ProfilyPaintballový rok 2011: Úpadek MPB

 

 
Už konec roku 2010 byl poznamenaný rozpadem Ďábelské gardy (mezinárodní česko - slovenská skupina sdružující několik týmů), tedy jednoho z čelních reprezentantů MPB scény, dával tušit blížící se soumrak. Ostatně právě Ďábelská garda, jako (minimálně po „válečnické“ stránce perfektně fungující celek se rovněž měla stát jednou z hlavních stran očekávané Warzóny 2011, která se měla po dvou letech vrátit na českou military scénu.
 
Ano, Warzona 2011 byla díky velice časnému vyhlášení (první info se objevilo už v polovině roku 2010) komunitou vnímána jako bombastickým vyvrcholením sezóny a díky jejímu inovovanému systému – dva velitelé si v průběhu příprav dávali dohromady své armády nezávisle na organizátorovi a to včetně ústrojové kázně i předmětem mnohých dalších intenzivních příprav. Ale k tomu se ještě v průběhu dalších událostí dostaneme.
 
Nyní jsme na počátku roku, kdy se MPB kalendář, začíná plnit nadcházejícími akcemi. Mezi nimi bohužel chybí další legenda Železný trojúhelník 1967 (které ke kultovnímu statutu stačily pouhé dvě pořádané akce), stejně jako další evergreen z dílny týmu MG, s názvem Letní vyvedení. To padlo za oběť údajným přípravám na WZ. Drsná zimní tradice Vojáček zase padla za oběť nedostatku sněhu ve stanovený termín, stejně jako zájmu válečníků. 
 
Otvírákem nového roku (když nepočítáme další benešovský Stalingrad) se tak stala Operace Boreček pořádaná týmem Buldoků v Ralsku, v níž se přes stovku zástupců třiceti týmů střetlo v boji o tajné „německé“ laboratoře a ještě tajnější zbraň v podobě rakety, kterou bylo třeba odpálit. Koncem ledna se pak ještě konala komorní stejně jako unikátní akce v Bratronicích, postavená na neotřelém systému, kdy každý v roli atentátníka Šakala, bojoval proti každému. Ovšem v té době ještě nikdo nemohl tušit, že se jedná o poslední military hru v této lokaci. V průběhu roku totiž Bratronice získala komerční paintballová firma a tak pro military komunitu skončily v této lokaci četné války v produkci Pavla Dubna, který se většinou snažil své hry obohatit mnohými novými prvky.
 
Další tradiční zimní hra Syberia se už, jako každý rok, konala. Tentokrát na nové lokaci. Fery z Forestů si dal na její přípravě hodně záležet, několika negativům však zabránit nemohl. Na obou (cca stohlavových) stranách se objevily nové tváře a jména týmů, které se moc „uzavřených akcí“ nezúčastnili, což jměo za následek že kooperace, zápal a disciplinovanost některých z těchto týmů nejednou ošklivě zaskřípala a objevil se i starý nešvar nepřiznávání, který byl, jak se už zdálo, na military scéně, již minulostí. To, stejně jako incident hrozící fyzickým napadením, bylo pak důvodem určité rozladěnosti. Tu nakonec alespoň částečně rozmetal megalomanský útok na opevněný kopec, který se stal důstojným vyvrcholením této hry, jež jako první začala ukazovat, že mix zkušených military hráčů s těmi, kteří preferují spíše woodsball, prostě nefunguje.
 
Neuskutečnila se ani Operace Navstar, která se na military webu objevila i se zajímavými pravidly již loňský rok. Organizátorům došla možná chuť, hráčům, kteří se na ní těšili, trpělivost.
 
Ovšem nejen nezdary byla military scéna živa. Koncem února jí zaujala ryze noční akce Eliminace pořádaná týmem W.G.N. na Kirkúku, zajímavý byl i boj spojených military týmů u Falconů v Jihlavě, proti zbytku světa a s příchodem jara hodně překvapila komorní, ale o to více výtečná akce Dvě základny, pořádaná týmem SAS Lhenice a samozřejmě se konal i další pistolový turnaj TT. Tentokrát na Císařské louce, téměř v centru Prahy. Do této unikátní akce, v níž se bojuje pouze záložními zbraněmi, pistolemi, se v tomto zapojil, stejně jako se začal stále více objevovat na military akcích i majitel paintballshopu, či předseda paintballové asociace Vladan, který byl doposud spíše vnímán jako sportovní hráč. 
 
