Profily1994: Paintball a bezpečnostní složky státu (od armádních výcviků, až po policejní turnaj)

 
“... někde uvnitř se s paintballovou puškou skrývá „pachatel“. Venku se soustře|ďují ti, kteří ho dostali za úkol zneškodnit.
 
Vyfasoval jsem pistoli, tubu barevných kuliček a ochranné brýle s kuklou. Drahnou dobu doma zahálející maskáče konečně dostaly příležitost. Kolem mě sviští kuličky, rozvzpomínám se na to co se do nás snažili vtlouci na vojenské katedře. A navzdory kopřivám a kamenům se plížím k zátarasu. Nahoře u plotu se mihl stín. Nazdařbůh střílím a ejhle – zásah. Omaskáčovaný chlápek odchází s rukama nad hlavou na rukávu zřetelnou barevnou skvrnu. Naštěstí krev není tak ostře oranžová... Úspěch mě navnadil a zákonitě dělám chybu. Cosi mě praštilo do lebky. Z dalších bojů jsem vyřazen, cítím, jak mi barva stéká po tváři. Ještě že to je jen paintball a barva se dá smýt...“
 
Tolik poznatek jednoho z účastníků policejního turnaje z první poloviny devadesátých let. Ano s příchodem paintballu do české krajiny se ten, podle všech předpokladu nevyhnul ani bezpečnostním složkám ČR. Není divu v Americe paint (známý jako Survivall game, nebo Gotcha) fungoval jako součást výcviku vojáků, stejně jako speciálních jednotek již od první poloviny osmdesátých let.
 
Během masivního paintballového boomu v Československu / Česku, tedy na zpočátku byl paintball vnímán jako možná vítaná alternativa výcviku. Po předchozích pokusech s gumovými projektily, či plastovým střelivem, se zdál být vhadným doplňkem tréninkových programů. U armády jako takové, byl největším „vojenským“ propadátorem plukovník Holub z Vyškovské akademie. Právě zde se pod jeho velením uváděly v život pokusy o nové progresivní styly výcviku, mezi které paintball rozhodně patřil. Zde byla hlavně oceňována „reálná“ hrozba „bolestivého“ zásahu, která cvičence nutila reagovat tak, jako v případě skutečné bojové situace. Samozřejmě na bližší vzdálenost, což byl pro použití paintballu ve vojenském výcviku zase kámen úrazu. Dalším nedostatkem byla samozřejmě možnost krýt se za překážkami, které by reálná zbraň s přehledem prostřelila. Paintball tak v tomto bodě mohl „prznit“ mnohé bojové návyky.
 
Zajímavé je, že paintball jako výcvikovou metodu využívala v rozmezí let 1994 až 1995 i hradní policie, konkrétně ochranka prezidenta ČR. Problémem zde však byly zbraně, cvičilo se s tehdejšími pistolemi PGP, jejichž funkčnost byla limitována možnostmi zbraně. Účelná střelba byla zde totiž možná hlavně během střelby obouruč, čímž nastával konflikt během reálné reakce na situaci při bleskovém vytažení zbraně a intuitivní střelbě. O přebíjení a práci se zbraní obecně, ani nemluvě.
 
K paintballu si přičichla i vojenská policie, která pak kromě jiného využívala (hlavně po milléniu) další bojový fenomén a to airsoft.
 
Stranou, samozřejmě nezůstala ani zásahová jednotka. Paintball byl zařazen do jejího výcviku, samozřejmě se jednalo i o výcvik CQB a je zajímavé, že členové zásahovky měli zakázáno bavit se paintballem soukromně. To s důvodu, aby jim komerční hra nekazila návyky a přesně určené taktické postupy do puntíku nadrilované během výcviku.
 
V druhé polovině devadesátých let bylo u Loděnic nedaleko prahy otevřeno soukromé výcvikové středisko, jehož služby byli využívány jak armádou, tak i policií, nebo bezpečnostními službami v podobě ochranek a jiných agentur. A i zde se samozřejmě kromě používání reálných zbraní ve velké míře využíval paintball. Mezi školícími programy nechyběl mimo jiné i nácvik střelby z vozidel.
 
Paintball se samozřejmě nevyhnul ani policii ČR. Konkrétně a hlavně policejním školám. Tam se s devadesátými lety dokonce objevil jako součást výcviku pro nové policisty. A právě v tomto podhoubí paintball zažíval mezi bezpečnostními složkami snad největší boom. Důkazem budiž i policejní turnaj konaný 1.10.1994, v areálu policejní školy v Praze Hrdlořezích, kterého se zúčastnilo 18 týmů z celé republiky. Šlo o klasický (z dnešního pohledu speedový) turnaj na menším hřišti s umělými překážkami. Stupínek vítězů byl dokonce finančně ohodnocen – 1.místo 2500 Kč, druhé 1500 Kč a třetí vyhrál litr.
 
Není bez zajímavosti, že v případě střední policejní školy v Hrdlořezích tyto turnaje, stejně jako zařazení paintballu do výcvikového programu, více méně fungují dodnes. A to i přes fakt, že Policie dnes cvičí hlavně s reálnými zbraněmi nabitými FX municí (plastové náboje s barevnou výplní).
 
Dnešní doba spojení bezpečnostních složek státu a paintballu už příliš neholduje. Samozřejmě, nejeden voják, či policista se stal členem komunity a paintu holduje v jakékoliv z jeho různých podob, je i faktem, že paintball se jako okrajová část výcviku zachoval v policejních řadách. Nicméně armáda trénující hlavně s „laserem“ o paintball téměř nejeví zájem. Snad jen s výjimkou náhodných malých akcí, nebo zatím dvou ročníků rádoby military turnaje s názvem PCAC, kterého se kromě paintballistů zúčastnili i části ozbrojených armádních složek, včetně vojenské policie. Ovšem díky diletantské organizaci posledního ročníku není jisté, jestli tato tradice bude pokračovat. Ale to je už úplně jiná kapitola.
 
více paintballu >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]