ProfilyPaintballové filmové zážitky

 

 
James Bond měl na Gibraltaru docela trápení. I když šlo jen o pouhé cvičení ministerstva obrany, na základně, kterou měl se svými dvěma kolegy ze sekce 00 tajně infiltrovat, se ukrýval nelítostný zabiják. Ale hezky popořadě. Krátce po seskoku padákem nad radarovými systémy Gibraltaru to schytal dvěma prachovými paintballovými kulemi jeden z nich. „A máš to, kámo, pro dnešek jsi skončil.“

 

Jednotky SAS byly v pohotovosti a vyzbrojené paintballovými zbraněmi. Jaké tedy muselo být překvapení jednoho z nich, poté když „dostal“ střelou do zad jednoho z domnělých „narušitelů“, že ten odpověděl střelbou z pistole vybavené tlumičem. Strážce z řad SAS si to pamatoval až do smrti... která přišla vzápětí. Nemohl pak tušit, že ten parchant hned nato zavraždil dalšího agenta ze sekce 00, stejně tak jako že poslední, třetí „narušitel“, kterým nebyl nikdo jiný než James Bond, se jal pronásledovat záhadného zabijáka, přičemž ho neodradila ani paintballová kule do břicha ani hořící auto a ani pád hluboký z útesu do nekonečné mořské modře. James Bond totiž umí a má zkušenost téměř se vším. A jak dokazuje úvodní sekvence z bondovky Dech života, má zkušenost i s paintballem. 
 
Ano, stopa paintballu se dá při podrobnějším zkoumání nalézt i ve světové, stejně jako české kinematografii. A to dokonce napříč žánry. Vezměte si třeba klasickou hororovou sérii Pátek třináctého... ano, to je to, kde ten magor s hokejovou maskou na ksichtě vraždí vše, co se mu připlete do cesty. No a v šestém filmu série, nazvaném Jason žije, se mu v lese okolo Křišťálového jezera připletla do cesty partička hrající paintball. První drsňák se divil, když mu Jason urval ruku i s napřaženou mačetou, kterou pak rozsekl vejpůl další trojici paintbalistů. No a ten poslední nejdřív pochopil, že Jasona paintbalové kuličky nezastaví, a pak skončil rozsekaný na hodně malé kousky v lesním porostu. Paintball či paintballové zbraně jsou však k vidění i v jiných filmech určených pro hrůzomilné publikum. O srágoře jménem Paintball se dočtete o kus dále, takže si ještě připomeňme třetí film o vraždící panence jménem Chucky, který se odehrává na vojenské škole, takže výskyt paintballové zbraně není až tak nepochopitelný, masakrálního Řezníka, kde pro změnu vraždí blb v masce Ronalda Reagana, nebo nový vysokorozpočtový hororový thriller Orphan, kde mladý kluk nakouří speedballovou paintballkou chudáka ptáčka, za což by jej každý správný hráč přinejmenším vytahal za uši. 
 
Ale nejen hororovým filmem je kinematografický odkaz na paintball živ. Paintballová zbraň (dokonce s woodslandovým vzorem) se objeví i v dětském dobrodružství Příšerky z podkroví (jejím vlastníkem je samozřejmě další nablblý americký fakan), jiná je k vidění v 8. míli, kde se předváděl Eminem, tehdy ještě na vrcholku slávy, a stranou nezůstávají ani tutově žlutí Simpsonovi, konkrétně epizoda, kde je Bart přemístěn do katolické školy. Paintballový gun jako malovaný...
 
A co si budeme říkat, paintballu se nemohl vyhnout ani akční žánr. Ten je hlavně zastoupen nízkorozpočtovým nezávislým filmečkem Court Jesters, o kterém skoro nikdo nic neslyšel (já osobně jsem viděl pouze jeho trailer), ale jeho paintballová náplň spojená s omladinou je nevyvratitelná. Jinak v akčním žánru je paint zastoupen pouze jako simulace tréninku jako v již zmíněné bondovce Dech života nebo ve filmu S.W.A.T., kde hraje rovněž téměř neznatelnou, mikroskopickou roli. Zde se rovněž sluší připomenout i akční thriller Masterblaster z roku 1987, ve kterém se paintballový turnaj o slušný balík peněz zvrhne ve skutečný boj, ve kterém se střílí ostrými. Ups... takový zásah přizná každý! Podobný námět má i německý televizní film Der Amoklaufer: Aus Spiel wird Ernst, což by se dalo přeložit jako Ten, kterého posedl amok: Z hry se stane vážná věc. Není divu že v rajchu paint zakázali, když to němčouři berou tak moc vážně...
 
Svéráznou, stejně jako logickou kapitolu v obsazování paintballu do filmu tvoří rovněž filmy o přežití... které se často blíží k hororovému žánru. Ostatně přežití v přírodě je nejedenkrát motivem i v hardcore military paintballových hrách, tak jak je zná nejeden z nás. V případě filmu je to vše samozřejmě hodně přitažené za vlasy. Ať již v případě filmu Survival Quest, nebo ve filmu Izolace, kde si pár zaměstnanců velké firmy rovněž zahraje paint, alespoň do té míry, než jsou rozmanitými způsoby zmasakrováni. Zmiňme ještě film Day of the Survivalist, kde se vietnamský veterán potká s partou hardcore militaristů, kteří si ho vyhlédnou jako oběť zájmu a lovu v nekompromisní hře o přežití.
 
A protože neexistují jen zahraniční filmové šlágry, podívejme se i do naší české kotliny, kde je nejzářnějším případem paintballu ve filmu Renčova Válka barev, neboli Renčův očekávaný trhák, který se zvrhl v atmosférický, nicméně nelogický blábol. Námět je zajímavý – Lukina Vaculík alias pilot ultralehkého letadla spatří ze vzduchu, jak jeden chlap střílí po druhém. Myslí si tudíž, že se jedná o vraždu. Když začne do věci šťourat, je mu řečeno, že se jednalo o paint – provedení chaotické a nedotažené. Sonda do světa porevolučních zbohatlíků je zajímavá hlavně náznakem doby začátku paintballu v Česku, kdy se jednalo o luxusní záležitost, kterou si mohlo dovolit jen pár vyvolených – rozuměj zazobaných. 
 
Samozřejmě, toto jsou jen zásadnější fragmenty. Existují i dokumentární kousky věnující se převážně speedu, stejně jako další náznaky paintu v dalších filmech. Stejně tak existují nesčetná videa z reálných akcí, mezi nimiž nechybí ani soukromý vydavatelský počin Martyho+ týkající se Železného trojúhelníku 1967. A jelikož paint se stává stále dravějším, netřeba pochybovat, že se s ním na plátnech kin či v TV budeme v budoucnu setkávat stále častěji. Třeba v Ordinaci v růžové zahradě, kde Pusáč střílí v kuchyni... a bez ochranné masky.
více paintballu >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]