ProfilyDen, kdy oficiálně zemřeli Beatles

 

 
Ne, tyhle „brouky“ nesejmula hvězdná pěchota, jako ve snímku Paula Verhoevena. Ty sejmula jedna nadržená japonská školačka. A nejen ona.
 
Brouky, tedy pro ty pomaleji chápavější a neanglofonní Beatles ani není třeba moc sáhodlouze představovat. Britská populární skupina nejen že dobyla svět, ale stala se i legendou, jejíž věhlas ne a ne utichnout. A to i přes fakt, že skupina fakticky již dvaačtyřicet let neexistuje. Právě dnes, 10. dubna 1970 svět poprvé uslyšel zprávu o jejím rozpadu, což samozřejmě vyvolalo zákonitě hysterickou reakci. 
 
Desítky milionů zdrcených fanoušků to nemohly pochopit, stejně jako McCartney, který těsně po definitivním, médii potvrzeném rozpadu odjel na svou skotskou usedlost a propadl do hluboké deprese. Poslední měsíce se totiž pokoušel udržet skupinu pohromadě, nicméně smutná povinnost oznámit rozpad fenoménu připadl totiž právě na něj. Stalo se tak během rozhovoru o jeho nové sólové desce pro časopis New Musical Express, kdy na otázku, zdali plánuje nové album či single s Brouky, stroze odpověděl: „Ne.“ Paradoxně byl tak mnoha lidmi vnímán jako ten, který za zánik skupiny může. Pravda však byla někde jinde, stejně jako byla značně staršího data.
 
První předzvěstí blížícího se rozkladu skupiny bylo rozhodnutí skončit s koncerty. To se psal rok 1966 a kapela byla na vrcholu slávy. Začínala fungovat ponorková nemoc a stávalo se, že jednotliví členové nahrávali album samostatně v různých studiích. Naposledy si tak Beatles společně naživo zahráli 29. srpna v San Franciscu.
 
Beatles jako skupina přestala fakticky fungovat již v polovině roku 1969. Tomu samozřejmě předcházela série neshod a hádek. Již během natáčení LP Let it Be (začátek roku 1969) eskalovaly vášně mezi Paul McCartney a Lennonem, který s sebou pravidelně bral na zkoušky a nahrávání svou milenku Yoko Ono, což Mc Cartney nesl s velkou nelibostí. Vzájemné hádky nakonec došly tak daleko, že skupinu dočasně opustil George Harrison. 
 
Podle jednoho z Lennonových rozhovorů prý na jednom z tvůrčích mítinků McCartney dokola vypočítával, co vše by chtěl dělat, až jej Lennon přerušil. "Tak já vám řeknu, co chci já - rozvod," sdělil šokovaným členům kapely. Prý to vůbec neplánoval, ale vyřčené slovo se už nevrátí zpět, a rozchod Lennona s Beatles započal. 
 
Beatles jako skupina spolu naposledy veřejně koncertovali na střeše svého nahrávacího studia 30. ledna 1969 a v létě téhož roku natočili poslední studiové album Abbey Road a v září 1969 byl konec. Lennon se v té době věnoval pouze svému projektu Plastic Ono Band a svým mírovým aktivitám a o další hudební výboje Beatles již neměl zájem. 
 
Po poslechu zpracovaných skladeb alba Let It Be žádá Paul McCartney o odstranění dle jeho názoru nemístných úprav. Není mu vyhověno a nakonec je to tedy v dubnu 1970 on, kdo ze skupiny odchází a veřejnost se tak poprvé dozví o definitivním rozchodu Beatles.
 
Když vychází najevo skutečné důvody rozpadu, avantgardní Japonka se snaží obhajovat:  „Beatles tvořili čtyři tvrdohlaví a komplikovaní umělci. Má malá osůbka to nemohla ovlivnit, nemohla způsobit rozpad kapely. Beatles se rozpadli, protože došli na konec cesty. Byl to ale pro každého z nich skvělý začátek něčeho nového.“  (Yoko Ono)
 
 
Zbytečně, nálepku té, co zničila Beatles, jí nikdo neodpáře. Nicméně v současnosti se rozpad Beatles jeví i v trochu jinačím světle. Ray Connelly zTimesů napřiklad tvrdí: „Jsem přesvědčen, že kdyby to Lennon - kolem něhož skupina kdysi vznikla - neudělal, kdyby svůj výtvor nezavraždil a skupina driftovala dál do 70. let, nečetli bychom dnes tyto oslavné články. Jinými slovy - Lennon odstranil Beatles ze scény dřív, než mohli zklamat. Selhání bylo přitom nevyhnutelné - s měnícím se hudebním vkusem nové dekády nebylo možné obstát. Lennon udělal to nejlepší, když skupinu zmrazil na vrcholu a navždy uchránil její image.“
 
 
Ex Beatles po rozchodu:
 
Paul McCartney  (18. 6. 1942) Po rozpadu skupiny založil vlastní soubor Wings. Jako jediný ex Beatle se svou sólovou kariérou uspěl a je populární dodnes. Popularity skupiny samozřejmě nikdy nedosáhl.
 
Lennon John Winston (9. 10. 1940) Po rozpadu skupiny vyvíjel od roku 1969 samostatnou uměleckou činnost s vlastním souborem Plastic Ono Band. V roce 1969 se oženil s Yoko Ono. 8. 12. 1980 se stal, když se vracel z natáčení, obětí atentátu. Atentátníkem byl duševně nemocný Mark David Chapman, který ho prý zabil proto, že ho považoval za pokrytce.
 
George Harrison (25. 2. 1943) Po rozpadu Beatles vytvořil několik sólových projektů (např. trojalbum All Things Must Pass, či Living In The Material World). S manažerem A. Kleinem zorganizoval 1971 Koncert pro Bangladéš. Od konce 70. let žil v ústraní. Zemřel na rakovinu plic 29. listopadu 2001 v USA  v přítomnosti své ženy Olivie. Zamilované cigarety a doutníky se mu staly osudnými.
 
Ringo Starr (7. 7. 1940) Po rozpadu skupiny se pokouší o sólovou dráhu, nemá však větší úspěch.  Jako vynikajícího bubeníka jej ovšem i v dalších letech vyhledávaly osobnosti rockového světa včetně jeho bývalých spoluhráčů. Rovněž koketuje s filmovou branží. 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]