ProfilyPaintballový rok 2010: Zlatá éra MPB

 

 
S půlnocí rodící se v rachotu a záblescích zábavní pyrotechniky skončil rok s desítkou na konci, stejně jako paintballová sezóna 2010. Byla to bohatá, různorodá sezóna, v níž nechyběly hardcore military akce (tou nejdrsnější byl asi Vojáček) woodsballové střílečky (tou nejnápaditější byla podle mne Sviňská akce) a samozřejmě velké hry (zde byl největším Železný trojúhelník 1967).

 

Paintballový rok 2010 s příchutí military byl hlavně bohatý na pochoďáky. Mašírovat se začalo v Rokli, která se blýskla nejedním překvapením (organizátor Chegevara) z nichž se důvtipný systém recyklace pomocí dýmovnic, symbolizujících přivolání vrtulníků s posilami, převzal i tradiční pochoďák se jménem Mordloch (organizátor Two Towers). V nabídce pochoďáků nechybělo ani již třetí Letní vyvedení (organizátor MG), či premiérové TT vyvedení po Lužických horách. Bohužel se v tomto roce neuskutečnili dvě zásadní, věhlasné a tradiční velké akce pořádané věhlasnými a velkými týmy. Jednou z nich je Warzona, která je často nazývána matkou velkých paintballových her (MG). Tou druhou je Alej prokletí, která byla zase dítětem týmu Pohanský pes. Snad náhradou za ní se stala Krvavá silnice na níž se v jednoduchém, ale reálu co nejvíce přiblíženém scenáři, drsně umíralo (jeden život na celou hru) jak na jaře, tak i na podzim. I tato hra se spolu s Letním vyvedením uzavírajícím vyvedeneckou trilogii, na techniku náročnou Bojovou patrolou (Bratránci), tradičním MPCC 2010 (Leones), mrazivou Syberií (Forest), která překonala loňský trochu rozpačitější ročník a mlhavým Mordlochem (Two Towers), dá řadit k tomu nejlepšímu, co military paintball v roce nula deset, nabídl. Ovšem vítězem je bezesporu military orgasmus zvaný Železný trojúhelník (organizátor Marty+ a DG), který nejen že vrhnul své účastníky do téměř reálu války ve Vietnamu, ale posunul paintballový zážitek k nebeským výšinám. Ano, těm z nichž vietnamčíky kropí kulomet ze žlutého vrtulníku. Vietnamským kulisám se pak snažily přiblížit i hry jako Hamburger Hill Day a Apocalypsa, pořádané týmem Legie duchů.
 
Naproti tomu nejukrutnějším zklamáním se stalo PCAC, tedy „military“ turnaj (označení miitary rozhodně nebrat vážně), který se díky hodně zoufalé organizaci (kterou navíc neměl na svědomí žádný paintballista, ale nějaký člověk z nějaké reklamky), změnil v ošklivý trapas spojený se zmařenou šancí smysluplné spolupráce paintbalistů s AČR.
 
Zastavme se tedy u soutěží. Když vynecháme zmíněný PCAC a specifické odvětví sportovního paintballu, které je na soutěživosti postavené, máme tady Mistrovství České republiky v dobývání objektu, na které se však sjelo ještě méně týmů, než na minulý ročník. Nově se na podzim taky objevil Pistolový turnaj Two Towers, který byl zajímavý hlavně svým nápadem, využít k turnaji záložní zbraně. Zajímavý nápad na turnaj byla i noční akce na Střížově, kde tým Skalkajda vytvořil maketu ulice. Nultý ročník však zde spíš sloužil k vychytání chyb.
 
V roce 2010 nechyběl ani pro širokou paintballovou veřejnost otevřený, týmem Střelci organizovaný D-Day (jednalo se o třetí ročník), který byl stejný, nebo spíše slabší, než ten předchozí, tradice byla zachována během woodsballových akcí (Big Games) na plzeňském Krkavci (Raiders), Boje o dukelský průsmyk (Aligators) či CQB řežby No Remorse (Viking Division), stejně jako i v případě military akce Hlad (vypilovanější druhý ročník organizovaný týmem Let-5), která je postavena na zajímavém nápadu lovit své protivníky kvůli potravě, s dalším rokem pokračoval i sci-fi scénář zvaný X-Com (Perun) a nechybělo taky pokračování Konvoje (Two Towers), který se v tomto ročníku blýskl skvělou rekvizitou v podobě havarovaného vrtulníku.
Vrtulník, tedy funkční vrtulník nechyběl taky na zmíněném Železném trojúhelníku a rovněž na velké polské akci Unit 3, odehrávající se u Baltského moře. Ano, Český paintball se, kromě slovensky bratrského military paintball kempu, či slovenské hře Aliens vs. Predators vs. Marines, může pyšnit dvěma zahraničními misemi. Jedna z nich, Winterwar, se odehrála hned z kraje roku a bojovalo se poblíž polského městečko Bielsko-Biala a druhou byl zmíněný Unit.
 
