Profily10. duben 2010 – druhá "Katyň" polského národa ve Smolensku?

 

 
10. dubna 2010 zažilo Polsko již druhou tragédii spojenou s ruskou vesnicí Katyň. Při havárii vládního speciálu TU-154 zahynula elita Polska v čele s prezidentem Polské republiky Lechem Kaczyńským. Při neštěstí zemřelo celkem 96 osob, 89 pasažérů a 7 členů posádky. 
 
Paradox této neobyčejně tragické události podtrhuje skutečnost, že prezident Polska s doprovodem mířil na tryznu za oběti katyňského masakru u příležitosti 70. výročí této události. 
 
V září roku 1939 Rudá armáda zaútočila na základě dříve uzavřeného paktu Molotov-Ribbentrop na Polsko napadené ze západu Německem. Sovětští vojáci zajali na 120.000 polských vojáků. Zatímco řadoví příslušníci ozbrojených sil byli propuštěni, 15.000 – 16.000 polských důstojníků zůstává v zajetí. Později jsou na různých místech Ruska bestiálně povražděni. Tato likvidace byla zahájena v období mezi 3. dubnem a 12. květnem roku 1940 v katyňském lese u Smolenska. Pravda o tomto zločinu a tragédii vyplynula na povrch po dlouhých peripetiích. Němci nálezy mrtvých těl polských důstojníků využívali pro svoji propagandu proti SSSR a to teorii o původci zločinu nepřidávalo na věrohodnosti. Nicméně nakonec došlo k objektivnímu zjištění, že vše způsobily skutečně sovětské orgány.
Koncept zprávy o příčinách letecké nehody byl předán ruskou stranou Polsku 20. října 2010. Jeho premiér Donald Tusk tuto zprávu jednoznačně odmítl jako neobjektivní. Obsahovala totiž závěry, že za neštěstí může kapitán letadla a jeho posádka. Poláci poukazovali na nevyhovující technický stav smolenského letiště a zmatečnou komunikaci řídících pracovníků na věži.
 
Zastaralý typ letadla TU-154, s nímž nemá pilot patřičné zkušenosti, čtyři pokusy o přistání, špatné příkazy, špatné osvětlení, které bylo z 30% nefunkční, příliš vysoké stromy, pozměněný údaj v černé skříňce o sestupu na 50 m ve chvíli, kdy se letadlo nacházelo nad 60 m hlubokou roklí, kterou nebylo možné pro mlhu vidět, skutečnost, že letištní radar ve Smolensku udával výšku s odchylkou 300 m a řídící věž nemohla znát přesnou polohu letadla, to vše zanechává pochyby.  Minutu před pádem palubní přístroje varovaly piloty polského vládního letounu, ať okamžitě naberou výšku. Poslední slovo, který se ozvalo z kabiny byl zděšený výkřik: „Kurwaaaa!“, pak už bylo ticho. Mrtvolné ticho.
 
Důvod tragedie ve Smolensku nebyl jenom ve špatném počasí a neutěšeném technickém stavu místního letiště, ale z větší části zcela jistě v nesmlouvavém postoji Kaczyńského k eventualitě „nepřistát za každou cenu“ i za snížené viditelnosti. Bylo o něm známo, že v minulosti již postihl kapitána, který se vzepřel jeho rozkazu v tomto směru. Jednalo se o cestu do Gruzie v srpnu roku 2008, kdy byl na palubě letadla také A. Protasiuk, kapitán osudného letu do Smolenska, tehdy v úloze druhého pilota.    
 
Zajímavé jsou nepochybně i události, které následovaly krátce po havárii. Při autonehodě zahynuli lidé, kteří měli s celou záležitostí dost společného - reportér pořadu Fakta, šéf archeologické skupiny, která měla odjet zkoumat místo katastrofy a nástupce biskupa, který při nehodě zemřel. V pneumatice automobilu byl nalezen vodorovně vbitý hřebík!       
Vyšetřování probíhalo velmi pomalu, ruská prokuratura dodala jen 10% z  požadovaných materiálů, neodpověděla na čtyři z pěti žádostí a na tu poslední jen částečně, Rusové odmítli převezení vraku letadla do Polska, ale navrhovali jeho sešrotování. Premiér D.Tusk rozhodl ponechat vyšetřování ruské straně a bratr bývalého prezidenta Jaroslav Kaczyński obviňuje vládu ze spiknutí s Moskvou a snahy o zakrytí pravých důvodů tragedie.
 
Jestli tomu tak skutečně bylo, je dodnes zahaleno tajemstvím.
 
Text: Jiří Kábrt
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]