ProfilyKdyž Sever válčil s Jihem... (americká Občanská válka)

 
Co si budeme říkat, americká občanská válka, známá spíše jako válka Severu proti jihu byla po brutální genocidě původních amerických obyvatel Indiánů evropskými přistěhovalci, druhým nejkrvavějším konfliktem na území Severní Ameriky. Tentokrát se totiž přistěhovalci z nichž vyrostli ultra nacionální Američani, řezali mezi sebou.
 
Jak již název tohoto hodně známého, v mnohém filmu (včetně toho výpravného oscarového) provařeného konfliktu napovídá, bojovala zde proti sobě jižní a severní část budoucích Spojených států amerických. Jako důvod krveprolití se většinou udávají tahanice kolem otroctví, které chtěl průmyslovější sever zrušit a zemědělský jih zase zachovat. Jo, kdyby to bylo tak jednoduché... Ve filmu Abraham Lincoln, lovec upírů se třeba dozvíte, že za všechno mohli upíři.
 
 
Jižní plantáže požírající kvanta černochů, kteří jako otroci byli tou nejlevnější, tudíž nejlepší pracovní sílou a průmyslová expanze Severu měli samozřejmě na konfliktu lví podíl, ale ve hře byla navíc i spousta dalších věcí. Jih třeba prosazoval větší pravomoci jednotlivých států unie, zatímco Sever se tvrdě zasazoval o silné vedení celé Unie. Ve hře rovněž byla i otázka cla, Jih chtěl jeho výši držet co nejníže, zatímco Sever měl zcela odlišný názor. Prostě se to v té unii od vyhlášení nezávislosti roku 1776 začalo pěkně jebat. Unie se stále bavila likvidací indiánů, obsadila Texas, bojovala s Mexikem a během toho všeho to postupně začínalo vřít i ve vlastních řadách, což smrdělo stále větším průserem. Obzvlášť když se v Kansasu roku 1255, kvůli zákonu o otroctví, rozhořela lokální občanská válka, kterou musela ukončit federální vojska. Od té doby byla unie striktně rozdělená. A co víc, jednotlivé strany se začaly nenávidět.
 
 
Předzvěstí občanské války bylo povstání Johna Browna ve Virginii, stejně jako zvolení Abrahama Lincolna prezidentem. Abé byl totiž zapřisáhlým nepřítelem otrokářství a hlavně Republikán, tedy člen strany, které Jih ležel hodně v žaludku. V reakci na jeho zvolení tak z Unie vystoupilo několik států, aby založily svou Konfederaci s vlastní ústavou i vlastním prezidentem. Tím se stal Jefferson Davis a průser byl dokonán. Útok jižanských jednotek na federální pevnost Fort Sumter u Charlestonu ze dne 12. dubna 1861, znamenal konec nadějím na smírné řešení situace a tak Lincoln dne 15. duben 1861 povolává do zbraně 75 tisíc dobrovolníků, čímž je oficiálně vyhlášen válečný stav a rodí se válka, která si za čtyři roky svého trvání vezme do hrobu zhruba tři procenta tehdejší americké populace. Což je slušné skóre.
 
 
I když se zdálo, že Sever, který jižanskou armádu převyšoval v poměru 2:1 a ve zbrojírenském průmyslu dokonce 30:1, bude rychlým a jasným vítězem, opak byl pravdou, jak ukázaly nejprve drobné lokální šarvátky, které 21. července 1861 vyústili v první velkou bitvu u Bull Runu. Ta sice skončila nerozhodně, ale zároveň ukázala že konflikt tak jednoznačnou, rychle vyřešenou událostí nebude. Sever měl sice jistou převahu, ale Jižani měli chuť a nadšení bojovat, což se o vojácích Unie tvrdit nedalo. Ti navíc (obzvláště čerství odvedenci) měli s válkou mizivé zkušenosti, narozdíl od jižanů, které vedli navíc výteční stratégové jako generál Lee, či Jackson. Onflikt se rozhořel naplno a nebylo již cesty zpět. 
 
