ProfilyGagarin: První člověk ve vesmíru a nejslavnější pokusné morče

 

 
Jurij Alexejevič Gagarin byl kdysi obyčejný ruský vesnický kluk. Rodiče pracovali v kolchozu a když přišli za druhé světové války Němci, museli žít v zemljance, aby nepřišli o život. To všechno se mělo ale jednoho dne změnit. Dne s naprosto všedním datem 12. dubna 1961.
 
V ten den se nadporučík vydal vstříc hvězdám a za za 108 minut se vrátil jako major a jeden z dvaceti nejznámějších lidí na světě. A současně jako nejopěvovanější pokusné morče všech dob. Neboť, když se podíváme na smysl jeho letu a odmyslíme si politický aspekt tzv. závodu o dobytí kosmu, Gagarin nic jiného nebyl. Což však ani trochu neubírá na neskutečné odvaze, se kterou do toho tento mladík šel. 
 
Celý slavný let Vostoku 1 totiž podle předem stanoveného programu řídily automaty a první člověk ve vesmíru tak neměl ani jeden jediný konkrétní úkol. Kromě toho primárního – přežít. Ba co víc, bylo jasně stanoveno, že při rutinním průběhu mise, kosmonaut nesmí na nic sáhnout. Tento striktní rozkaz bylo možné porušit jen v nouzovém případě, kdyby došlo ke krizové situaci. Teprve až pak směl Gagarin zadat číselný kód 125, který automaty odblokuje a kosmonaut se tak může ujmout pilotování lodi. Kód obdržel Jurij v zalepené obálce před startem. 
 
A pokazit se toho mohlo opravdu hodně. Když odmyslíme všemožná rizika, jimiž hrozila cesta do neznáma s obavami, jak bude lidský organismus reagovat na dlouhotrvající stav beztíže (žádný člověk dosud nebyl ve stavu beztíže déle než 40 sekund v letadle),  či možné psychické problémy, nebo jiná, díky neznámu nepředvídatelná nebezpečí (průlet radiačními pásy, možný meteorit, či riziko sluneční erupce), stále zde byl ještě faktor technické závady. Ostatně již krátce před startem vrchní konstruktér Koroljov, po zavření a zamontování dveří, volal z řídicího bunkru, že jedna kontrolka ukazuje jeden nedotažený šroub dveří kabiny. Všechny šrouby však byly v pořádku. Rychle tedy zase všech třicet šroubů utáhli a mezitím se přišlo na to, že vadná je kontrolka.
 
"Zaslechl jsem hvízdání a narůstající hukot, ucítil jsem, jak se celý trup gigantické kosmické rakety otřásá a zvolna, velmi zvolna se odpoutává od startovací rampy." (Jurij Gagarin)
 
Jak již bylo řečeno, první člověk ve vesmíru neměl žádné pracovní úkoly. Musel jenom vyzkoušet, jestli může člověk ve vesmíru existovat. Vědci si na zvířatech a lidech už ověřili, že přetížení a vibrace se dají přežít. Jenže nikdo nevěděl, co déle trvající stav beztíže udělá s lidským organismem. Gagarinův let měl rovněž odpovědět na otázku jestli je lidský mozek uzpůsoben k tomu, aby pracoval všude a ne jenom v pozemských podmínkách, či jestli člověk může v beztíži polykat a neuvízne mu v hrdle jídlo a pití. 
 
Gagarin přinesl samé pozitivní odpovědi. Dokonce se i normálně najedl. Vadilo mu jen, že nemohl dost otevírat ústa. A rovněž si z vesmíru přinesl neskutečný zážitek. Neskutečný a unikátní. To co on, nikdo před ním ještě nezažil.
 