Ale zpět k týmu Two Towers. Ten by se bez nadsázky dal přirovnat k tahounovi tohoto roku. Minimálně většiny roku, neboť jejich tradiční akce Mordloch z kalendáře rovněž zmizela a nakonec se změnila v čistě soukromou týmovou záležitost. Netřeba asi podotýkat, že velitel „Tétéček“ Rajko byl i velitelem jedné ze stran blížící se Warzony. 
 
Další tradice, woodsballová, nicméně však výtečná Sviňská akce se, díky faktu, že se domovské hřiště týmu Černé svině ze Severu stalo koncem roku 2010 rovněž minulostí, konala (s podtitulkem Lógarské mise) na hřišti týmu Aligátorů z Ústí nad Labem, kde ostatně vzniklo jedno z největších paintballových překvapení tohoto roku. Řeč je o několikadenní hře Diverzant, sice rovněž komorní záležitosti (ostatně všechny překvapení roku 2010 byla komorního rázu), ale díky velké dávce invence, záležitostí, o níž všichni její účastníci hovořili ve stylu: „To se nedá popsat, to se musí prožít!“
 
Jednou z mála velkých akcí, která vyšla na výbornou, byl nový ročník Bojové patroly, který byl kromě tradičního využití vojenské techniky, navíc okořeněný paintballovou svatbou.  Svůj zůstal i ryze woodsballový, masový D-Day na kterém se tentokrát sešlo kolem čtvrt tisícovky hráčů.  Tentokrát dorazil na frontu i sám Adolf, ale vítězství fašistů to nikterak nepomohlo.
 
Tradicí se stala i hra se sci-fi nádechem a jménem X-Com. Tento rok s pořadovým číslem 3. Ve výčtu akcí nesmí rovněž chybět ani tradiční turnaj v Dobývání objektu, který sice není military záležitostí, ale bez pochyb si svou mnohaletou tradicí vysloužil  své pevné místo na paintballové scéně. Letošní ročník slavil jako vítěze tým Urubanda. 
 
A léto se kvapem blížilo. TT pořádají druhý ročník svého TT Vyvedení a Marty+ z týmu Žabí Crew Vyvedení  Olga. Pochoďáků však na rozdíl od loňska (stejně jako všeho ostatního, hlavně týmů jejichž většina se oproti loňsku objevuje čím dál tím řidčeji) citelně ubylo. Navíc do všeho zasahují stále intenzivnější přípravy na Warzonu. Strana vedená Mártym spolu s Pohanským psem plánuje a posléze uskutečňuje několik „přísně tajných“ secvičení své armády.
 
Alternativou Železnému trojúhelníku se stala pokračující hra Apokalipsa 2011, která se na jednu stranu stala zdrojem nadšení (minové pole), stejně jako několika výhrad (nedostatečné velení) a souběžně s velkými hrami samozřejmě probíhaly i pravidelné akce ať již na Benešově, či chebském Střížově. Bývalé atmosferické hřiště velké fabriky v Libé se již stalo čistě komerční záležitostí. Událostí léta byl pak podle očekávání další, již pátý ročník MPCC. I přes fakt, že se podle mnoha názorů jednalo o vyvedenější hru než loni, té se nezúčastnil nejeden ze „známějších“ týmů paintballové scény. Nicméně Warzone, která byla blíž a blíž slibovala, že se zase vše sejde pěkně pohromadě. Přípravy mnohých týmů nabývaly na intenzitě... jen organizátor byl překvapivě v klidu, vázly informace (včetně těch nejzásadnějších, jako třeba o prostoru, kde se akce bude konat), což se stávalo terčem kritiky. Začaly se ozývat i hlasy o možném „průseru“
 
Paintballový turnaj pořádaný v součinnosti s armádou se díky loňskému průseru nekonal. Nikdo se na něj nepřihlásil, byť nový organizátor apeloval na paintballisty, aby nenechali tuto tradici padnout. Zbytečně. Možnost spolupráce paintballové komunity s AČR byla tak diletantským přístupem z minulého roku definitivně pohřbena. Samozřejmě, scéna žila daleko větším množství lokálních paintballových akcí různých rozměrů, ať se již jedná o pravidelné přestřelky v Holýšově, či nedalekém Stříbře, nebo woodsballové orgie v Roudnici, či další vietnamský scénář v rámci akce Hamburger Hill. Svého pokračování se dočkala i další akce, která se již stala tradicí. A to netradiční Hlad, kde se bojuje o jídlo.
 
