ProfilyJak pád dvojčat zasáhl do světových dějin

 

 
Zlověstný stín velkého dopravního Boeingu zrcadlící se na severní věži Světového obchodního centra se přiblížil na méně než únosnou mez. Poté se ozvala příšerná rána. A rozpoutalo se inferno.
 
Jedenácté září. Den, který smutně a tragicky vstoupil do dějin USA. Den, jehož události obletěly celý svět. Den, který se pro většinu Američanů stal synonymem tragédie. Den, který začal zcela normálně a jehož pozdější vývoj osudově zasáhl do světové historie.
 
"Na svobodu dnes ráno zaútočili bezejmenní zbabělci. A budeme tu svobodu bránit." (George Bush)
 
Ostudný černý den v historii USA, kterým bylo až doposud napadení Pearl Harboru Japonci, byl překonán. Minutu po tři čtvrtě na devět newyorského času začala apokalypsa. Letoun Boeing 767 zasahuje v rychlosti 790 km/h severní věž Světového obchodního centra v prostoru mezi 94 a 98 patrem, letecké palivo se okamžitě mění v ohnivé peklo a samotný náraz si připisuje na svůj vrub první mrtvé. A zdaleka ne poslední. Lidé uvěznění v poasti začínají panikařit. Propuká všeobecná panika, mnozí se snaží „zachránit“ před mučivou smrtí v plamenech, skokem do hluboké propasti. Dav lidí pod mrakodrappy vše sleduje v němém úžasu. Od newyorských dvojčat, symbolu amerického hospodářství, se začíná valit hustý dým. A to je jen začátek.
 
Krátce poté, dvě minuty po deváté se objevuje další zlověstný stín. Další |Boeing se v sebevražedném kursu s rychlostí 913 km/h blíží, tentokrát k jižní věži. Kolize je neodvratná. Kolize v přímém přenosu. Díky první tragédii již na místo dorazily zpravodajské štáby. Dílo zkázy tak sledují miliony lidí na celém světě. New Yorské letiště je okamžitě uzavřeno, stejně jako americký vzdušný prostor. Prezident Bush mluví o národní katastrofě. Není ještě zcela v obraze. První potvrzené zprávy naznačují minimálně 6 obětí a alespoň 1 000 zraněných. Jak bláhové.
 
Tendo dlouhý den však ještě nemá skončit. Prezidentův projev národu ještě neskončil a další Boeing se řítí na sídlo ministerstva obrany, na Pentagon. V 9:37 zasahuje svůj cíl. A ve vzduchu je ještě čtvrté unesené letadlo. Kongres a Bílý dům jsou okamžitě evakuovány, dá se předpokládat, že mohou být dalším cílem. Minutu před desátou hodinou se oblaku prachu a dýmu hroutí jižní věž Světového obchodního centra, okolo New Yorku je rozmístěna raketová protiletecká obrana. Přízrak uneseného čtvrtého letadla je stále větším strašákem.
 
Tři minuty po desáté je ve věci jasno. Boeing 757 na letu č. 93 se zřítil do polí v Pensylvánii, 120 km jižně od Pittsburghu poté, co se pasažéři na palubě proti teroristům vzbouřili a pokusili se získat nad letadlem kontrolu. Zdá se, že aktuální nebezpečí je zažehnáno. Hasiči a záchranáři stále bojují o životy lidí v torzech zasažených dvojčat. V 10:28 se hroutí jejich severní věž. Společně s ní je zničen i přilehlý hotel Marriot. Statistiky mrtvých začínají nehezky narůstat.
 
New Yorský úřad hlavního koronera uvádí, že při útocích na New York zahynulo celkem 2 749 lidí, z toho 147 pasažérů a členů posádek obou letů. V Pentagonu zahynulo přesně 125 lidí a samozřejmě všichni pasažéři a členové posádek dalších dvou letů. V důsledku celé tragédie zahynulo 343 hasičů, 87 příslušníků Port Authority Police Department, 28 Newyorských policistů a 36 civilních zaměstnanců Pentagonu. V troskách přežilo pouhých 20 lidí. Na devatenáct sebevražedných atentátníků velice slušné skóre. Skóre, které vzápětí vyvolalo drsnou odvetu označenou jako Válku proti terorismu. 
 
K teroristickým činům se veřejně přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace al-Káida. Tím se tento radikál, v minulosti dokonce sponzorovaný vládou USA proměnil v nejhledanějšího teroristu na celém světě. Stejně tak se zviditelnila i al-Kaidá, jako hmatatelné ztělesnění teroru. A Afghánistán se vzápětí na to stal terčem vojenských opatření. Důvod? I přes fakt, že většina teroristů byla občany Saudské Arábie, tajné služby přinesly informaci, že právě v Afghánistánu má al-kaidá hluboko zapuštěné své kořeny. 7. října 2001 tak USA podnikly první leteckou ofenzívu a následný vpád do této islámské země. Rozpoutala se válka v Afghánistánu. 
 
Události z 11. Září však přinesly i další radikální směny. Třeba posílení bezpečnosti země na úkor soukromí a některých svobod. Daň za bezpečí  se brzy začala mnohým zajídat. Stejně jako mnohé rozpory vydané v oficiálních zprávách týkající se tohoto černého dne. Ty daly pak vzniknout mnohé konspirační teorii, jejíž středobodem je, že za pád dvojčat je odpovědná Bushova administrativa, hledající záminku k tažení do Afghánistánu. Vždyť i fašisti zapálili svůj Reichstag, aby mohli expandovat. Tedy nic nového pod sluncem. A konspirační teorie samozřejmě přežívají dodnes, tedy i do doby, kdy je Usama již několik let po smrti. Celosvětově hledaní teroristi nemají nárok na dlouhý spokojený život.  Celý svět byl samozřejmě pobouřen, včetně jeho světových vůdců. Někdo více, jiný méně. Rusům se tak otevřela cesta k dalšímu rozvoji kamarádských vztahů, papež Jan Pavel II, označil celou záležitost za horor a pro českého Vaška Havla to bylo hrozným varováním pro civilizaci, které nás vyzývá mobilizovat a převzít zodpovědnost za tento svět. 
 
11. září. Den, na který se nezapomíná. Den, který poupravil chod celého světa .
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]