ProfilyLajka: triumfální mise bez návratu se lživým průběhem

(tragický osud prvního zvířecího kosmonauta na oběžné dráze)

Psal se říjen roku 1957 a na oběžné dráze, tehdy ještě zcela prosté vesmírného odpadu a bordelu, se ozývalo pípání. Družice Sputnik byla úspěchem a Sovětům se dmula prsa ověnčená metály pýchou. V kosmickém programu to natřeli Amíkům. A protože měli slušně našlápnuto, bylo bleskově rozhodnuto, že o měsíc později na oběžné dráze zazní radostný štěkot sovětského psíka – kosmonauta. 

 
Pokusy na zvířatech v rámci kosmických programů v té době nebyly žádnou novinkou. Američané k nim využívali většinou opice, Sověti zase psi. Již v roce 1948 vzlétla vzhůru ke hvězdám na německé V2 opička Albert. Uletěla jen 63 kilometrů a během letu se udusila. Albert 2 vystoupal ke 100 kilometrů a zabil se při pádu na zem. To ruským psíkům, kteří se ve vesmírném programu ocitli od roku 1951, se dařilo podstatně lépe. Zatím co opičáci umírali v explozích při startu, nebo pádem při přistání, dva psi (Dězik a Cygan) se po výletu do stokilometrové výšky vrátili bez zjevné úhony. Pro Dězika si zubatá přišla až během následujícího letu. Z první várky čtrnácti psích kosmonautů jich přežilo pouhých šest.
 
Úspěch s vypuštěním první umělé družice Sputnik nakonec uzrál k definitivnímu průlomu, který se měl vzápětí stát světovou senzací. Moskva totiž rozhodla – co nejdříve zopakovat úspěch Sputniku, tentokrát však se živým tvorem na palubě! Uspěchaný start Sputniku 2 byl naplánován na 3.listopad 1957, na kosmodromu, který později dostal jméno Bajkonur se postavila tribuna pro honoraci a událost, z politických důvodů hojně masírovaná médii, se podle očekávání stala celosvětovou senzací. Senzací se statečným zvířecím hrdinou v hlavní roli – fenkou, kterou svět poznal pod jménem Lajka.
 
Lajka, tulačka z moskevských ulic, voříšek s doposud neradostným životem pod psa se na pokyn politbyra měla stát celebritou, jejíž sláva a význam přetrvá mnoho psích i lidských životů. Dokonce i s vlastním uměleckým jménem. Původně se totiž drobná fenečka, kříženec některého ze severských plemen s pravděpodobně teriérem, jmenovala Kudrajvka a na Lajku byla přejmenovaná teprve až během příprav k letu. Bohužel v tomto případě k letu bez návratu. Technika té doby ještě návrat z oběžné dráhy neumožňovala a tak všem bylo jasné, že v případě Lajky se jedná o let bez zpáteční jízdenky. Prostředky pro přežití v kabině byly omezeny na pouhý týden. V původních plánech měla být Lajka údajně usmrcena bezbolestně (podáním otráveného jídla) po šesti dnech letu, nicméně díky nehodě, snad zapříčiněné spěchem se její vesmírné dobrodružství omezilo na pouhých šest až sedm hodin. Termoregulace nefungovala správně a teplota v kabině se držela kolem 40 stupňů Celsia. Lajka tak zemřela na přehřátí v kombinaci se stresem. V době i hodiny a dny poté kdy umírala však ruská a po nich světová média detailně, stejně jako triumfálně popisovala její pocity během tohoto nového sovětského vesmírného úspěchu. To, že k její smrti došlo jen několik hodin po startu, zveřejnil Dr. Dimitri Malašenkov, jeden z vědců přítomných programu, až v říjnu roku 2002. Do té doby svět žil několika různými verzemi o smrti statečného psíka – kosmonauta. Přes zmíněné otrávené jído, až po nedostatek kyslíku v kabině. I přesto znamenala data z letu první důležité informace o reakcích živého organismu na kosmický let, což umožnilo dalším psím kosmonautům Bělce a Střelce (1960) obletět sedmnáckrát Zemi a bez úhony se vrátit a posléze, o rok později, otevřelo dveře vesmíru pro člověka.
 
Dráha družice Sputnik 2 se postupně snižovala a po 2570 obězích Země, 14.dubna 1958, vstoupila do hustých vrstev atmosféry, ve kterých shořela.
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]