A tak čas konečně doplynul k Warzoně – vyvrcholení celé paintballové sezóny. Ta však dopadla neslavně a okamžitě po svém konci vyvolala mezi oběma stranami nejednu zlou krev.  Každá ze stran jako kdyby hrála jinou hru a když se do toho všeho přidaly nějaké „lapsy“ v organizaci bylo zaděláno na vzájemnou nevraživost. Ta naštěstí s postupem času vychladla, nicméně pojem Warzone utrpěl několik šrámů na duši. Co je však důležitější. Díky faktu, že díky mnohým přípravám na Warzonu se od hry očekával skutečný paintballový orgasmus, který nebyl ani z části naplněn se vytratilo to nejpodstatnější. Nadšení. A s ním postupně začínala u mnohého růst nechuť k pořádání velkých her. Minimálně v přísném military pojetí, kdy proti sobě stojí dvě kooperující armády. Pro klasický woodsball, kde jde o to si hlavně zastřílet a ne třeba plnit neatraktivní úkoly, jako trčet někde v zapadákově na hlídce, to neplatí. A právě v tomto principu je úpadek military paintballu asi nejmarkantnější.
 
Konec roku se již nesl v poklidu. Pohani ukončily čtvrtou akcí svůj cyklus Krvavých silnicí, tradice No Remorse prodělala svůj pátý zářez a na Střížově se opět bojovalo z charitativních důvodů (vstupné a vybrané peníze byly dány na charitativní účely) v rámci další akce Heart of Warriors. Zajímavým počinem, co se scénáře a pravidel týká, byla i další akce týmu Buldoci, nazvaná Buldočí doly a s ní Bitva u Verdunu, která oprášila nápad, jež se měl původně v rámci akce Zborov na Zborově realizovat v Bratronicích koncem loňského roku, který spočíval ve hře bez zásobníku, kdy si válečník láduje zbraň po jedné kuli.  Akce byla rovněž unikátní tím, že díky výbuchu několika kulových pum v kapsáři hlavního organizátora Bohouše, málem odletěl jeho pták do teplých krajin. Tradiční Barakunda byla už jen příjemným setkáním, které však, díky téměř totožnému scénáři z loňska, nepřineslo nic zásadního.
 
Teplá zima roku 2011 se již nese v absolutním klidu, s minimem akcí, v nichž kromě tradičního benešovského Stalingradu, který se ostatně v průběhu celého roku snažil spíše přibližovat military hráčům, najdete hlavně několik vánočních akcí.
 
A tak se skončil paintballový rok 2011, který byl oproti vzestupu military paintballu v roce 2010 zřetelným poklesem. Ne, tento ryze český paintballový fenomén nemizí z povrchu zemského, to jen mizí některé ze známějších týmů a jmen. Mizí i některá hřiště (jako Bratronice) a co hlavně, mizí i doposud tradiční hry. To sice není konec světa, jako takového, objevují se nové týmy, nová jména, která si budují svou pověst. 
 
V roce 2011 byl třeba čím dál tím víc častěji viděn tým Vlci, díky povedenému Diverzantovi si na military scéně posílil své jméno tým Aligátorů, velmi razantně se na military scéně etablovalo jméno týmu Brněnský Batalion a původně skupina Nordic Area, sdružující několik týmů, se smrskla do jednoho, stejnojmenného týmu. Na druhou stranu kdysi hodně slavné jméno týmu TT Legion žilo spíš jen ve vzpomínkách. V roce 2011 se rovněž objevil pojem Progresivní paintball, stejně jako jedno z nejlepších paintballových videí, které bylo natočeno na Syberii. 
 
Karabinami PRO Carbine, které, jako lavina kulí na D-Day, zasypávaly komunitu od roku 2010 je vyzbrojen mnohý válečník a i přes fakt, že firma RAP vyšla s novými produkty, u nás se výzbroj drží klasiky. Citelný nárůst zaznamenalo v roce 2011 vyuřívání pyrotechniky, v mnohém případě i co se kulových pum týká. Co se spojení týká, PMR vysílačky se staly přežitkem a začalo se hojně využívat výkonnější UHF spojení, stejně jako další moderní vychytávky. Třeba noční vidění vyšších generací.
 
 V roce 2011 se rovněž (hlavně díky Warzone) začalo mluvit o uniformové kázni a ta byla dokonce součástí i několik her.  Ovšem i přes tyto dílčí věci a několik inovativních nápadů zůstává faktem, že trend velkých military akcí se pomalu mění na komornější dění, kde se sice sejde méně lidí, ale zato lidí nalazených na stejnou „vlnovou délku“.
 
A jestli se tento nový směr bude dále prohlubovat, ukáže až další rok s číslem 2012. 
 
(ilustrační foto by David, tým Buldoci... Warzona)
 
 
více paintballu >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]