ProfilyPaintballová cesta do ČSTV (1996 – 1997)

 

 
Poté co se zlomil rok devadesátý, bylo stále více jasné, že paintballu jako takovému může hrozit další nebezpečí. Zájem velkých byznysmanů, spojený s mediální masáží, již před nějakou dobou odpadl a podle vnímání mnohých byla tato doposud adrenalinová zábava vnímána spíše jako militantní s možným nebezpečným přesahem.
 
Vždyť co je to za zábavu střílet po sobě! V Čečenské válce, která se zrovna po dvou letech chýlila ke svému konci po sobě taky střílí... a je to hrůza. Nebo vzpomeňte si na Jugoslávii. Hrůza hrůzoucí. A vo válka v Iráku. Vždyť jak to řekl prezident Václav Havel. „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí!“ Chovejte se podle toho.
 
Na obzoru se tak začal objevovat reálný strašák, že nějaký snaživý politik, ve snaze získat nějaké ty kladné body označí paintball jako společensky nebezpečný a bude utrum. Stejně tak se objevovaly signály, že paintballová zbraň by mohla získat statut zbraně na kterou je třeba zbrojní průkaz... a to by zcela jistě znamenalo konec, nebo alespoň hodně velkou nedostupnost paintballu v Česku. Východisko? Prosté. Paintball oficiálně zlegalizovat. Jako sport. Sport má totiž každý rád. Zájem o aktuální olympijské hry v Atlantě, budiž toho důkazem. Navíc velká část paintballistů se v té době stále více a více přikláněla ke sportovnímu pojetí paintballu jako takového, takže záměr paintbalové asociace PGBA, která již oslavila své třetí narozeniny, stát se součástí ČSTV (Českého svazu tělesné výchovy), byl více než logický. Její členové se převážně cítili být sportovci, než válečníci a proto chtěli doposud adrenalinovou hru radikálněji zviditelnit jako sportovní odvětví. Nicméně vzápětí se ukázalo, že to taková sranda nebude.
 
Posláním ČSTV, který vznikl 11. března 1990, bylo podporovat sport, tělesnou výchovu a turistiku, sportovní reprezentaci České republiky a přípravu na ni, zastupovat a chránit práva a zájmy sdružených subjektů, poskytovat jim požadované služby a vytvářet ke vzájemné spolupráci potřebnou platformu. Taky rozdělovat dotace pro jednotlivá sportovní odvětví. V té době, když loterijní společnost Sazka byla skutečnou továrnou na peníze, jich bylo dostatek. Jistě, představa, že by i nějaká koruna zbyla pro rozvoj a transformaci paintballu do skutečného sportu, který by jako takový přitáhl média, rovněž nebyla od věci.
 
A tak se po nezbytných formalitách z pověření PGBA, v jejíž nitru se již nějaký ten měsíc řešilo jak více zpropagovat a upřednostnit sportovní variantu paintu před tou militantní lesní, ocitl na valné hromadě ČSTV, s cílem vybojovat neprůstřelný statut, že paintball je sportem. Samozřejmě, nebyl sám. ČSTV totiž, jako vidina kachny vystlané mnoha bankovkami pocházejícími ze státem schváleného hazardu, přitahovala i mnohé další. Třeba šipkaře, kteří si z, v té době populární hospodské zábavy,  chtěli udělat rovněž sport a zvýšit si tak prestiž svých konkurenčních lig, nebo dálkové šachisty, kteří rivalizovali s klasickým šachem (ten samozřejmě již členem ČSTV nějakou dobu byl) a samozřejmě toužili po nějaké té dotaci pro své  partie, jež se od klasického šachu lišily tím, že mohou klidně trvat i několik měsíců a jsou tudíž kvalitnější a promyšlenější.
 
Valná hromada ČSTV na níž byli účastni jak zástupci  stávajících organizací, tak i potencionální nováčci se tak stala roku 1996 svědkem velkolepé šou. Dálkový šach se tvrdě vymezil proti klasickému, šipkaři díky faktu, že se valné hromady zúčastnily hned dvě rivalizující asociace, předvedli klasický konkurenční boj a paintball byl spíš než za sport, téměř označen za výcvik vojenské soldatesky. Proboha co je to za sport, kde se střílí po lidech??? To není sport, tam se střílí a podporuje to agresivitu. Tady nejsme v banánové republice, nebo v Afghánistánu, kde právě tento rok převzal moc Taliban. Děkujeme za váš zájem, ale bohužel ne! 
 
Rok se sešel s rokem. Rok přesvědčování v podobě reportáží z četných turnajů, článků o sportovní tváři paintballu uveřejněných ve Střelecké revue, rok v němž se PGBA snažila v co největším možném záběru dokázat, že paintball není o tom, že po sobě nesmyslně střílejí dvě skupinky lidí, či jednotlivci, nebo že dokonce slouží jako prostředek k uvolnění agrese, či jako trénink radikálů, či potencionálních zločinců, jako třeba mediálně proslulým Orlickým vrahům, kteří v tomto roce došli ke svým spravedlivým trestům. Což nakonec přineslo kýžený efekt.
 
Valná hromada ČSTV roku 1997 tak nakonec své vnímání paintballu přehodnotila. Z PGBA se stal přidružený (nikoliv rovnoprávný, ale i to se počítá) člen, což bohatě stačilo, aby byl paintball oficiálně vnímán jako sport, dotovaný pěti tisíci korun ročně. Svůj boj nakonec vyhráli i šipkaři, kteří se sloučili do jedné asociace a tak jediným, kdo měl smůlu, zůstali dálkoví šachisti. Tahle partie jim bohužel, na rozdíl od paintballistů, nevyšla.
 
Ano, rok 1997 je v historii českého paintballu rokem, kdy se stal oficiálně sportem, stejně jako rokem, kdy se na japonském trhu objevil populární Tamagoči.
 
více paintballu >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]