ProfilyKterak hokej málem způsobil revoluci. Nebo to bylo jinak?

 
Hokejové mistrovství světa roku 1969, které se původně mělo odehrávat v čerstvě okupovaném – povinně se muselo říkat osvobozeném – Československu, vojsky Varšavské smlouvy, se nakonec uskutečnilo ve Švédsku.
 
Není divu, že právě zde se díky citlivé politické situaci očekával nejvíce sportovní duel mezi ČSSR a SSSR. A už vůbec není divu, že oba tábory sportovců se na sebe nedívali jen s řevnivostí tohoto stále více populárnějšího zimního sportu. Ve hře bylo daleko víc. Národní hrdost, nenávist a hlavně politika. Zvítězit zde, je otázkou cti a národní hrdosti! A právě v takovéto napjaté atmosféře začal hokejový zápas dne 21. března 1969. 
 
"U nás je zvykem, že poražený přichází blahopřát vítězi," odůvodnil trenér Pitner fakt, že si českoslovenští hráči po vyhraném zápase nad Sbornou ve čtvrtfinále nepodali s poraženým soupeřem (doposud úřadujícím mistrem světa) ruce. Hokejisté, své předsevzetí, že na ledě raději vypustí duši, než aby Sověty nechali vyhrát, naplnili. Tento akt, stejně jako samotné vítězství samozřejmě vyhnalo lidi do ulic. Symbolická odveta za okupaci (alespoň na tom sportovním poli) byla vítanou příležitostí k veřejném projevu nadšení nad sportovním výsledkem, které maskovalo odpor proti ruským okupantům. Na pražském Václavském náměstí slavily asi dvě tisícovky lidí a skandovala se i protisovětská hesla. To však byla jen pouhá předehra. Hlavní zápas Československo ještě čekal. Finále! Na obou frontách.
 
Stockholm ožil opětovným zápasem ČSSR versus SSSR v pátek 28. března 1969. Aréna byla nacpaná k prasknutí a čekalo se drama. A to se taky dostavilo. V několik set kilometrů vzdáleném Československu se během první třetiny ozval z oken činžovních i panelových domů nadšený řev hned dvakrát. Tým Československa, který si upravil své dresy přelepením hvězdy na státním znaku vyhrával 2:0. Zápas neprožívalo jen celé Československo, ale také množství exulantů přímo v hledišti, kteří vytvořili svým krajanům domácí atmosféru.  Sověti se však nehodlali vzdát. Nehodlali a ani nesměli. Kázeň a výkonnost v družstvu reprezentujícím Sovětský Svaz byla více než tvrdě vyžadována. V tomto ožehavém případě, kdy se ze sportu stala politická demonstrace síly, dvojnásobně! V druhé třetině tak Sověti rozdíl vyrovnali a všem bylo jasné, že ta poslední se bude rovnat masakru. Porazit Rusy dvakrát na jednom turnaji se poposud nikomu nepodařilo. První vedoucí gól střelil Josef Horešovský a chvíli poté v padesáté první minutě vedení zvedl Jarosav Holík. Rusové se snažili dvougólový náskok zoufale dohnat, ale zvrat na poslední chvíli se nekonal. Alexander Ragulin dokázal pouze dvě minuty snížit skóre na 4:3 a byl konec. Československo vyhrálo!
 
Po závěrečné siréně bylo prakticky celé Československo na nohou a začaly bouřlivé oslavy, které se na některých místech změnily v otevřená vystoupení proti okupantům. Bylo to spontánní, nikdo nic nesvolával, byl to pocit národního uvědomění a projev svobodné vůle, kterou doposud sovětská okupace nestačila z lidí dostat.
 
Klidné ulice se zaplnily lidmi, projíždějící automobily troubily, blikaly světly, lidé si gratulovali a smáli se, v průvodech bylo vidět československé státní vlajky, za mnohými okny svítily svíčky nebo prskavky, na některých zděných plochách a plotech se začaly objevovat velké, čerstvě namalované, bílé nápisy 2:0, 4:3. Tentokrát se na Václavském náměstí sešlo asi 100 000 lidí. Lidem nešlo jen o projev radosti nad výhrou v ledním hokeji, ale také o možnost tímto způsobem veřejně protestovat proti okupaci. Jenže pak začala situace přiostřovat. Zejména v oblastech, kde sovětská armáda měla své posádky. Začaly hořet první sovětská vojenská auta, v Mladé Boleslavi napadají lidé vojenskou posádku a do výlohy kanceláře sovětské letecké společnosti Aeroflot v dolní části Václavského náměstí začaly létat dlažební kostky, které se den před tím ve velké hromadě, před kanceláří (i přes fakt, že chodník i vozovka zde byli asfaltové), záhadně objevily.
 
Propuknutí nepokojů? Zoufalé gesto odporu? Tak to asi mělo vypadat, když první provokatéři StB vrhli dlažební kostkou proti sklu. Umění strhnout, stejně jako zmanipulovat (stejně jako zpacifikovat) rozvášněný dav patřilo k teoretickým i praktickým dovednostem StB. A výloha Aeroflotu k takovémuto zásahu, který měl do budoucna neblahé následky, přímo vybízela. Už 25. ledna 1969 se výloha Aeroflotu stala při pohřbu Jana Palacha terčem útoku demonstrantů. Což byla pro StB vítanou inspirací. Dav se samozřejmě nechal strhnout a tato jasně protisovětská akce se tak pro Kreml stala dostatečnou a hlavně velice vítanou záminkou k tomu, aby zvýšil tlak na odstoupení prvního tajemníka komunistické strany Alexandra Dubčeka. 
 
A tak se poslední kolo zápasu ČSSR proti SSSR odehrálo čistě na politické scéně. A zde již Čechoslováci neměli šanci vyhrát. Kreml burcuje k ochraně sovětských zařízení, žádá náhradu škod a rozjíždí se rozsáhlé vyšetřování, kterému je nápomocna i armáda. Na zasedání ÚV KSČ v dubnu Dubček sám požádal o uvolnění z funkce a na jeho místo nastoupil Gustáv Husák a nastalo období takzvané Normalizace spojené s rozsáhlými čistkami, které ve svém důsledku zašlapou do země zbytky svobod, přežitků Pražského jara. Rusové tak prohráli hokej, ale získali totální svobodu nad Československem.
 
A čeští hokejisti. Ti, ač v celkovém výsledku skončili až třetí za vítězným SSSR a stříbrným Švédskem (všichni tři medailisté měli shodný bodový zisk a o pořadí rozhodovala až pomocná kritéria) se na rozdíl od oficiálních míst, která je přivítala poněkud „rozpačitě“, stali hrdiny a miláčky národa. A to i přes fakt, že se po příletu na Ruzyň nemohli setkat s lidmi, kteří je sem přišli pozdravit.
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]