Pro úplnost by bylo možné ještě dodat, že v první polovině roku si to na Zborově, tedy hřišti u Bratronic rozdali mezi sebou vyznavači airsoftu a paintballu. Nebo poukázat na četné malé, ale stoprocentně military akcičky náchodských Žoldáků. Či na neustále se vyvíjející akce Hochů od Zborova.
 
Ovšem nejen velkými, či nějak zvláštními akcemi byl paintballový rok 2010 živ. Jeho paleta obsahovala i spoustu akcí i akciček rozdílných kalibrů. Mnohdy se pravidelně opakujících. Pravidelně se hrávalo na chebském Střížově, kde se Had pokusil zorganizovat zmíněný noční turnaj, nezahálel ani zlínský Komboš, Banderovci pravidelně pořádali své přímočaré přestřelky v Holýšově, hodně frekventované bylo hřiště Hochů ze Zborova v Bratronicích, vedle komerce se několik her uspořádalo v Benešově a v okálním měřítku se hrálo i u Vigga v roudnici a poměrně často v ošelínském kravíně, který však jako hřiště nadšenců, kteří na něm pravidelně hráli s koncem roku, skončil.
Stejný osud potkal i oficiální hřiště Černých sviní ze severu v Bělé, které padlo v rámci civilních komerčních zájmů, podobně jako raketová základna v Brdech. Podobný přízrak obchází i legendární Milovice.
 
Jak je z předchozích řádků zřejmé, na akce byl rok 2010 více než bohatý. Stejně tak byl bohatý i na na události týkající se military paintballu.
Jednak v tomto roce vycházel na military paintball zaměřený časopis – Military Paintball Magazín. Paintball, tedy spíše jeho komerční část se taky objevil v osobě Vladana ve Snídani s Novou. Tým MG pokračuje ve své charitativní akci Pastelky pro Afghánistán, která byla před koncem roku korunována přednáškou, stejně jako s dalšími akcemi pro veřejnost a i několik dalších týmů se věnuje těmto „veřejně prospěšným aktivitám“ jako třeba uskupení DG v případě kunovického leteckého dne. 
 
Ostatně military paintball, jako takový, zaznamenal ohromný vzestup... minimálně v prvních dvou třetinách roku. Tato ryze česká odnož paintballu se specifickými pravidly postupně se pilujícími pravidly od roku 2007 se stala atraktivní paintballovou záležitostí, což s sebou přineslo i nové zapálené military hráče a to i z řad doposud vyhraněné woodsballové scény (např.část týmů z Farmy zvířat). Military prvky ve hře tak lze třeba zaznamenat třeba i na některých hrách na ryze komerčním hřišti v Benešově, kde se vedle klasické komerce doposud hrál čistokrevný woodsball. Military pravidla už tak nejsou předmětem debat a sporů (v minulosti se často omýlajících dokola), ale staly se samozřejmou pevně zakotvenou konstantou paintballové scény, o které není třeba diskutovat. A která se v drtivé většině případů bez problémů dodržuje, což občas s sebou nese i dohady několika přespříliš horlivých nadšenců, o tom „kdo je víc military“.
 
Jistě, stane se i malé fópá, jako se stalo týmu Scorpions na Syberii, který odjel bez slůvka uprostřed akce, občas se na military akci objeví i nějaká ta bandaska, ale i toto je pořadateli většinou eliminováno. A to hlavně systémem uzavřených i polouzavřených akcí, který je většinou sítem zachycujícím týmy, či hráče, kteří nejsou na přísná military pravidla připraveni. Díky tomuto opatření byl na military akcích zcela odstraněn další paintballový nešvar a to nepřiznávání. Ten se tak sem tam objeví na nějaké hře woodsballového charakteru, ale i zde se, ve většině případů hraje fér. I když i zde se najde zatím ještě dost mezer. Výstavním kouskem je již zmíněné PCAC, kde potřeba vyhrát byla u někoho v morálním žebříčku výš než potřeba hrát čestně a na akci Al Kirkůk se dokonce dohady o nepřiznání zvrhly ve vážně míněnou strkanici, což by se taky stávat nemělo.
 
