ProfilyNepovedený atentát na prezidenta, nebo povedený atentát na starostu???

 

 
„Jsem rád, že jsem to byl já, ne vy, pane prezidente,“ to byla první slova smrtelně zraněného Antonína Čermáka, starosty Chicaga s českými kořeny, když se po nezdařeném atentátu na čerstvě zvoleného prezidenta USA Franklina D. Roosevelta probral ze šoku v nemocnici v Miami. Slova, která jsou dodnes vytesána na jeho náhrobním kameni.
 
Je večer 15.února 1933. Populární chicagský starosta Antonín Čermák, který proslul bojem s mafiánským gangsterem Al Caponem, se setkává se svým sympatizantem a současně  čerstvě zvoleným prezidentem, kterému chce poblahopřát k nástupu do funkce a  současně s ním projednat otázku dotací pro chicagské městské zaměstnance, během jeho návštěvy na Miami. 
 
Na hlavu státu, vracejícího se z rekreační plavby (na jachtě milionáře Astora), čekají davy lidí. F. D. Roosevelt usedl do auta, dalším bodem pevně stanoveného plánu je cesta vlakem do New Yorku. Ve 21:30 hodin kabriolet s prezidentem zastavuje. Dav občanů, kteří ho chtějí pozdravit a s nimi i fotografů a novinářů brání další cestě.
 
 
 Prezident vstoje pronáší pár vět a vzápětí usedá. V té chvíli k němu přistupuje Antonín Čermák a oba muži se spolu asi minutu baví. Rozhovor je přerušen mužem nesoucím v ruce telegram, který se k autu bezostyšně prodírá se slovy, že má pro pana prezidenta důležitou zprávu. Vzápětí padají výstřely.  Řidič prezidentské limuzíny okamžitě vyráží vpřed. Antonín Čermák a s ním jedna žena z davu padají na zem.  Na atentátníka, podvyživeného malého muže s revolverem Smith & Wesson kalibru 32, se okamžitě vrhá rozlícený dav. Policie má co dělat, aby ho zachránila před lynčováním. Nikdo nepochybuje, komu bylo šest výstřelů určeno.
 
„Zastavil jsem vůz u podia pro hudebníky, dali jsme Čermáka do mého auta. Jeho puls netepal. Měl jsem levou ruku kolem něho. Držel jsem ho celou cestu o nemocnice. Jeho puls se lepšil…“ (vzpomíná Franklina D. Roosevelta)
 
 V okamžiku, kdy sanitní služba před vchodem do nemocničního pavilonu ukládá Čermáka na nosítka, mu prezident Roosevelt srdečně stiskne ruku a povzbudivě se na něho usměje. Čermák se chopí prezidentovy paže a tiše pronese slova, která pak obletí celý svět a budou dojímat k slzám širokou veřejnost: "Jsem rád, ze jsem to byl já a ne vy, pane prezidente." Tato věta se pak stane výrazem Čermákova hrdinství a je vytesána na jeho pomník v Miami, stejně jako se objeví i na Čermákově pamětní desce na Kladně, na místě, kde stával jeho rodný dům.
 
Atentátník je okamžitě identifikován jako Giuseppe Zangara, stavební dělník italského původu. Tvrdí, že bytostně nenávidí bohaté a mocné a proto, že chtěl Roosevelta, jako ztělesnění toho všeho, zabít. Litoval, že se mu to nepovedlo. V přesnému zamíření mu prý překáželi lidé.
 
 
Tiskové agentury okamžitě informují o nezdařeném atentátu na prezidenta. Samozřejmě, že zmiňují těžká zranění chicagského starosty, který v tu dobu bojuje o život. A společně s tím se objevují první spekulace o tom, že terčem atentátu neměl být Roosevelt, ale ve skutečnosti Čermák, který  o necelé tři týdny později, 6. března 1933, na následky průstřelu krajiny břišní, umírá. Jako důvod atentátu je udávána pomsta chicagské mafie.
 
Vyšetřovatelé zatím zpracovávají atentátníka Zangaru, domnělého zfanatizovaného anarchistu, jak jen překřtil světový tisk. Jeho motivy se zdají být značně nevěruhodnými. Trpěl prudkými chronickými bolestmi žaludku. Křeče prý stupňovaly jeho zášť k režimům, k mocným a k pořádkům ve společnosti. Podle příznaků měl neléčené žaludeční vředy. Jěkteré z vyšetřovacích verzí naznačovali, že atentát mohl být protislužbou za léky a drogy, které by tlumily jeho bolest. Zároveň vyvstávala otázka, jak bylo možné, že se nemajetný Zangara dostal tak blízko k prezidentovi, nebo kde vzal peníze na zbraň. Atentátník však všechny spekulace odmítal. Donekonečna opakoval že komplice neměl a odmítal i své právo na obhájce.
 
 
Do popředí zájmu se zároveň dostává i vyšetřovaný fakt,  že během atentátu bylo vystřeleno šest ran i přesto, že měl Zangara pouze pětiranný revolver Smith & Wesson kalibru 32. V jednom z šesti postřelených těl byla údajně nalezena kulka kalibru 45. Toto potvrdil i jeden z gangsterů Roger Touhy propuštěný v roce 1959, který potvrdil, že Zangarova střelba byla kulisou pro skutečného střelce a cílem byl jednoznačně starosta Čermák, který mafii, jak již bylo uvedeno, během prohibice, silně pouštěl žilou.
 
Atentátník Zangara byl pár dní po svém činu bleskově odsouzen k osmdesáti letům vězení, ale vzápětí se 10. Března (tedy necelý měsíc po spáchání atentátu) dočkal nového, velice rychlého procesu, na jehož základě byl 20. března, tedy velice rychle po vynesení rozsudku popraven na elektrickém křesle. I tato rychlost průchodu spravedlnosti budí nejednu otázku.
 
Konkrétních odpovědí se nikdo nikdy nedočkal.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]