ProfilyLudvík Svoboda: Mladá hlava státu ovládnutá ruským agentem?

 

 
Děje se tak většinou v konspiračních thrillerech, nebo sci-fi snímcích, kdy všemocná organizace důkladně propere čelnímu představiteli nějakého státu šedou kůru mozkovou a pak ho na dálku, jako svou velkou loutku ovládá. Realita sice není tak bombastická, nicméně funguje podobně.
 
Ludvík Svoboda, hrdina druhé světové války, který prošel z Buzuluku až do Prahy, kde jako přesvědčený komunista podpořil Vítězný únor, během stranických čistek se dostal jako mnohý komunista do vězení se během Pražského jara 30. března 1968 stal sedmým československým,  čtvrtým komunistickým prezidentem, kterého krátce po jeho nástupu čekal jeden ze zásadních milníků českých dějin. Okupace národa vojsky Varšavské smlouvy.
 
„Když bude nejhůř, můžeme počítat s pomocí soudruha svobody,“ zní věta v jednou ze zápisů jednoho ze zasedání sovětského politbyra. A to i přes fakt, že Brežněv Svobodovi příliš nevěřil.  Proto si nechal před plánovanou invazí povolat tehdejšího šéfa GRU (vojenská kontrarozvětka) Pjotra Ivašutina s příkazem aby okamžitě vyhledal a aktivoval do činné služby podplukovníka Pjotra Kambulova. Ten své zadání o mnoho let později charakterizoval všeříkající větou: „Generál mi řekl, že Svobodovi sice důvěřují, že je to náš přítel, ale také, že v takto ožehavých událostech se může stát cokoliv a já mám svou přítomností vyloučit, že by prezident zaváhal.“
 
Kambulov byl totiž starým Svobodovým druhem ve zbrani, který mu dokonce během bojů o Kyjev zachránil život. Stalo se tak, kdy v jejich blízkosti vybouchla bomba a Kambuov strhl Svobodu k zemi a chránil ho vlastním tělem. Navíc byl z Kremlu vybaven kompromitujícími materiály týkajícími se faktu, že koncem první světové války, roku 1919 byl tehdy ještě legionář poručík Svoboda pobočníkem bělokvardějského generála Diterichse, jednoho z největších nepřátel tehdy ještě mladé bolševické moci. A právě tento „kostlivec ve Svobodově skříni“ mohl dokonale zruinovat jeho kariéru. A Ludvík Svoboda rozhodně ambiciózní byl. O čemž svědčí i fakt, že se svého prezidentského úřadu, i přes závažné zdravotní problémy, odmítal vzdát. Nakonec musel být v květnu 1975 dokonce přijat zvláštní zákon, aby byl prezidentské funkce zbaven.  
 
Kalkul Kremlu vyšel na výbornou. Prezident československé republiky v den invaze tzv. „spřátelených vojsk“ vydal rozkaz: „Armáda nesmí zasahovat do probíhajících událostí!“ Poté, druhého dne ráno vstoupil Svoboda do jednací místnosti plné lidí s ustaranými výrazy a s úsměvem prohlásil: „Tak už jsou tady!“ Okupace, další osudová osmička v dějinách českého národa tak byla posvěcena z nejvyšších míst. Samotnou hlavou státu, která krátce před tím chtěla demonstrovat svou kontinuitu s předchůdci v prezidentském úřadě tím, že symbolicky položila květiny na hroby nejen Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého, ale i T.G. Masaryka a Edvarda Beneše.
 
Další kroky prosovětského Svobody, který se stal prodlouženou rukou Kremlu, následovaly vzápětí. Třeba tím, že se aktivně podílel na odstavení Alexandera Dubčeka, tedy muže, který se po abdikaci předchozího prezidenta Novotného osobně a zásadně zasadil, aby byl Ludvík Svoboda prezidentem zvolen. Inu tak to prostě v politice i v našem životě chodilo, bohužel chodí i dnes.
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]