ProfilyJak jeden „nářez“ spustil maximální bordel (Rodney King a L.A. Riots)

 

 
Amiračiné se ve své určité přízemnosti rádi ohánějí vzletnými kecy o vlastenectví a demokracii. Faktem však zústává, že mnozí si tradiční americké hodnoty vykládají po svém. Včetně policistů.
 
Několik z nich  3. března 1991 nahánělo na dálnici Rodneyho Kinga. Rodney byl černoch a fičel si to nepřiměřenou rychlostí. Honička skončila na předměstí Los Angeles, policajti usoudili, že King je zpitý alkoholem a sjetý drogama a když údajně kladl při zatýkání odpor, dali mu po tlamě. A to dostatečně brutálně. Obuškama to začalo, fotbalem s ležícím Rodney Kingem v roli míče, skončilo. Dvě minuty stačily, aby byl King bohatější o 11 zlomenin lebky, poškození mozku a ledvin. Nic neobvyklého. Mělo to jen jednu jedinou chybu. Náhodný svědek si tuto „výchovnou proceduru“ natočil a v následujících dnech záznam odvysílala nejedna televize. Policejní brutalita tak měla svůj malý film.
 
 
A asi není třeba říkat, že hojně sledovaný film. Americká veřejnost totiž ve své povrchnosti baží po senzacích všeho druhu, stejně jako má neustálou potřebu pořád něco řešit a komentovat. Včetně těch největších hovadin. Člověk se ta nemůže divit, že proces s policisty, kteří ve svém hlášení tak trochu zapomněli uvést, že použili obušky. Navíc začalo vyplouvat napovrch, že hoši z losangelského policejního sboru dokázali být pěkně ostří. Navíc doba kdy bylo mlácení černochů americkým národním sportem byla již dávno pasé. Moralizování a žvásty o lidských právech jsou totiž rovněž americkým evergreenem.
 
 
Proces s policisty se tak stal mimořádně sledovanou záležitostí, od které si černošští aktivisté slibovali minimálně pocit zadostiučinění. Nicméně, nestalo se tak. V jeho případě se totiž projevilo naplnění  okřídleného rčení „rua ruku myje“, v tomto případě „bílá ruka bílou ruku myje“. V porotě tak nebyl ani jeden aktivista a dne 29. dubna 1992 porota vynesla verdikt v tom smyslu, že policajti to sice jako trochu přepískli, ale v zásadě nespáchali nic protizákonného. Tudíž jsou zbaveni všech obvinění a čistí jako lilie. Bílé lilie, samozřejmě. A tak se strhl bordel. Vášně se daly do pohybu. 
 
 
První protesty vypukly již v den rozsudku v v jižní části centrální čtvrti Los Angeles, obývané převážně Afroameričany a Latinoameričany. Začalo to výtržnostmi, jež měly demonstrovat rozhořčenost nad osvobozujícím verdiktem, ty však s přibývající masovostí rychle přerostly v bouři. Jinými slovy, lidi se začaly chovat jako zvířata. Nic neobvyklého při masové hysterii. První obětí byl bílý řidič, kterého rozvášněný černošský dav vytáhl z jeho nákladního auta a těžce zranil. A to byl jen začátek. Mladí černoši zastavovali automobily a napadali řidiče, rabovali obchody a zakládali požáry. Bordel začínal nabývat na intenzitě. A dostatečně se na něm samozřejmě začaly přiživovat i zločinecké gangy s ostatním podsvětím. Nyní již ne demonstrace, ani projev rozhořčení, ale teď již brutalita a sprosté rabování rychle překročilo hranice černošských čtvrtí a zasáhlo i bohaté Beverly Hills. Situace se začala vymykat kontrole. Tehdejší starosta Los Angeles Tom Bradley vyhlásil dokonce výjimečný stav.
 
 
Rozvášněný dav za sebou začínal zanechávat i první mrtvé. Policie byla pomalá a bezradná. A upřímně, rozvášněnému davu se nedá moc účelně postavit. A tak tehdejší prezident USA Bush rozhodl o nasazení 6000 příslušníků Národní gardy a 4 500 mužů vojska a námořnictva. Násilí totiž začínalo zasahovat i další americká města. Třeba San Francisko, Atlantu, nebo Las Vegas. Další zvláštností bylo, že černošské etnikum si zde nevybíjelo svou frustraci pouze na bílých, ale zároveň i na jiných obyvatelích jiné barvy pleti, většinou přistěhovalcích.  
 
 
Bordel vyvolaný jedním brutálním výpraskem trval celých šest dní, než se situaci podařilo dostat pod kontrolu a nechal za sebou kolem šedesáti mrtvých, většinou majitelů obchodů, kteří se snažili chránit svůj majetek. Spolu s nimi přes dva tisíce zraněných. Materiální škody přesáhly miliardu dolarů.
 
 
EPILOG 01: Čtyři policisté z Los Angeles byli v roce 1993 postaveni před nový soud. Porota v něm tentokrát dva z nich uznala vinnými tím, že porušili Kingova občanská práva, a odsoudila je ke 30 měsícům. Další dva strážci zákona přesvědčili soud o své nevině. Kingovi bylo za újmy přiznáno od města odškodné ve výši 3,8 milionu dolarů.
 
EPILOG 02: V červnu 2012 kalifornská policie potvrdila, smrt  Rodneyho Kinga. Bývalou mediálně známou oběť policejní brutality našla jeho snoubenka utopenou v bazénu. V době smrti bylo Kingovi sedmačtyřicet let. Podle prvního ohledání nenašli policisté z Rialta žádné znaky cizího zavinění,
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]