 
Jednou z významných epizod války Severu proti jihu bylo třeba unesení vlaku konfederace ze dne 12. dubna 1862 (duben byl na události v konfliktu velice zásadní) v severní Georgii, kdy  armády Unie vedení civilním zvědem Jamesem J. Andrewsem nejen že unesli osobní vlak, ale zároveň během svého úniku sabotovali železnici, aby zabránili pronásledování a ztěžovali zásobování a současně s tím i likvidovali telegrafické vedení, díky čemuž nemohla být vojska Konfederace včas alarmována. I přes nespornou odvahu však byli únosci Konfederací dopadení a oběšeni. Unie je pak, za tento husarský kousek, posmrtně dekorovala úplně prvními medailemi cti. 
 
 
A bojovalo se i na vodě. Zde měla Unie skutečnou převahu, ale i tak Konfederace dokázala zabodovat třeba  vítězstvím křižníku Virginia, který zničil tři lodě Unie a ustoupil až když se na bojišti objevil křižník Unie Monitor. Na vrub Konfederace je třeba i přičíst potopení křižníku Housatonic, úplně první ponorkou (zapomeňte na Nautilus). Ostatně námořní dějiny války Severu proti Jihu by vydaly na samostatnou obsáhlou kapitolu, stejně jako ostatní mezníky tohoto krvavého konfliktu. Ostatně celou občanskou válku výrazně poznamenal průmyslový a vědecký pokrok. Od pancéřových plavidel, ponorek přes válečné využití železniční přepravy a telegrafu, až po moderní dělostřelectvo, opakovací pušky, předchůdce kulometů, zákopy a drátěné zátarasy. Zároveň zde byly poprvé reportéři vyňati z vojska a přinášeli senzační zprávy z bojiště. Ano, zrodilo se zde i válečné zpravodajství.
 
 
Roku 1962 sice Unie vybojovala pod velením generála Ulyssese S. Granta vítězství v bitvě u Shilohu, ovšem cena byla příliš velká. Počet mrtvých převyšoval veškerá dosavadní měřítka. Na obou stranách padlo 25 tisíc vojáků. Válka se tak stala strašákem a hlavně v severních řadách probouzela stále větší nechuť. A tu nerozptýlilo ani další vítězství Unie v bitvě u Antietamu po níž přednesl Abraham Lincoln prohlášení na jehož základě byli všichni otroci na územích Unie od 1. ledna 1863  svobodní. Ovšem ani to nemohlo zabránit postupné krizi vyvolané nejen spoustou padlých, ale i mnohými Lincolnovými opatřeními (blížícími se dnešnímu výjimečnému stavu) včetně povinné vojenské služby a dalším odvodům. To vše nakonec v roce 1963 vyvrcholilo mnohými násilnými nepokojemi na Severu, proti kterým nakonec musela zasahovat armáda Unie, čímž začala vyrábět mrtvé i ve svých vlastních řadách. Současně se však začali tvořit černošské dobrovolnické sbory.
 
 
Do ryze Amerického konfliktu se začala samozřejmě míchat i Evropa. Není divu, mnozí Evropané měli v minulosti Ameriky své zájmy a celá americká společnost se de facto zrodila z evropských přistěhovalců, kteří vyhladili původní obyvatele. S Jihem tak sympatizovala Velká Británie s Francií a Sever si zase v roce 1963 našel za kamaráda Rusko, které mu poslalo na pomoc flotilu svých válečných lodí. Zároveň s tím se ale blížil zásadní zvrat a milník války, kterým byla slavná bitva u Gettysburgu.
 