Rok 2010 byl i rokem člověka schovávajícího se za nickem F3. Průkopník progresivního paintballu (paintballový styl který F3 sám stvořil), neúnavný diskutér a téměř „vševědoucí“ radil, příčina nejednoho flame na auditku, si chtěl od samého počátku udělat svými výkřiky do tmy, stejně jako návrhy (z nichž mnohé postrádaly logiku, ale obsahovaly konfrontační tón) udělat reklamu tak vehementně, až se mu to nakonec podařilo. Bohužel, pro valnou většinu v silně negativním směru. Zvláště poté, když se takovýto progresivní člověk pokusil potají, zcela soukromě dostat na uzavřenou akci jako je Železný trojúhelník a ještě měl tu drzost si z této své „prý průzkumné“ mise natočit video a vystavit ho na netu.
 
Čímž se dostáváme k válečníkům za klávesnicí. Ano, mnohý takový „válečník“ to pálí do opozice přes monitor počítače, nešetří radami, rád komentuje věci o kterých nemá ani páru, ale v reálném paintballovém boji ho nevidíte. Nejeden takový rek si prostě není schopen uvědomit, že paint není o plkání na auditku. Takže se přesuňme k reálným válečníkům, kteří v paintballové sezóně 2010 byli vidět s kvérem v ruce. 
 
Vedle osvědčených tahounů a týmů jako Pohanský pes, či MG se razantně a výrazně začaly projevovat Two Towers. Z výrazných jedinců bylo v roce 2010 hodně slyšet povely a rozkazy řvoucího Bohouše – Mastodonta. Na druhou stranu se ze scény úplně vytratil Fremen Bukowski z RFM. Jako žena velitel se osvědčila Bassandy a Martymu + patří nehynoucí dík za opravdu mamutí výkon v případě zorganizování již mnohokrát zmíněného Železného trojúhelníku. Samozřejmě je zde daleko víc tahounů, kteří neberou military paint jen jako zábavu, ale jako svůj životní styl a snaží se pro něj něco udělat a všem jim dík. Oni ví.
 
Co se ostatních týmů týká, vedle těch, které si udržují svůj vysoký standard (mimo jiné S.P.A.S., Žabí Crew, TT Legion, Forest), některé na military scéně, vstoupily více do podvědomí, třeba jako tým Bratránci, Barakuda, či Chegevara, jiné prodělávají útlum (např. Falcon) a o některých není již skoro slyšet (např. Kokořínští psi). Jiné zanikly úplně (třeba 73.SSD). To samé se samozřejmě týká i woodsballové scény, kde s každým týdnem vzniká několik týmů, aby mnohé z nich po několika dnech upadly v zapomnění. Snad i díky tomu jeden z adminů military webu, Jaroslav udělal na webu pořádek a soupisky týmů zredukoval o disfunkční záležitosti.
 
Co se zbraní týká, rok 2010 nebyl ve znamení novinky od Tippmana Phenomu, který se jako novinka zjevil koncem roku 2009, ale naopak starých karabin, které se na military scéně začaly objevovat s efektem laviny. Ty se díky dalekému dostřelu, přesnosti a nízké váze se staly oblíbenými militarry guny nejen na četných pochoďácích. S karabinami je hodně spjato jméno Rajka z Two Towers.
 
Na druhou stranu dvoutisící desátý rok rovněž poukázal na fakt, že skupiny, či sdružení týmů nebude asi to nejlepší organizační řečení, co se bojové organizace týká. Mnohé z nich už přestali svou funkci plnit dávno, jiné zaznamenaly citelný úpadek, což se překvapivě týká i v minulosti hodně silných uskupení jako Sudeta Ore, či DG. Znamená to, že budoucnost military paintballu patří silným, početným týmům?
 
Paintballový rok 2010 je u konce. I přes některá, drobná negativa to byl bohatý a krásný rok.
Ať žije sezóna 2011. Jaká bude? 
Taková, jakou si jí sami uděláme.
více paintballu >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]