Profily1993: PGBA – asociace a první paintballová mistrovství

 

 
22.2.1993 byla založena asociace PGBA (Paintball Games Bohemia Association). Dnes je tato organizace činná hlavně v oblasti sportovního paitballu.
 
Asociace vznikla z popudu firmy SGB (druhého největšího hráče na tehdejším paintballovém trhu) a vznikla samozřejmě, jak bylo v té době módné podle západního vzoru. Její smysl a cíl byl jasný... zorganizovat nové dynamicky se rozvíjející „sportovní“ odvětví. 
 
I když tehdy se o sportu jako takovém, neboli o sportovním paintballu, jak ho vnímáme dnes, nedalo samozřejmě ani mluvit. Nezapomínejme, že paintball byl od svého vzniku spíše vnímán jako survivall game – tedy hra o přežití, stejně tak jako adrenalinová zábava. Zlehčeně... hra na vojáky... v realističtějším pojetí. Simulace boje, tehdy praktikovaná převážně movitými podnikateli a několika nadšenci. Tudíž se hrálo v přírodních podmínkách a převážně v maskáčích. Válka pro ty movitější. Hráči s vlastním vybavením by se dali počítat na desítky. Byla to doba, kdy paintball byl spojován hlavně s komercí. Asociace PGBA tak vznikla spojením tehdejších obchodníků kolem paintu mezi nimiž kromě zmíněné SGB nechyběla třeba firma Trapper a firma Supra. Jediné významné jméno však v tomto paktu chybělo – Boris Braun. V té době... tedy době paintballového boomu byl právě on díky kvalitní propagaci a obchodnickému talentu na špici. V přeneseném slova smyslu se tak asociace stala odpovědí na jeho téměř monopolní postavení.
 
Na podzim se ve dnech 17 – 19.9.1993 uskutečňuje první otevřené mistrovství České republiky v paintballu, které se hrálo na paintballovém hříšti v Přemýšlení u Prahy. Toho se zúčastnilo šestnáct sedmičlenných týmů z celé ČR. Mezi soutěžícími se našli i příslušníci policejních složek. Jinak co se mistrovství týká, to se samozřejmě odehrálo v duchu té doby. Hrálo se s pistolemi PGP v přírodním prostředí. PGBA a firma SGB (hřiště jí patří) tento počin samozřejmě zaštiťuje. 
V tom samém roce odpovídá na tento počin i Boris Braun a organizuje své vlastní truc - mistrovství, které se odehrává na jeho hřišti v Masečíně.
 
První mistrovství ČR v paintballu slaví úspěch. Začínají se rýsovat pravidla, stejně jako tvořit týmy. Jistá organizovanost je zřejmá i v pořádání dalších, různých turnajů. PGBA, ač je vlastně složena z konkurentů na poli obchodním funguje... všem jde totiž o stejnou věc. O podporu, popřípadě přežití svého zdroje obživy. Marcel Heydušek na postu předsedy PGBA třeba lobuje v situaci, kdy si uvažuje, že pro držení paintballové zbraně bude zapotřebí zbrojní průkaz k čemuž naštěstí nakonec nedošlo. Paradoxní je, že pádným argumentem bylo v této době, kdy je paintball vnímán jako simulace boje, pomáhá hlavně argument, že jde vlastně o sport. Podobně se PGBA snaží argumentovat i u ČSTV, kterého se snaží stát členem. Což se stále nedaří.
I druhé mistrovství ČR 1994 se hraje více méně v lese, bez rozdělení do kategorií, bez barevných dresů. PGP proti Automagu, Trracer proti VM¨- 68. Firmy sdružené v PGBA nabízí pro hráče nevlastnící své vybavení zápujčku „paintballového nádobíčka“ jak pro tréninky, tak i pro samotnou hru.
 
V roce 1996 se mnozí snaží mířit spíše k paintballu jako ke sportovnímu odvětví, což má na následek bojkot některých týmů namířený proti mnohým turnajům pořádaným PGBA. Zároveň přichází první paintballová krize, boom definitivně pohasíná a obchodníci v čele PGBA začínají pokukovat po jiných oblastech zájmu.
 
V roce 1997 je PGBA konečně přijata jako člen ČSTV. Stalo se tak po několikátém pokusu a překonání předsudků ze strany ČSTV, podle kterých byli paintballisti více bandou militantních magorů, než sportovci, snad právě proto dochází v těchto letech k radikálnímu vymezování se paintbalu jako takového ke sportovnímu odvětví, asociací PGBA silně podporovaného... ale o tom jindy.
více paintballu >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]