 
Ta se odehrávala ve dnech 1.-3. července 1863 a konfederační armáda vedená generálem Robert Edward Lee v ní dostala pořádně nařezáno. Dodnes se jedná o největší bitvu na severoamerickém kontinentu (ona ostatně americká pevnina si nikdy moc válečného běsnění neužila), bylo během ní vystřeleno něco kolem 55 000 dělových nábojů a utkalo se zde 6 % Američanů ve věku, kdy byli schopni vojenské služby. Megalomanský střet nebyl od samého počátku ani náhodnou jednoznačný, co se vítěze týká, ale nafouknuté ego jižanského generála Lee nakonec mohlo za několik strategických chyb, díky kterým bitvu na níž do jisté míry závisel výsledek celé války, projel. Současně s tím došlo i k pádu dalších významných taktickýchbodů jižanů – Vicksburgu a Port Hudsonu. Když se daří, tak se daří!
 
 
Po Gettysburgu, by se dalo říci, že se jižanská armáda už „vezla“. Měla namydlené schody. Generál Lee se sice zuby nehty snažil o zvart, ten však ale nepřicházel. Vítezství u Gettysburgu jako by Seveřanův vlilo do žil novou bojovnou krev. Leeho snaha se tak soustředila na možnost poškodit Lincolnovu pověst před blížícími se volbami s nadějí, že v případě jeho nezvolení by mohl konflikt utichnout, vše by se zahrálo na plichtu a zůstaly by zde dva suverénní státy. Bohužel jižanské tažení na Washington i bitva u říčky Cedar Creek nedopadli podle jižanských představ. Lincoln byl znovuzvolen jako prezident a válka, již akutně hrozící konfederaci velkým průserem, pokračovala. 
 
 
Velký jižanský průser byl nakonec dokonán pádem Atlanty, kterou generál Sherman nechal dne 11. 11. 1864 vypálit do základů a následovnou Shermanovo taktikou spálené země (postupující vojsko Unie brutálně likvidovalo vše co jim stálo v cestě), což značně zdecimovalo státy Jižní a Severní Karolína. Závěrečné boje pak proběhly ve Virginii na řece Appomattox a jejich výsledkem bylo, že 9. 4. 1865 (zase ten duben) podepsali generál Ulysses Simpson Grant a poražený generál Robert Edward Lee kapitulační listinu. 12. 4. 1865 tak Severovirginská armáda generála Leea složila své zbraně a válka Severu proti Jihu konečně došla ke svému konci. Její bilance byla neradostná. Ze čtyř milionů vojáků, kteří se jí zúčastnilo, jich zahynulo více než 600 tisíc, nemluvě o smrti civilistů.  Z těch, co přežili, se 50 000 vrátilo domů s jednou či dvěma amputovanými končetinami.  Díky brutální taktice spálené země (srovnatelné s tou pozdější, fašistickou) byl Jih země po válce totálně zdevastován, zahynul tam jeden z pěti bílých mužů a 90 procent železnic a továren bylo zničeno.
 
 
Ovšem celý krvavý konflikt si ještě vyžádal drastický epilog. O dva dny později, tedy 14. 4. 1865, byl ve Fordově divadle spáchán jižanským přívržencem úspěšný atentát na prezidenta Abrahama Lincolna (více o této události se dočtete ZDE), což na výsledku války sice nic nezměnilo, ale mělo za následek brutální tzv. rekonstrukci Jihu spojenou s vojenskou okupací, což mělo mimo jiné za následek i zrození rasistické organizace Ku-Klux-Klan.
 
 
A tak, i když americká občanská válka byla již dávno minulostí, její přízrak strašil na severoamerickém kontinentu ještě po mnoho dalších let. A mnohdy, svým způsobem rozděluje Američany dodnes. Vedle rasismu hlavně pocitem jižanů, že Jih těžce zaplatil za svou touhu po samostatnosti a hlavně, že je uznávána pouze jedna verze historie. Pochopitelně, ta ze Severu. Dějiny totiž vždycky píšou vítězové.
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]