ProfilySametová revoluce: Drsný Palachův týden: protest kurýrovaný gumoléčbou

 

 
Osmdesátá léta končila a nejen vládní garnituře, které již pomalu docházel dech, ale i obyčejným lidem, zvyklým ohýbat hřbet a deklamovat naučené fráze, začínalo být jasné, že se pozvolna blíží změna.
 
Normalizace již byla za zenitem, represe totalitního režimu až dávno nebyly tak agresivní a likvidační jako kdysi a na tu dobu kacířská slova, jako demokracie, Havel, Charta, či Palach již dávno vstoupili do povědomí i těch, kteří nebyli, co se komunistické opozice týká, příliš v obraze. A právě jméno Jana Palacha, studenta, který se upálil na protest proti srpnové okupaci z osmašedesátého, se stalo startovní čarou pro demonstraci odporu, na jedné straně a demonstraci zoufalé snahy udržet neudržitelné za pomoci brutální síly, na straně druhé. 
 
 
V neděli dne 15. ledna 1989, ku 20. výročí Palachovy smrti svolalo pět nezávislých iniciativ vzpomínkovou akci na Václavské náměstí v Praze. Začal se Palachův týden.
 
 
Původně to měla být vzpomínková akce. Pět nezávislých iniciativ (Charta 77, České děti, Nezávislé mírové sdružení, Mírový klub Johna Lennona a Společenství přátel USA) chtělo uctít Palachovu památku položením květin na Václavském náměstí. Nic velkého, nic megalomanského. Lehká provokace, kterou však strana a vláda vyhodnotila jako velké nebezpečí. A podle toho se taky zachovala. Jan Palach, jenž se upálil na Václavském náměstí 16. ledna 1969, nepřestal komunisty strašit ani dvacet let po své smrti.
 
 
"Hodnotili jsme lednové události jako mimořádně závažné a mysleli jsme, že nic horšího se už nemůže stát." (Miloš Jakeš, prosinec 1989)
 
V den ohlášené akce, tak policie zadržela zástupce iniciativ a uzavřela náměstí. Improvizovaný pietní akt se proto uskutečnil u budovy tehdejšího Federálního shromáždění. Necelou tisícovku občanů však brutálně rozehnala policie. 
 
 
"Zásah policistů a milicionářů byl mimořádně brutální. Mnohem víc než ten, který se odehrál v listopadu 1989. Vedení strany si myslelo, že protesty jednoduše umlátí." (Stanislav Devátý)
 
Kordon milice. Hymna, policie. Policie se štíty, helmami a obušky. Psi. Slzný plyn. Skandování gestapo, svobodu, dialog s milicionářem po dobrém, pak útok policie - po zlém. Vodní děla v akci. Stovky lidí byly zmláceny, řada zatčena, někteří v mrazivém počasí vyvezeni do lesů za Prahu. Celkem bylo na Benešovsko, do Brd a na další místa vyvezeno 195 osob. Plamínek odporu byl zažehnut a události, které tento zásah vyvolal, na sebe nenechaly dlouho čekat.
 
 
PRAHA (ČTK) - Na Václavském náměstí v Praze se v neděli několik skupin protistátních živlů pokusilo o provokaci dlouhodobě připravovanou západními diverzními centry a některými západními rozhlasovými stanicemi - zejména Svobodnou Evropou a Hlasem Ameriky - ve spolupráci především s představiteli tzv. Charty 77. Snažily se zneužít výročí nesmyslné sebevraždy studenta J. Palacha k vyvolání protisocialistických emocí a narušení pořádku v hlavním městě. (Rudé právo, 16.1.1989)
 
 
Následující den přišla na řadu ikona tehdejšího disdentu Václav Havel. Při pokusu položit květiny k pomníku sv. Václava, byl společně s třinácti dalšími disidenty zatčen a bordel mohl začít. Od toho pondělka začali v odpoledních hodinách na Václavském náměstí, pravidelné demonstrace. Stejně jako pokaždé s iniciativy policie začala pravidelná gumoléčba, jak se praktikám příslušníků VB ohánějícími se gumovými pendreky, přezdívalo. Kýžený výsledek to však nepřineslo. Lidé už začínali být nasraní a hlavně se přestávali bát. Hlavně ti mladí. Navíc se uázalo, že vedle demonstrantů policie zmlátila i část západoněmeckého televizního štábu.
 
 
Policejní strategie byla pokaždé stejná. Bezpečnostní složky zprvu vyčkávaly, ale ve finále demonstranty vždy vytlačily do postranních ulic a poté pomocí vodních děl, slzného plynu a obušků rozehnaly. Byli zatýkáni, zadržováni a legitimováni i náhodní chodci a cizinci. Okolí Václavského náměstí jako kdyby se proměnilo v bitevní zónu.  Náměstí i přilehlé ulice byly obklíčeny SNB a Lidovými milicemi, metro zde nezastavovalo. 
 
