Profily„Dejte mi do ruky mávátko a řekněte jak volat „Sláva!“

 

 
„Dejte mi do ruky mávátko a řekněte jak volat „Sláva!“ Já už si najdu ten správná směr, a budu mávat, mávat, mááávat!“ zpíval kdysi Jarek Nohavica.  Kdysi, když svátek práce zmutoval v demonstraci úspěchů (nejen těch pracovních reálného socialismu. Dnes už svátek práce dávno není  co býval. A Jarek Nohavica ostatně taky ne.
 
Průvody, mávátka, alegorické vozy. Vzletná hesla a sliby, že pětiletku splníme na 120 procent se stali minulostí po sametu koncem osmdesátých let a jak se nějakou chvíli zdálo, máj bude opět opěvován jako „lásky čas, kdy hrdličin zve ku lásce hlas.“ Inu byla to přeci doba kdy „láska a pravda zvítězili nad lží a nenávistí“, jak se tehdy tradovalo. Jenže život šel dál a líbivá hesla se změnila v politický marast, který každým rokem nabýval na intenzitě a zápachu.  
 
 
A tak tu máme opět první máj. Jenže tentokrát se nemává nadšeně mávátkama, tentokrát se nadává na vládu. A první máj nebyl výjimkou. Naopak byl vítanou příležitostí. Taková komunistická strana držící se v závětří, aby v rozhodujícím okamžiku ukázala, že tichá voda břehy mele, vsadila na tradiční pojetí. U Křižíkovi fontány (kde jsou ty časy kdy zaplnila Letenskou pláň) utichly světské odrhovačky z Matějské pouti a zazněli šlágry určené pro starší generaci. Dorazil i Milouš Jakeš a taky pán v uniformě podplukovníka socialistické armády. Své foto podmiňoval tím, že si jej může vyfotit pouze seriózní tisk. Nejedna babička si z komunistických Haló novin udělala čepičku. Vypadala jako Večerníček.
 
 
Ano, tato oslava byla spíše pro seniory, kteří tak s pohnutím zatleskali bývalému generálovi Vackovi, který již nedoufal, že by se „mohl vrátit“, nebo si vyslechli „žhavé drby ze sněmovny“ od komunistického poslance, který glosoval (bohužel ne nepravdivě) současnou situaci, kdy se premiér Nečas snaží o přes silácká prohlášení držet zuby nehty u kormidla. Populární byly taky i vtipy, samozřejmě na účet vlády. Tričko s heslem: „Ne škrtům! Škrtněte Kalouska,“ za sto páďo, se vyprodalo za hodinu a půl. 
 
 
Třešně, dechovka, soudruh z Kuby (přivezl na ochutnávku i echt kubánské Havana), který se zúčastnil diskuze s případnými zvědavci, internacionála rudý prapor (překvapivě jen jeden)petice k podepsání a československá hymna... samozřejmě i s dovětkem, kdy sa nad Tatrou blýská a hromy divo biju. Předseda KSČM rovněž patřičně okomentoval situaci a dokonce si dal i repeté, když se na stejném místě pár hodin po nich rozhodla první Máj oslavit oranžová ČSSD. Ta měla mnohem více příznivců. Když Filip zvolal: „Čest práci!“ jejich potlesk mu byl odpovědí. 
 
 
„Je čas na co nejrychlejší změnu!“ burácí senátor Jiří Dienstbier. Není divu, korýtko je už na dosah. Volební preference o tom mluví jasnou řečí. Oranžové balónky na politickém nebi brzy nahradí ty modré, které dnes slavnostně poletovali v zájmu ODS na Petříně. Tam se rovněž lidi, kteří rádi „rejdí jazykem v ústech toho druhého“ pokusili strhnout rekord v líbání pod rozkvetlou třešní. Aspoň nějaká romantika v záplavě toho politického marastu..
 
 
O nějaký ten kus dál, v těsném policejním kordónu, zase pochodovali anarchisti. Ti před svým pochodem na Střeleckém ostrově, kde zavzpomínali na Chicagskou stávku, která dala záminku ke vzniku Svátku práce, zatleskali projevu, v němž bylo mimo jiné řečeno že „ "svoboda leží na chodníku pod lampou, na které visí kapitalista" a nakonec vypískali další demonstrantku Bobošíkovou, která ač šéfová Suverenity si v tu chvíli moc suverénně nepřipadala. Zazpívat si hymnu s ní šla jen hrstka statečných a vysloužila si přezdívku „Klausova služka!“
 
 
Anarchistický pochod v sevření černých policejních těžkooděnců vyvrcholil na Náměstí míru, kde holky ve fialových škraboškách mlátili do bubínků a transparenty s nápisy „Systém proti lidem, Lidi proti systému!“ ozdobili dlažbu náměstí. Turisti měli tak ke svému očumování matičky stověžaté jednu nečekanou atrakci grátis.
 
 
Žádné vzrůšo z toho nebylo, ani nějaký plamenný projev. Ten se chystal o několik desítek metrů dále, u paty Václavského náměstí, kde pořádala svou oslavu DSSS, tedy Dělnická strana sociální spravedlnosti. Bohužel, místo jejího konání se brzy změnilo v mikroprostor ohraničený policejní vozovou hradbou. Prý kvůli ochraně. Asi před Anarchisty, kteří měli snad tendenci k provokacím. Nakonec z toho bylo nějaké to pořvávání vzduchem se prolétlo pár lahví a těžkooděnci měli důvod k zásahu. Anarchisti pak táhli zpět na Střelecký ostrov a předseda Vandas, mohl pokračovat ve své rétorice, která se nijak zvláště nelišila od věch těch ostatních, které na různých shromážděních a demonstracích masírují lid k odporu.  
 
 
"Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj."
 
Inu, kde jsou ty časy, kdy byl první máj poetickou záležitostí. Nenávratně v háji. V tom borovém. Dnešní doba poetice příliš nepřeje. A jak se zdá, ještě hodně dlouho přát nebude.
 
FOTOGALÉRIE:
 
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
prvni_maj_2012_...
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]