ProfilyJak první člověk ve vesmíru čelil smrti

 

 
„Dole je temné nebe, nahoře běloskvoucí Zem,“ vzpomínal na největší dobrodružství svého života Alexej Leonov, první člověk, který vystoupil do volného prostoru.
 
Sověti si tak 18.3.1965 mohli připsat další bod za prvenství v sice nevyhlášeném, ale o to intenzivním souboji o dobývání vesmírného prostoru. Při tom stačilo hodně málo a celá věc se mohla snadno zvrhnout v katastrofu.  Tehdy třicetiletý Alexej Leonov vstoupil přes zvláštní vzduchovou komoru kosmické lodi Voschod 2 do mrazivého nekonečna, v němž, spojen s lodí pouze zajišťovacím lanem, strávil zhruba deset minut. 
 
 
„Nejsilnější zážitek, který mi osud dopřál, byly minuty, které jsem strávil v otevřeném vesmíru. Měl jsem možnost jako první člověk vidět zeměkouli z odstupu. To nikdo před tím neviděl. Když jsem od Pavla Belajeva, který našemu Voschodu 2 velel, dostal povel „Jdeš!“ vyletěl jsem z výstupní komory jako zátka. Co mě překvapilo jako první bylo to, jak jasné a oslepující je slunce. Přede mnou se z levé strany objevilo Bulharsko, potom Rumunsko, Řecko a Itálie. Zvedl jsem hlavu a viděl celé Baltické moře. I záliv u Kaliningradu, kde jsem vyrůstal. Všechno jako na jednomvelkém globusu. Když jsem si potom přečetl přepis zvukového záznamu mé mise, až jsem se trochu zastyděl za banální větu, kterou jsem mimoděk vypustil z úst jako první: „Země je skutečně kulatá.“
 
Problémy přišly až s jeho návratem. Otvor průlezu se zdál najednou být malým a Alexej se do něj nemohl dostat. Nastala situace s níž sovětští vědci nepočítali. Během kosmické procházky se mu nafoukl skafandr, čímž nabyl na svém objemu a průlez vzduchové komory byl pro něj tak neprůstupným.
 
 
„Kyslík jsem měl tak na půl hodiny, jenže do vstupu do stínu, po němž zhruba na hodinu nastane hustá neproniknutelná tma, zbývalo jen pět minut. Kdybych čekal na radu ze Země, nepřežiji! Předpokládalo se, že kdyby skutečně došlo k obrovské deformaci, tak budu řešit tuto situaci snížením tlaku. A toto jsem právě udělal.“
 
Metodou pokus – omyl tak Leonov zkoušel upustit skafandr, i když nevěděl, o kolik může. Prostě to zkoušel, až se mu to podařilo. Krize byla zažehnána a na další úspěch světové kosmonautiky nehyzdila černá skvrna v podobě smrti (která by byla, podobně jako tragédie prvního kosmonauta Gagarina, zcela jistě zaretušována). Samozřejmě, i tento incident nebyl po „úspěšné“ misi sovětskou stranou zveřejněn.
 
"Všechno, co se dělá poprvé, je nebezpečné," pronesl během jednoho s rozhovotů s úsměvem Leonov s dodatkem, že dodnes neexistuje možnost, jak vyzkoušet vesmírný oblek už na zemi. "Byla to zkouška. Nikdo nevěděl, jak to dopadne, nikdo mi nemohl poradit.  Naštěstí jsme si poradil sám." 
 
Pro úplnost ještě dodejme, že tento den pro sovětskou kosmonautiku znamenal i jinou, tentokráte tragickou vzpomínku na katastrofu jež se odehrála přesně o patnáct let později. Tehdy 18.3.1980 na Pleseckém kosmodromu v Archandělsku, který se využíval hlavně pro . Tehdy v rámci předstartovních příprav (plnění nádrže pohonnými hmotami) došlo k explozi nosné rakety Vostoku 2M na odpalovací rampě. Tu nepřežilo 48 lidí.
 
 
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]