ProfilyJak komunisti na Velikonoce vytáhli do boje s bohem (proces s církevními představiteli)

 

 
Když v sedmdesátých letech více než četná divácká obec před bednou sledovala další díl mega populárního a mega úspěšného seriálu Třicet případů majora Zemana s názvem Křížová cesta, mnohý z nich si pamatoval velký politický proces s představiteli církevních řádů.
 
Ovšem na otázku, co se tehdy vlastně stalo, by drtivá většina odpověděla, že „flanďáci“ se místo s bohem spojili s imperialisty, prováděli špionáž, schovávaly zbraně, které by měli sloužit k násilnému převratu a vůbec tak nějak podkopávali to úžasné socialistické zřízení vzniklé z potu a krve dělného lidu. Pravda samozřejmě byla někde jinde.
 
Vždyť i ve zmíněném seriálu, na první pohled nesympatická abatyše schovával imperialistického agenta Bláhu (ano toho, který o pár epizod později zastřelil hodnou manželku hodného a veskrze kladného hlavního hrdiny Zemana) a v jedné z jeho prvních epizod (Rubínové kříže) jiný klášter sloužil jako překladiště zbraní, stejně jako „nakradeného“ zlata, které místo aby sloužilo k budování socialismu, mělo být Banderovci propašováno na západ. A takový zlořád přeci musí být potrestán.
 
Samozřejmě realita nebyla tak černobílá. Ostatně po únoru 1948 mnohé kláštery (obzváště ty v pohraničí) skutečně pomáhaly osobám, které utíkaly přes hranice nebo se skrývaly před zatčením StB, čímž se automaticky staly „nepřáteli socialistického zřízení“. Do roku 1950 bylo za tuto pomoc odsouzeno kolem padesáti řeholníků. Navíc síla církve, obzvláště pak řeholních řádů, z nichž mnohé působili aktivně na veřejnosti,  nebyla rovněž zanedbatelná.
 
Církevní řád byl tak jednoduše trnem v komunistickém oku a strana a vláda si s „takovými trny“ uměla účelně poradit. A tak se o likvidaci duchovního a církevního života začalo konkrétně jednat již rok po únorovém převratu, kdy v dubnu 1949  církevní pracovníci Akčních výborů Národní fronty přišli s prvními konkrétními úvahami o zabrání klášterů a potlačení řádů. 22. srpna toho samého roku pak ÚV KSČ na svém zasedání  schválil hrubé obrysy akce a 20. ledna1950 byla definitivně schválena konkrétní podoba akce. A pak už se, jako v případě legendárních hospodářských pětiletek, jelo podle stanoveného plánu. Mašinérie se dala do pohybu a neexistovalo nic, ani slovo boží, co by jí dokázalo zastavit.
 
Takzvaný „Čihošťský zázrak“, který se v podobě nevysvětlitelného pohnutí kříže stal 11.prosince 1949 se stal skvělou záminkou (více se o něm dočtete ZDE), ve vězení byl vyšetřovateli umlácen farář Toufar a tehdejší předseda Státního úřadu pro věci církevní a ministr spravedlnosti Alexej Čepička již osobně vybíral sedm čelních představitelů řeholí. Plus několik náhradníků, kdyby se někteří, během příprav, plánovaného proticírkevního procesu, jako Toufar, nedožili. 
 
Zpracování zatčených probíhalo klasicky v duchu StB, která se již mnohé naučila od svých sovětských bratrů. Od falečných slibů, přes klasické bití až po modernější používání drog. Smysl toho byl křišťálově jasný. Dodat soudu písemná přiznání. Což se nakonec podařilo. Velikonoční monstrproces s představenými řádů měl vyvolat „hněv pracujícího lidu“ a masírován médii se mu to taky podařilo. Dělný lid symboliku umučení a smrti Ježíše Krista (podstata svátku Velikonoc) s osudem církevních představitelů ignoroval a šel si raději nabarvit vejce a uplést pomlásku.
 
Soudní přelíčení, podobné frašce, jakou pak byly i další monsterprocesy. se konalo ve dnech 31. března až 5. dubna 1950 a figurovaly v něm nastrčené důkazy v podobě zbraní „nalezených“ v Želivském klášteře (které StB do kláštera sama umístila, aby je zde poté, s velkou pompou nalezla) a samozřejmě v podobě přiznání všech zúčastněných.
 
K nejvyššímu trestu na doživotí byl z deseti obžalovaných představitelů řádů odsouzen za zločiny velezrady a vyzvědačství Ján Ivan Mastiliak, člen řeckokatolické větve redemptoristů v Michalovcích. Zbylých devět aktérů soudního představení bylo odsouzeno k úhrnnému trestu ve výši 132 roků těžkého žaláře. Jezuita a poválečný šéfredaktor týdeníku Katolík Adolf Kajpr se propuštění z komunistického vězení nedožil, zemřel 17. září 1959 v leopoldovské vězeňské nemocnici na infarkt. Plné rehabilitace se všichni odsouzení dočkali až v roce 1993.
 
A další krok v detailně rozpracovaném plánu této komunistické války s bohem byl učiněn vzápětí. Týden po ukončení procesu StB rozjela svou Akci K, která znamenala násilnou likvidaci klášterů a mužských katolických řeholních řádů. Ale to je již jiná kapitola.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]