ProfilyOdhalení: Co má společného Mikulášská nadílka a prostitutky? Mnohé!

 

Dobroděj nosící dárky, ve východních zemích plešatec, v reálu biskup a světec, v Americe skvělý marketingový tah na propagaci Coca Coly, komerční orgie v podobě čokoládových figurek, perníků a jiných sladkých dárků, stejně jako lety zmutovaný děda Mráz i Santa Claus.
 
Ano, to všechno si lze představit pod pojmem Mikuláš.
 
Ano, Mikuláš, svatý Mikuláš, svatý Nikola, Nikolas, Nikolaj, Mikolaj, děda Mráz, Santa Claus, případně Father Christmas nebo Papa Noel. Na hlavě mívá vysokou biskupskou čepici, tvář mu zdobí dlouhý bílý vous a v ruce třímá zlatou berlu. Doprovází ho čert a anděl jako symbolika dobra a zla. V předvečer svého svátku vyráží do ulic, s motivací v dnešní době nevídanou – rozdávat dárky. Zadarmo. Hezká tradice, plná křesťanské lásky, víry a dobročinnosti. Víte vůbec, kde má své kořeny?
 
Ty se dají vystopovat v Myře, koncem čtvrtého a na počátku pátého století. Právě zde se totiž stal Nicolaos, později Mikuláš z Myry, mladým biskupem, který ač nebyl nikdy oficiálně prohlášen svatým, pro svou dobrotu vstoupil do širokého povědomí věřících po celém světě a stal se svatým tak nějak mimoděk. O jeho životě s notorickou potřebou páchat dobro, se traduje mnoho příběhů. Třeba o třech studentech (někdo tvrdí o třech malých dětech, by to mělo větší šťávu), které přivedl k životu, poté co je nechal jakýsi zlý hostinský rozsekat a naložit do kádě se solí, o zachraňování nespravedlivě odsouzených před popravou, nebo o zázračném rozmnožení bochníků chleba během hladomoru. Že by se právě tady datovaly počátky klonování?
 
Nicméně jedna legenda z Mikulášova života, se stala natolik zásadní, že zavdala kořenům lidové tradici Mikulášské nadílky, která v různých obměnách v různých zemích, přetrvává dodnes. 
Podle ní byl Mikuláš tak trochu šmírák. Rád se nepoznán procházel po Myře a u otevřených oken, jako správný pastýř, naslouchal, jaké mají jeho ovečky trápení. Něco podobného sice dělala i svého času STB, ale to sem teď netahejme. Pro legendu je zásadní, že se Mikuláš takto dozvěděl o trápení otce tří dcer, gamblera, který se díky hráčské vášni dostal do dluhů. A aby si z nich pomohl, vymyslel, že všechny své dcery upíchne do bordelu, by mu na dluhy, svými tělními otvory, vydělali. Což se Mikulášovi samozřejmě nelíbilo. Křesťanství tehdy značně ujíždělo na panenství, jen se podívejte na životopisy svatých mučednic.
A tak Mikuláš naházel do okna tři měšce se zlaťáky, díky čemuž děvčata byly ušetřeny kariéry šlapek, taťka gambler (jinou verzí legendy označován i jako zchudlý šlechtic) zamázl dluhy a holkám zbylo ještě na věno. 
 
A právě díky tomuto aktu které vešlo do historie jako zázračné obdarování, či jako renomé o Mikuláši, který chudým rozdává svůj, po otcově smrti zděděný, majetek, se Mikuláš stal patronem prostitutek (výhradně těch bývalých, které dávají jako on rovněž zadarmo) a současně byl založen pevný základ již zmíněné tradice.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]