ProfilyTři různé verze, Stalinova jedna smrt

 

 
Ne, nepadne svět do rozvalin, přes bolest, kterou zažívá. Je v našich srdcích mrtvý Stalin, silnější, než byl zaživa. (básník Pavel Kohout)
 
Zemřel Stalin! Soudruh Stalin, ocelový! Východní blok se dal do povinného pláče a zahalil se ještě povinnějším smutkem. Lidé tak na příkaz, někteří i spontánně hořekovali, na některých školách učitelé nutili žáky, aby poklekli a sami rovněž v pokleku ronili slzy a předčítali vládní zprávu o vůdcově skonu. Mnozí proklínali osud, že jim vzal milovaného vůdce.
 
Teprve až po mnoha letech po hysterii nad skonem komunistické modly dvacátého století se začaly objevovat verze o skutečném stalinově skonu, které neměl na svědomí osud, ale zase jenom člověk.
 
Verze Erenburgova z roku 1956
Podle ruského spisovatele, básníka a publicisty Ilji Erenburga byl Stalin hluboce přesvědčen, že členové politbyra proti němu zorganizovali spiknutí s cílem zavraždit jej. Na tom není nic zvláštního, Stalin byl paranoik a mnohé jeho činy tomu plně odpovídají. Například odborníci pravidelně kontrolovali stalinovu stravu a namátkově i ovzduší v místech, kde se pohyboval. 
 
Těsně před svou smrtí plánoval deportaci všech ruských židů na Sibiř, stejně jako připravoval procesy s lékaři, kteří měli na základě podvržených důkazů vraždit své pacienty, vysoké funkcionáře. A právě proti tomu se postavili jeho nejbližší členové politbyra, kteří jej však ve skutečnosti nenáviděli. Ti se podle Erenburga spikli a měli na své straně i armádu. Takto posíleni se odvážili Stalinovi vzepřít a Kaganovič dokonce roztrhal svou stranickou legitimaci a vrhl jí „ocelovému“ do tváře. Další ze spiklenců, Mikojan rozdrážděnému Stalinovi pravil: "Neopustíme-li do půl hodiny svobodní tuto budovu, obsadí armáda Kreml." Stalin již nestihl povolat ochranu Kremlu, neboť jej ranila mrtvice. Upadl do bezvědomí. Teprve 2. března v šest ráno byli ke Stalinovi povoláni lékaři.
 
Verze Ponomarenkova z roku 1957
I líčení příčin Stalinovi smrti podle někdejšího člena prezídia ÚV KSSS a tajemníka ÚV KSSS Ponomarenka se opírá o záměr vybudovat na Sibiři židovské ghetto a pokračovat v tom co Hitler nestačil dokončit. Minimálně v ruském měřítku. Proti tomu se postavili Molotov a Kaganovič, ovšem ne tak melodramaticky, jak popisuje Erenburg. Argumentovali, že taková deportace bude mít katastrofální ohlas ve světě, čímž se strhla hádka. Kaganovič v afektu se slovy "Stalin zostudí naši zem!" roztrhal svou stranickou legitimaci a její cáry hodil na stůl před Stalina. Poté se Stalin zhroutil. Poté měl, podle Ponomarenkova, Berija nadšeně volat: "Tyran je mrtev. Jsme volní!", a vzápětí, když diktátor otevřel oči ho zase na kolenou prosit o odpuštění. Toto už však zavání velkým klišé a smyšlenou.
 
Verze Chruščovova z roku 1963
Stalinův nástupce, Nikita Chrusčov, který začal bořit kult jeho osobnosti upřesňuje, že Stalin v žádném případě nezemřel ve svém kremelském bytě, nýbrž několik kilometrů od Moskvy na své dače poblíž Kunceva. A právě sem byli podle Chruščovova v noci 2. Března povoláni stalinovo ochrankou čelní představitelé politického života, aby zde našli Stalina, bez známky života, oblečeného do uniformy generalissima. První se prý ozval Berija: "Tyran je mrtev, mrtev, mrtev!" A zde se opakuje historka jak Stalin náhle otevřel oči, akorát s tím rozdílem, že Malenkov, Chruščov a Molotov opouštějí místnost a Berija, který s sebou vždy nosil ampulku jedu, zůstává se Stalinem o samotě. Toto však lze přičíst faktu, že Chrusčov s Berijou začali společně bojovat o moc ještě před tím, než Stalin skonal definitivně. Berija prohrál a byl o vánocích roku 1953 popraven zastřelením.
Podle Chrusčovova se lékaři ke Stalinovi dostavili pozdě (až po pěti hodinách), díky náledí na silnicích.
 
