ProfilyKlaus Fuchs: Špión rodícího se atomového věku

 

 

Psal se podzim, roku 1941. Sovětský svaz krvácel. Fašisti postupovali k Moskvě a německá propaganda zvěstovala velké vítězství na východní frontě. Tehdy v mysli Klause Fuchse uzrálo zásadní rozhodnutí.
 
Pomůže Sovětskému Svazu. Pokusí se odvrátit jeho zdánlivě neodvratný pád. A byť to zní podivně sílu a moc k tomu tento vědec, s prokomunistickým smyšlením, měl. Stejně jako motivaci. Klaus Fuchs byl totiž součástí týmu, který již několik měsíců pracoval na britském přísně tajném projektu s krycím názvem "Tube Alloys". Jeho úkolem nebylo nic menšího než vývoj britské atomové bomby. 
 
Kromě snahy pomoci krvácející velmoci měl německý komunista a uprchlík před fašismem i další pohnutky, které ho k rozhodnutí udělat ze sebe atomového špióna, vedli. Jednou z nich byla i jeho intervence do internačního do tábora v kanadském Quebecku, kam byl díky svému německému původu, díky britskému strachu z německých špionů na počátku války, poslán. Klaus se tak paradoxně ocitl uvězněn společně s fašisty, před kterými z Německa uprchl. Díky intervenci profesora Maxe Borna (rovněž německého uprchlíka) pro kterého před svým zatčením a pozdější deportací za oceán, pracoval, byl sice na konci roku 1940 propuštěn a po četných prověrkách se mohl se vrátit ke své práci, ale hořká pachuť ze zrady země, kterou po útěku začínal povazovat za svou vlast, na jazyku stále zůstávala.
 
„Mohl bych dodat Sovětskému svazu mimořádně cenné informace,“ naznačil Fuchs koncem roku 1941 německému komunistickému uprchlíkovi, nyní agentovi sovětské GRU (ruská vojenská rozvědka) Jürgenovi Kuczynskému a kola zrady se roztočila.
 
Zpočátku Fuchs dodával ruské straně pouze výsledky své práce, ale krátce poté, co konečně získal britské občanství, o které usiloval tolik let, čímž se jeho pozice v projektu ještě více upevnila, došlo i na informace celkového charakteru. Klaus Fuchs začal být pro Sověty zlatým informačním dolem hlavně od roku 1943, kdy se britský výzkum atomové zbraně sloučil se známým americkým projektem Manhattan a Fuchs byl přizván k práci do amerického Los Alamos, aby se jako nepopiratelný odborník podílel na společném úsilí, které nakonec vyvrcholilo výsledkem v podobě prvního atomového hřibu, který vyrostl 16. července 1945 v poušti White Sands poblíž města Alamogordo a následovných dvou světoznámých  velkých hřibů nad Hirošimou a Nagasaki, které narozdíl od toho prvního, testovacího, již zabíjeli lidi.
 
Zde Fuchs, jako součást programu Manhattan postupně získal přístup k nejpřísněji střeženým tajemstvím, které kromě Roberta Oppenheimera, znal jen úzký okruh vědců. Díky rafinovanému systému kurýrů pak všechny tyto poznatky končily v rukách Anatolije Jakovleva - sovětského vicekonzula v New Yorku.
 
Po ukončení války, v létě 1946 se Klaus Fuchs, jako uznávaný odborník stal šéfem oddělení pro teoretickou fyziku v nově založeném britském centru pro atomové bádání v Harwellu a od této doby tok jeho informací (tentokrát týkající se vodíkové bomby) radikálně slábnul, až se v roce 1949 přerušil úplně. Fuchs totiž s nelibostí nesl, kudy se politika SSSR dále ubírá a upřímně řečeno, jeho „služeb“ již nebylo příliš třeba. Vedle rozjetého výzkumu vodíkové bomby (opět důkladně podporovanému Fuchsovými informacemi) Sověti koncem čtyřicátých let byli už jen krůček od výroby vlastní atomovky. Tu po jejím úspěšném testu nazval západ Joe-1 a svět se s jejím výbuchem ocitl na startu závodu horečného zbrojení, stejně jako před jaderným strašákem Studené války. Atom už byl málo a pozornost vědců se tudíž obrátila směrem – jak vybudovat Superbombu.
 
Jenže hříchy minulosti nikdy nezmizí a objeví se v tu nejnepříhodnější chvíli. Fuchsova zrada začaa vyplouvat na povrch ve chvíli, kdy se americkým expertům v rámci projektu Venona podařilo rozluštit sovětské šifrovací kódy, což mimo jiné umožnilo rozšifrovat sovětské diplomatické depeše z let 1944 a 1945, které obsahovaly přísně tajné informace týkající se projektu Manhattan. Pátrání FBI se tak okamžitě obrátilo směrem k odhalení zrádce a ve skupině potencionálních pachatelů se samozřejmě objevil i Fuchs, jehož možná vina se s dalším vyšetřováním stávala stále jasnější.
 
Nicméně, konkrétní důkazy nebyly nalezeny a zdroj na základě kterého byl Fuchs vytipován nemohl být kvůli jeho citlivosti prozrazen, tudíž se FBI obrátil v září 1949 na britskou MI5, před kterou stál nelehký úkol. Usvědčit atomového špióna na základě jeho vlastního doznání.
 
Klaus Fuchs se tak dostal v roce 1950 do konfrontace se skupinou vyšetřovatelů pod vedením Wiliama Skardona, které se nakonec vhodnou manipulací podařilo přimět Fuchse k doznání. Byla to zpověď, která neměla v dějinách tajných služeb obdobu. Fuchs v něm mimo jiné připustil, že od roku 1947 podával informace o vodíkové bombě včetně některých teoretických mechanismů výbuchu náboje z těžkého vodíku a další, což Sovětům mohlo zkrátit některé práce ze 3–5 let na pouhý jeden rok“ Což vyvolalo oprávněné obavy, neboť západní svět byl přesvědčen, že Sověti jsou ve svém jaderném výzkumu stále pozadu.
Klaus Fuchs byl k překvapení mnohých kolegů a přátel dne 3.2.1950 zatčen a Ústředním trestním soudem v Old Bailey v Londýně, konaným 1.3.1950 odsouzen ke čtrnáctiletému vězení. Současně mu bylo koncem roku odebráno britské občanství.
     
Klaus Fuchs ve vězení pobyl devět let a v červnu roku 1959 byl za vzorné chování propuštěn na svobodu. Po opuštění věznice odletěl do Německé demokratické republiky, kde okamžitě obdržel státní občanství a místo v institutu pro atomovou fyziku.
 
Zemřel 28.1.1988 a byl pochován se všemi vojenskými poctami. Sovětští atomoví vědci mu složili hold až pět let po jeho smrti. Uznali, že bez Fuchsových informací by sovětský atomový výzkum dopadl úplně jinak a s největší pravděpodobností by byl o mnoho let pomalejší.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]