ProfilyGottwaldova smrt: Jak a proč se Kléma stal nedokonalou mumií

 

 
Sotva se vrátil z megalomanského sovětského funusu, už se v Československu mohl chystat další. Tentokrát ten jeho. Jo, v tehdejším Československu se roku 1953 začalo tradovat, že Kléma to nemohl bez svého sovětského učitele Stalina vydržet a tak jej poslušně následoval na onen svět.
 
Což je samozřejmě nesmysl. Klement Gottwald, ač kovaný komunista, si moc dobře uvědomoval, že se po únorovém puči ve své podstatě stal pouhou „loutkou“ poslušně vykonávající rozkazy, maskované za doporučení, z Moskvy. A toto vědomí pak náležitě léčil. Chlastem.  A i to se pak stalo jedním z důvodů jeho rychlé smrti. Po vzoru dalšího velkého komunistického vůdce, Lenina si kromě závislosti na alkoholu navíc pořídil další pikantní nemoc. Sifla. V Gottwaldově těle, opravdu zdravý duch nepřebýval.  A právě proto mu doktoři velice důrazně nedoporučovali cestu letadlem.
 
"Klement Gottwald trpěl syfilidou a problémy s touto chorobou měl již od mládí. On to tajil a jako první to zjistili sovětští lékaři v okamžiku, kdy měl Gottwald v roce 1944 srdeční infarkt a při léčbě v kremelské nemocnici právě byly objeveny ty důsledky neléčené syfilidy, především výduť srdeční chlopně.“ (historik Herbert Brynda)
 
Ale co měl Klement dělat. Velký otec všech poslušných komunistů Stalin zemřel a jeho památku bylo třeba uctít. Skočil tedy na letadlo, proletěl se tam i zpět a praskla mu srdeční aorta. Prudká změna atmosférického tlaku, k níž dochází při letu, je „mrcha“ a výduti na aortě příliš nesvědčí. Podle závěru lékařů se tak stala věcí, kterou kovaný soudruh už nerozchodil, což mělo za následek organizované truchlení několika milionů lidí, během kterého si mnozí šeptali, že Kléma byl v Moskvě rafinovaně otráven. Jak na to lidi přišli? Inu, Marta, Klémova manželka, která měla díky manželově sexuálnímu apetitu (ona toho syfla mu nenadělila příroda jen tak) pořádné parohy, to povídala. 
 
Ovšem i to byl nesmysl, jak potvrdili lékaři, kteří se účastnili pitvy, kterou sice prováděli sovětští odborníci, ale českoslovenští doktoři u ní směli být alespoň přítomni. Všichni pak jednoznačně potvrdili, že v případě smrti Klementa Gottwalda nešlo ani o otravu ani o nic senzačního, ale prostě jen  o normální smrt. Kléma prostě jako hodný pejsek následoval báťušku Stalina i na druhou stranu, za konečnou zastávkou.
 
"Ústřední výbor Komunistické strany Československa, vláda republiky Československé a Ústřední akční výbor Národní fronty v nejhlubším zármutku straně a všemu československému lidu oznamují, že dnes v 11 hodin ráno po krátké těžké nemoci zesnul prezident Klement Gottwald." (z dobové tiskové zprávy)
 
Ten den se výrazně oteplilo a slezly i poslední zbytky sněhu. Symbolika? Nesmysl. Prostě jen přišlo jaro. Ne to „Pražské“, na to si občané museli ještě několik let počkat.  
 
Československo tak čekala opravdu okázalá šou spojená s příletem zahraničních delegací, masovým pochodem spolu s ostatky vezenými na lafetě děla, nejedným procítěným soudružským projevem a velkou přehlídkou na Letné. Jenže i to vše bylo málo. Když kult osobnosti, tak se vším všudy. Klema se měl stát nesmrtelným symbolem, který tu bude s námi „na věčné časy a nikdy jinak. Bylo tedy rozhodnuto, že se Klement Gottwald stane mumií.
 
"Váženi soudruzi, aby budoucím pokolením byla zachována tvář soudruha Gottwalda, bylo rozhodnuto balzamovat jeho tělo. Balzamované tělo bude v brzké době veřejně vystavené. Tuto zprávu vám sdělujeme proto, abychom uspokojili ty pracující, kteří nemohou nyní zhlednout soudruha Gottwalda ani se zúčastnit jeho pohřbu." (z přípisu krajským stranickým tajemníkům ze dne 17. Března 1953)
 
V prostorách žižkovského památníku tak, pod dozorem sovětských poradců, vzniklo malé české mauzoleum, kde bylo k potřebám mrtvého Klémy vyčleněno zhruba 100 důkladně prověřených lidí, včetně uklizeček první kategorie. Stal se z nich Útvar pro zabezpečení těla a mauzolea soudruha Klementa Gottwalda. Klementovo mrtvé tělo 
 
"Kolektiv lékařů dospěl k závěru, že vzdor skutečnosti, že je sovětská metoda balzamování nejlepší a péče o balzamované tělo dokonalá, dochází uvnitř těla k pomalému rozkladu některých tkání, důležitých pro zachování původního stavu a barvy viditelných i neviditelných částí pokožky."
 
Jenže pak přišly problémy. Soudruh Gotwalld i přes pečlivou údržbu a pravidelné doplňování  výživného i balzamovacího roztoku, začal hnít. První to odnesla noha. Pak ruka. Mumie se začala rozpadat, stejně jako Stalinův a s ním i Gottwaldův kult osobnosti. Průsaky, že "bylo něco snihlého v království komunistickém" už nešlo zastavit.
 
Obličej a hlava sice překvapivě drželi, ale koncem padesátých let už byla mumie v naprostém rozkladu. Co dělat dál? Vylít Gottwaldovy dutiny asfaltem? Ne, to by mohl zčernat. A Kléma nebyl černoch jako třeba soudruzi z pokrokových zemí, musí být i po smrti důstojným reprezentantem jediné správné a sociálně spravedlivé společnosti. Nahradit ho figurínou? To se zdálo být nejpřijatelnějším řešením. Konečně ho spálit a pochovat? To se nakonec v roce 1962 stalo realitou. Nemanželský synek děvečky od krav a první komunistický prezident tak tedy s námi na věčné časy nezůstal. Alespoň ne ve své fyzické podobě. 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]