Profily1992: Boris Braun, SGP a první hřišťata

 

 
V roztrženém Československu je počátek paintballové historie spojován hlavně se jménem Borise Brauna, amerického podnikatele ruského původu, který v roce 1992 jako jeden z prvních, začal do Československa dovážet paintballové zbraně a současně zde rovněž zahájil provoz prvního paintballového hřiště. Stalo se tak, opět deset let poté, co v Rochesteru v New Yorku bylo otevřeno první paintballové hřiště na světě. 
 
A právě na jednom takovém komerčním paintbalovém hřišti, jak později uváděl v nejednom interwiev, nalezl Boris Braun inspiraci ke svému podnikání.  Doba, známá jako „divoká devadesátá léta, podobným aktivitám přála. Braun tak nebyl otcem myšlenky, jen v porevolučním Československu ucítil komerční příležitost. 
 
Ale zpět j Braunově prvnímu paintballovému dobrodružství. To se prý událo v roce 1987 a jeho první paintballový vjem v Kalifornii, spojený se zážitkem ze hry, byl pro něj natolik silný, že podle jeho slov „pochopil, že právě toto je jeho sport“. Začal se mu tedy věnovat více a s postupem času hrál skoro každý víkend. A v té chvíli se zrodila myšlenka spojit zábavu s byznysem. Nic nového pod sluncem. Podobně tomu bylo v pozdějších letech i u nejednoho českého podnikatele. Paintball, zpočátku atraktivní hru na vojáky, čekalo období velkého rozmachu a boomu spojeného s pořádnou odměnou v podobě balíku peněz. Minimálně pro ty, kteří se chopili paintballové příležitosti jako první a pořádně jí vytahali za pačesy.
 
Začal jste s paintballem v Česé republice. Jak k tomu došlo?
 
- Po svém příjezdu do Čech jsem zjistil, že tady paintball chybí. A že Česká republika je prostředí, kde má šanci se „chytit“ a získat mnoho zájemců. Proto jsem dovezl vše, co je pro paintball nutné, spojil se s podnikatelem Karlem Chyškou a založili jsme v Čechách první hřiště. Během jednoho roku jsme jich zde otevřeli čtyřicet.
Jak vidíte budoucnost paintballu v České republice?
- Budoucnost je zde stejně nadějná jako všude jinde na světě. Paintball je jedním z mála sportů, který nabízí vše, co člověk potřebuje pro perfektní odreagování. Je stejně dobrý jako tenis a squash zároveň  – ale neházejte hrách na zeď. Zkuste a uvidíte!
(z rozhovoru s Borisem Braunem)
 
 
V porevolučním Československu, zemi paintballem naprosto nedotčené se tak objevil vítaný prostor kam obchodní aktivity spojené s adrenalinovou zábavou a zároveň něčím novým, co závánělo dobrodružstvím, účelně nasměrovat. Braun se po vyřízení nutných formalit spojil s místním podnikatelem Karlem Chyškou a společně pak otevřeli první paintballové hřiště v Masečíně nedaleko Štěchovic. Dalších 40 hřišť vzniklo posléze... paintballové komerční svatostánky začaly růst jako houby po dešti. Pole neorané nesoucí zlaté lasy se mušelo řádně hnojit.
 
Ovšem Boris Braun spojovaný s firmou Witting and Partner nebyl ve svém podnikání samozřejmě osamocen. Na československém paintballovém poli neoraném téměř současně začala pracovat i další firma ukrývající se pod zkratkou SGB, která ve stejném roce otevřela své hřiště v Přemýšlení u Prahy, jež v následné mediální masáži, kterou paintball v následujícím roce (a dalších letech) čekal, bylo rovněž označováno jako první paintballové hřiště v Československu. Proč? Protože když je někdo první tak většinou bere. A vítěz bere vše. Na pozadí prvních barevných bitev se tak odvíjel klasický konkurenční boj dvou vznikajících gigantů, ke kterým přibývalo mnoho napodobitelů, stejně jako přicmrndávačů, kteří si rovněž toužili z paintballového koláče ukrojit. Mnozí i v „žoldu“, tedy za podpory jednoho, či druhého, ze stále rostoucích gigantů. 
 
A tak k nám přišel první paintballový boom a bojové zóny, kde se hraje paint, nazývaný rovněž Gotcha, (tento název hodně zdomácněl v sousedním Německu) je třeba naplnit. Ceny týkající se této nové a moderní adrenalinové zábavy byly samozřejmě závratné, a tak si první barevné války užívali v drtivé většině hlavně ti movitější. A ti hardcore movitější, jedoucí a těžící z nejedné boudy a podvodu, další to charakteristický rys počátku divokých devadesátých let, po sobě střílejí pravými zbraněmi. Nebo se koupají v Orlíku.
 
Mimochodem Orlík byla v té době taky moc populární skupina. Dan Landa v ní zpíval: "Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ!"
 
více paintballu >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]