s paintballem následovala další firemní akce a na naši žádost opět paintballová. Po této akci jsme si pár jedinců řeklo, že se budeme paintballu věnovat častěji. Začalo postupné shánění paintballového vybavení, v řadě případů nakupování z druhé ruky. V té době skoro žádné informace nebyly, v Čechách byl pouze sportovní paintball a několik desítek nadšenců, kteří ve většině případů hráli s PGP. Veškeré informace se dohledávaly na internetu, ale i tam jich nebylo příliš. Začali jsme objíždět komerční hřiště po celé republice většinou tvořené z pneumatik a dřevěných palet. A tam se seznamovali s dalšími příznivci paintballu. Později, když už jsme na sebe měli kontakty, jsme si pořádali vlastní hry na opuštěných místech. A tam začala potřeba nějak mezi sebou komunikovat. Sdělovat si termín dalších akcí, probírat proběhlé akce a sdělovat si zkušenosti s provozováním paint vybavení. Proto bylo založeno diskusní fórum v květnu 2005, tehdy ještě jako poddoména Slepova webu SWAT.cz.“

Další admin Jaroslav k tomu říká: „Když mne, jakožto velitele military paintballového klubu Pohanský pes, na jaře roku 2005 kontaktoval neznámý člověk s přezdívkou Slep s tím, že je ze skupinky lidí, co si občas chodí zastřílet a měli by zájem si s námi zahrát, byl jsem potěšen. Do té doby jsem viděl jen opravdu málo jiných paintballistů a skoro všichni ti, se kterými jsem se setkal, nás považovali za čiré blázny, neboť jsme nezapadali do jejich představy o military paintballu jakožto jen nepříliš odlišné verzi paintballu sportovního. Konkrétně budilo přímo zděšení naše nerespektování sportovního limitu úsťové rychlosti, absence celomasek na obličejích a samozřejmě našeho limitu munice, který tak výrazně proměnil náš styl boje. Tato skupinka však byla výjimečná, nikoliv snad proto, že využívala pro domlouvání her fórum (později se přerodivší na forum.military-paintball.cz), ale zejména tím, že na tomto fóru diskutovali právě tyto otázky, včetně otázek spojených s koordinací postupu, tak typickým prvkem jednotek bojujících s limitem munice. Legendární střílení na Dobříši, na kterém jsme se nejen seznámili, ale také dohodli další spolupráci nejen na internetovém poli, přineslo přesun komunikace našeho klubu na fórum (prakticky tedy zdvojnásobení počtu uživatelů) a zřízení přímého odkazu na našich internetových stránkách na fórum. Několik lidí z této nezávislé skupiny nakonec zůstalo u nás a dodnes tvoří společně se zakladateli klubu jádro našeho klubu (Slep, Dominik, Staroch, Foxič).“

Kromě domlouvání her čím dál více fórum začínalo sloužit také k diskusím o otázkách limitů munice, způsobu koordinace, úprav vybavení a vlastnostech výstroje nebo výzbroje. Pro tyto účely však struktura fóra nebyla vyhovující, a proto vznikl nápad vytvořit web, kde budou veškeré důležité informace pohromadě. V neposlední řadě bylo cílem pomoci začínajícím hráčům v rychlejší orientaci v poměrně rozsáhlé a složité problematice. Sami jsme totiž poznali, že je obtížné zjistit, kde se pořádá nějaká hra nebo zda je v našem okolí podobná skupina nadšenců. Měli jsme jasnou představu o tom, že web musí být otevřený pro možnost zadávání akcí či záznamů kýmkoliv, kdo bude na webu zaregistrován, chtěli jsme se vyhnout zbytečně složitému systému zadávání záznamů. Na tvorbě webu začal pracovat Skid, který byl vždy hlavou celého projektu. Od samého začátku pracoval se Skidem na obsahové části webu zejména Charlie. Před ostrým startem webu ještě vyvstala otázka – jakou doménu zaregistrovat. Nakonec jsme se dohodli na dnes již známém www.military-paintball.cz. Ostrý start webu se datuje k začátku července 2006. Velmi zdlouhavou a nevděčnou prací bylo web všemi informacemi nakrmit. Tuto nevděčnou práci většinou udělal Charlie.

V roce 2010 měl web 3965 registrovaných hráčů (ovšem ne všichni jsou aktivní), bylo na něm registrovaných 316 týmů z celé republiky i ze zahraničí (Slovensko, Polsko).
 

Počet unikátních návštěvníků průměrně za měsíc byl tehdy 20 000. Takový rozmach si nikdo z tvůrců na začátku neuměl ani představit. Co je však nejdůležitější, tandem forum/web vytvořil komunitu, která dnes dominuje military paintballu v České republice a určuje jeho vývoj, na tom kromě výše uvedených mají však již zásluhy ty stovky aktivních uživatelů, kterým není osud military paintballu lhostejný. 

sepsali Charlie a Jaroslav

 

 

 

 

více paintballu >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]