"Úplně černá obloha mi připomněla zorané pole oseté hvězdami. Byly jasné a čisté, doslova jako přibité. I Slunce zářilo podivuhodně jasně a nebylo možné se do něho podívat, byť i přimhouřenýma očima. Je jistě desetkrát a možná stokrát jasnější, než jak je vidíme ze Země. Jasnější než roztavené železo, s nímž jsem pracoval ve slévárnách. Abych ztlumil oslepující sílu jeho paprsků, chvílemi jsem zakrýval okénka ochrannými záclonkami." (Jurij Gagarin) 
 
Po necelé půldruhé hodině letu se zapnuly automaty pro řízení sestupu. Nyní začínalo jít vážně do tuhého. Právě návrat byl totiž odborníky považován za nejvíce rizikovější část celé mise. A podle předpokladů se neobečel bez problémů. Vše začalo tím, že ve chvíli, kdy se měl od kulovité kabiny s člověkem oddělit válec s přístroji, k faktickému rozdělení nedošlo. Pyrotechnika sice obě tělesa od sebe odtrhla, jenže je pořád spojoval elektrický kabel. Kabina začala rotovat. Už nepotřebný přístrojový modul by mohl kabinu destabilizovat, takže by do hustých vrstev atmosféry nezamířila svým tlustým ochranným krytem, který má při průletu shořet, nýbrž některou méně chráněnou částí. A to by znamenalo jediné – smrt, která náhle začala akutně hrozit..
 
Gagarin to oznámil sledovacím stanicím, nic víc dělat nemohl. První plameny plazmy na pokraji atmosféry kabel nakonec  přepálily. Přetržení kabelu kouli vymrštilo a udělilo jí rotaci. Kosmonaut málem ztratil vědomí. 
 
"Začal jsem vidět kontrolky na palubní desce rozmazané a všechno jako by mi zešedivělo." (Jurij Gagarin)
 
Naštěstí rotace ustala a kabina letěla po plánované návratové dráze. Správně se natočila zadní částí s ochranným krytem proti žáru do atmosféry. Obklopila ji horká plazma přes 2 000 stupňů, která okusovala ochranný kryt a znemožňovala spojení.
 
"Její plášť se rychle rozpaloval a já viděl záclonkami na oknech děsivě rudý obraz plamene běsnícího okolo ní. Ačkoliv jsem seděl v ohnivé kouli, řítící se dolů, v kabině bylo jenom 20 stupňů. Stav beztíže dávno zmizel a vzrůstající přetížení mě tisklo do křesla. Rostlo neustále a bylo mnohem větší než po startu." (Jurij Gagarin)
 
Ve velké výšce nad Zemí se nad kabinou otevřel nejprve výtažný padáček, následoval brzdicí padák a nakonec hlavní padák. Předpokládalo se, že loď dopadne rychlostí okolo 12 metrů za sekundu, což je pro člověka nebezpečné a tak bylo rozhodnuto, že v sedmi kilometrech nad povrchem bude kosmonaut katapultován a on se poté, snese zpátky na zem jen s nouzovým balíčkem na padáku.
 
Vostok dopadl v 10:55 moskevského času na zoraném poli kolchozu Leninova cesta u vesnice Uzmorje, jihozápadně od Engelse. Pouhých deset metrů od prudkého srázu nad Volhou, ale asi dva kilometry od Gagarina, jehož dělilo od strmého břehu 30 metrů. Podařilo se. První člověk byl ve vesmíru. A přežil.
 
Byl usměvavý, přátelský, ochotný, stal se sovětským velvyslancem a miláčkem celého světa. Zahraniční herecké hvězdy (a nejen samozřejmě oni) se s ním toužili vyspat mladí kluci, jimž se stal vzorem, toužili po jeho dobrodružstvích a on sám se toužil znovu podívat do kosmu. Což se mu nesplnilo. Vedení nejvyššího Sovětu usoudilo, že to by se mohlo stát nepřiměřeným rizikem pro hrdinský export SSSR. A tak dostal Gagarin z bezpečnostních důvodů červenou, aby pak mohl díky lajdáctví a neprofesionalitě zahynout při leteckém neštěstí. Ale to je již jiný příběh.
 
Blahopřání Gagarinovi z blízkého Česoslovenska
 
 
Pocta prvnímu člověku ve vesmíru
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]