Svědectví stalinova osobního strážce
Co se však na stalinově dače dělo? To se po mnoha letech pokusil objasnit jeden z členů stalinovi ochranky Petr Lozgačev. Pro nejbližší okruh politických spolupracovníků Stalina prý začala noc 28. února 1953 podle zaběhnutých zvyklostí. Až do pozdní noci Lavrentij Berija, Nikita Chruščov, Nikolaj Bulganin a Georgij Malenkov se Stalinem v Kremlu popíjeli a sledovali filmy. Stalin, který té noci vypil toho víc než obyčejně, měl obzvlášť dobrou náladu a notně přebral. Na zbytek noci se rozjařená společnost odebrala na Stalinovu daču, kde se pitka protáhla až do časných ranních hodin. Poté se stalo něco neobvyklého. Když hosté s ránem odjeli,  bylo strážím přikázáno, aby se vzdálili, neboť generalissimus nechce být rušen. Příkaz údajně vydaný Stalinem však ve skutečnosti vydal jeden z velitelů stráže. Stalin se celý den neukázal, jen krátce po šesté se v jeho pokojích rozsvítilo světlo. Pak se ozval zvonek. Důstojník Lozgačev byl pověřen, aby zjistil, co se u Stalina děje. 
 
„Letěl jsem k němu a říkám: "Tavárišč Stálin, co je s vámi, je vám špatně?" Nu, víte, jak tam tak ležel, byl pomočený. Vydával jakési inkoherentní zvuky jako "dz, dz". Jeho kapesní hodinky a výtisk Pravdy ležely vedle něho, na podlaze. Hodinky ukazovaly 6,30. Zrovna tehdy se mu to muselo stát.“
 
Ochranka pak okamžitě uvědomila politbyro, jehož zástupci prohlásili, že Stalin je jen opilý a je potřeba ho nechat vyspat a nedělat zbytečnou paniku. Stalin tak byl ponechán nejméně 24 hodin v bezvědomí a bez lékařské péče.
 
Teorie spiknutí
I přes fakt, že stalinovo tělo bylo po jeho smrti důkladně pitváno, existují stále silná podezření, že Stalinova smrt byla důsledkem pečlivě připraveného atentátu. Ten se měl uskutečnit díky pomalému jedu, který podle jedné verze Stalinovi aplikoval sám Berija, podle další Berijův pomocník, podle jiné, pomocnice, která nejprve Stalina omámila éterem a pak mu vpíchla několik dávek jedu. Případ skoro jako ze starého seriálu Mission Impossible. 
 
Stalinova definitivní smrt
Ať již byla skutečná příčina diktátorovi smrti jakákoliv, 5. března 1953 v 9.50 hodin Josif Vissarionovič Stalin, vlastním jménem Džugašvili, který v posledních dnech svého života již nepoznával lidi kolem sebe a jen chrčel a zvracel, definitivně zemřel. 
 
Následující den jeho tělo vystavili ve Sloupové síni, několik ulic od Rudého náměstí. Zesnulého chtěly spatřit miliony lidí. K Domu odborů zamířila v den Stalinova pohřbu nejen Moskva, ale i celé oblasti a okresy. Nákladní auta z venkova vytvořila mnohakilometrovou řadu. Podle očitých svědků bylo několik stovek z nich zraněno nebo umačkáno v tlačenici. 
 
Současně v prvních dnech po stalinově smrti nastoupilo tzv. kolektivní vedení KSSS, které si mezi sebou rozdělilo klíčové posty. Během prvních týdnů se zdálo, že se vytvořil triumvirát složený z Malenkova, Beriji a Molotova, kteří také přednesli během pohřbu diktátora projev na Rudém náměstí, ale pozdější události ukázaly, že jen boj o moc nad SSSR postoupil jen do další fáze, kterou nakonec vyhrál Nikita Sergejevič Chruščov.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]