ProfilyAmerická prohibice: nemorální bordel na základě morálních pohnutek

 

 
Vyřvávat do světa, že chlast je metla lidstva, není nic nového. Různé křesťanské a hlavně ženské spolky to hojně dělaly již od počátku devatenáctého století. 
 
Argument, že alkohol rozvrací rodinný život a podporuje zločinnost, je pochopitelný. Vždyť které ženě by se líbilo, když starej přijde nacamranej domů a dá jí pár facek. 
 
 
Ovšem vymalováno, alespoň pro Američany, s výjimkou abstinentů, začalo být až po první světové válce. Celé to začalo tzv. Vosteadovým zákonem z roku 1919, který definoval alkoholický nápoj, jako nápoj s více než půlprocentním obsahem alkoholu a velkou ranou do vazu všem chlastomilným se stal 29. leden 1920, kdy, po ratifikaci 18. dodatku americké ústavy, byla vyhlášena prohibice. Mimochodem víte, že latinské slovo „prohibitio“ označuje zákaz? Tak si k tomu přidejte alkohol a máme tady zákaz alkoholu. Tedy s výjimkou mešních vín, to aby církev moc, při tomto bohulibém záměru, neřvala.  Moralisté si mohli mnout ruce. Tuhle bitvu vyhráli. Zároveň tím odstartovali solidní průser.
 
 
S příchodem americké meziválečné prohibice se totiž začaly dít věci. Pokud američtí zákonodárci doufali, že národ vystřízliví, šeredně se zmýlili. Národ začal chlastat ještě víc. Inu, zakázané ovoce vždycky chutnalo nejlépe. Volsteadův zákon tak paradoxně způsobil, že lidé pili prakticky všechno, o čem se domnívali, že obsahuje alkohol, což mělo za následek mnoho otrav alkoholem. Nebo přinejmenším nejeden zdravotní problém. Ilegální palírny, které začaly vznikat jako houby po dešti se s tím moc nepárali. Mixovaly, ředily, inovovaly... samozřejmě se zřejmým cílem. Vydělat na blbosti vlády co nejvíce.
 
 
Ale to zdaleka nebylo to nejhorší. Americká vláda se spolu se zavedením prohibice doslova vzdala daňových příjmů za prodej alkoholu a velkoryse jej věnovala zločineckému podsvětí. V podstatě si tím vybudovala mafiánské impérium, čímž obohatila svou historii o jména jako je Al Capone, či Charles „Lucky“ Luciano a mnoho dalších. Policie na druhé straně likvidovala ilegální palírny, stejně jako sklady a peníze v podobě litrů chlastu odtékaly do kanálu. Na americká vrata již začala bušit hospodářská krize.
 
 
Inu cesta do pekla je vždycky dlážděna dobrými úmysly. A toto již peklem začalo smrdět. Stejně jako princip, kterým se Amerika celou dobu honosila – demokracie. Lidi nechápali, proč se nemohou svobodně a demokraticky ožrat. Mnozí to tedy dělali na truc. Další chlastali, že jim to chutnalo. Včetně těch vysoko postavených. Společně s penězi, které ilegální kšeft s chlastem přinášel, solidní živná půda pro korupci. Původní feministická tvrzení, že alkohol může za zločinnost, se potvrdila, jen trochu naruby. Proti celé společnosti. V zájmu pašování chlastu a jeho distribucí se děla mnohdy neskutečná zvěrstva. Třeba Caponův masakr na den sv. Valentýna.
 
 
A právě toto krvavé vyřizování si účtů konkurenčních gangsterských gangů, společně s probíhající hospodářskou krizí (inu prachy z daní za prodej alkoholu rovněž někde chyběly), vedli k otevřenému protestu proti prohibici. Dokonce oba kandidáti na prezidenta, Roosevelt i Hoover, ve svých kampaních slibovali zrušení prohibice. 22. března roku1933 pak prezident Roosevelt prohlásil: „Myslím, že by to mohl být dobrý čas na pivo,“ a podepsal Culen-Harrisův zákon, který dovoloval prodej některých nápojů s nízkým obsahem alkoholu, jako je například pivo. Prohibici začala zvonit hrana. Téměř po neuvěřitelných třinácti letech.
 
 
Konec americké prohibice nakonec přichází s datem  5. prosince 1933 kdy byl přijat jednadvacátý dodatek ústavy, který rušil prohibiční osmnáctý dodatek z roku 1920, čímž byla prohibice u konce. 
Díky tomu okamžitě dochází k legalizaci pracovních míst v palírnách a pivovarech. Rychle se začínají obnovovat americká výrobní centra a mafie se začíná zaměřovat spíše na hazard, prostituci a posléze na drogy.
 
A co na to moralisti? Ti si další důvod vůči němu by se z morálního hlediska mohli vymezovat určitě zase najdou. I přes fakt, že jejich prohibiční vítězství v USA vedlo k největšímu společenskému marasmu, jaký kdy v Americe panoval. Ono všeho moc někdy škodí. Moc moralizování i moc chlastu.
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]