Událostmi v Praze ve dnech 15.-21. ledna 1989 vyvrcholil proces přechodu antisocialistických sil od skrytých forem podvratného působení k otevřeným konfrontačním akcím, započatým v srpnu 1988. (Analytický materiál StB)
 
 
Ovšem tato okázalá demonstrace síly samozřejmě nemohla ujít zahraničnímu tisku. Porušování lidských práv se již nedalo moc věrohodně maskovat. Vedle zahraničního tisku na události zareagovala i řada významných osobností kulturního a politického života, mezinárodní organizace, vlády, parlamenty, politické strany. Protesty zaznívaly i z některých zemí sovětského bloku, především z Polska, Maďarska, ale i ze Sovětského svazu. Navíc, shodou okolností ve stejné době probíhalo ve Vídni zasedání Konference o evropské bezpečnosti a spolupráci a československá delegace byla obviněna z porušování helsinské dohody o lidských právech. Po třech dnech komunisté zejména kvůli zahraničnímu tlaku mírně povolili a zásahy již nebyly tolik brutální. Protestní akce však nepřestávaly. Během čtvrteční demonstrace se brutalita opět rozhořela naplno.
 
 
Palachův týden zakončila 21. ledna takzvaná národní pouť k Palachovu hrobu ve Všetatech, kterou vyhlásila Charta 77 a které se policie snažila ze všech sil zabránit. Ve Všetatech bylo vyhlášeno takřka stanné právo, policie spolu s armádou a Lidovými milicemi uzavřela místní nádraží i urnový háj (předseda místního MNV to odůvodnil tím, že se bojí, aby jim disidenti nepošlapali trávníky) a kromě místních do obce, přes zátarasy umístěné na ulicích, nikoho nepouštěla. Ostatní návštěvníci byli zadrženi a "antony" je svážely do místního zemědělského družstva. Přesto se disidentovi Stanislavu Devátému podařilo vhodit na Palachův hrob trnovou korunu.
 
 
VŠETATY (Od našich zpravodajů) - V sobotu odpoledne se pokusili iniciátoři provokačních srazů spjatých s výročím nesmyslné tragédie J. Palacha zorganizovat další akci, tentokrát ve Všetatech na Mělnicku. Za účasti zástupců velvyslanectví některých zemí NATO (Kanady, USA, Velké Británie ap.) mělo dojít k jakémusi demonstračnímu shromáždění na místním hřbitově u hrobu rodiny Palachových. K účasti na akci podněcovaly několik dní předem americké rozhlasové stanice. Proto rada místního národního výboru v souladu s míněním občanů požádala orgány SNB o přijetí preventivních opatření k zajištění veřejného pořádku v obci. Během soboty do Všetat přijelo z různých míst všehovšudy asi 200 lidí. Záměr podněcovatelů akce se nezdařil, k narušení pořádku v obci nedošlo. (Rudé právo)
 
 
Tím Palachův týden skončil. Svůj účel však splnil. Odpor proti totalitě se začínal stávat masovějším a policejní brutality si začali všímat i jindy obyčejně „slepí a hluší“ lidé, kteří se již nehodlali spokojit s prohlášeními, že VB rázněji zakročila proti bezvýznamné skupince výtržníků, nebo zkrachovalců a štváčů v imperialistickém žoldu. Policie totiž mnohdy zbila i jejich děti. Vládnoucí strana tak poskytla disdentu velkou, i když bolestivou reklamu. Reklamu bez níž by možná datum 17. listopadu 1989 nenašlo svého historického naplnění.
 
Epilog 1: 
Celkem bylo při Palachově týdnu zadrženo přes 1 400 lidí, řada osob byla zraněna. Za pokus položit květiny k soše sv. Václava byl Václav Havel odsouzen na osm měsíců, po uplynutí poloviny trestu byl v květnu propuštěn. Na jeho obranu tehdy vznikla petice, pod kterou se podepsali i lidé mimo disent a jež byla inspirací pro další zásadní petici s názvem Několik vět.
 
Epilog 2:
Dne 22. prosince roku 1989 byl zatčen pražský tajemník KSČ Miroslav Štěpán, a posléze obviněn z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, kterého se dopustil tím, že v průběhu Palachova týdne nařídil použít proti demonstrantům vodní děla a slzný plyn. Odsouzen byl ke čtyřem letům vězení, tento trest mu byl ale později snížen na dva a půl roku.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]