ProfilyJak sekta Davidiánů válčila s americkými úřady (Masakr u Waca)

 
„Pane bože, ty to vidíš a ty to tak necháš! Ježíšmarjá!“ Farma je v plamenech, štiplavý slzný plyn je všudypřítomný. Na farmu útočí tanky. Tohle je válka. Je 19. Dubna roku 1993 a Davidiáni, věřící, že až se Ježíš vrátí, přijde s ním apokalypsa, pociťují, že apokalypsa může přijít i bez Ježíše. 
 
Jak to vypadá, velký guru David Koresh, který měl rád jak zbraně, tak i čtrnáctileté holky, které prohlašoval za své manželky, se malinko spletl. Boží soud, poslední den lidstva nadešel. 
 
 
To bylo ostatně zřejmé již od konce února, kdy se poprvé objevili agenti Úřadu pro alkohol, tabák, palné zbraně a výbušniny (ATF), aby zde s příchodem března provedli rozsáhlou razii. Davidova vášeň ve zbraních, jejichž prodejem dotoval život sekty se dostala k vícero uším, než bylo zdrávo. I místní tisk hanlivě Davida nazval Hříšným Mesiášem. Nelíbilo se mu, že šoustá své mladé manželky. Pravda, byli ještě pod zákonem, ale na druhou stranu se jim to líbilo. V sektách (a že jich v Americe je) to už tak prostě chodí. Mnozí lidé jim nerozumí. Bohužel, z razie se stalo krveprolití a na Soudný den Davidiánů, který vstoupil do historie Ameriky, tak bylo neodvratně zaděláno.
 
 
Kdo vystřelil první, se nikdy se stoprocentní jistotou určit nepodařilo. Jisté jen je, že operace Showtime, jak byla razie za účasti 76 agentů ATF, tří vrtulníků národní gardy a několika zpravodajských štábů, skončila fiaskem. Díky jednomu z reportérů, který se zeptal na cestu k farmě Koreshova švagra, nevyšel státním úředníkům moment překvapení a četní vírou v moha a mesiáše nabuzení obyvatelé farmy stojící nedaleko města Waco ve státě Texas, se na nepříjemnou návštěvu stačili připravit. A tak se, čtvrt hodiny před desátou, kdy agenti začali vnikat do rozsáhlého komplexu farmy spustila střelba. Výsledek nepovedené razie byl drsný. 19 zraněných a čtyři mrtví na straně ATF a minimálně tři ranění, spolu s pěti mrtvolami na straně Davidiánů. Šestý byl zabit kolem páté hodiny odpoledne střelou do hlavy, když se vracel na farmu z práce. David Koresh byl postřelen do boku. I když se jednalo se o bolestivé zranění, na životě ho neohrožovalo.
 
 
A byl tady průser jako vrata. Bezpečnostní složky státu nedokázali pobrat tak zuřivý odpor, který nebyl motivovaný zjevnou kriminální činností. Mrtví na obou stranách začali strašit v celosvětových zprávách jejichž moderátoři skloňovaly výrazy jako náboženská sekta a náboženský fanatismus ve všech pádech. A to byl samozřejmě jen začátek. Případ převzal FBI ve spolupráci s Národní gardou, která dodala vyzbrozené muže a bojovou techniku. Ovšem ani přes zjevnou sílu FBI nechtěl riskovat další masakr a tak bylo rozhodnuto o zcela jiném, ovšem neméně radikálním postupu.
 
 
Okolí farmy bylo neprodyšně uzavřeno a obklíčeno, včetně stanovišť odstřelovačů. Vedle blokády se úřady snažily zlomit odpor sektářů psychologickou válkou a tak na místo byly namířeny kužely ostrého světla a reproduktory hlasitě přehrávaly nepříjemné zvuky, což vše, společně s hladem mělo nahlodat odhodlání a podlomit morálku. Výjimkou nebyly ani výhrůžky násilím a smrtí. Tato taktika však přinesla jen chabé výsledky. Farmu opustilo jen pár lidí, převážně matky s dětmi, čímž byl vyvrácen propagandistický trumf, že sektáři drží jako rukojmí bezbranné oběti. 
 
 
Rekapituloval v té době zraněný David Koresh svůj život, kdy se ještě pod svým pravým občanským jménem Vernon Wayne Howell snažil na sebe strhnout moc v sektě tím že souložil její vůdkyni Lois a po její smrti neuspěl v boji o vůdcovství s jejím synem Georgem, načež si založil svou vlastní odnož? Vzpomínal, jak pak využil Georgovi psychické nemoci, ovládl sektu a změnil si jméno? To se samozřejmě neví, jisté však je, že po téměř dvouměsíčním obléhání prohlásil, že vyvrcholením jejich bezvýchodné situace bude společnosti „nastaveno zrcadlo“, ať už výsledek bude jakýkoli. A výsledkem se podle předpokladu stal masakr, který šokoval celou Ameriku. 
 
 
Na druhé straně barikády začaly panovat obavy, že by zhruba stočlenná komunita mohla spáchat hromadnou sebevraždu, což by se ve spojení s psychologickou válkou nevyjímalo v masmédiích pro úřady zrovna dobře a tak byl konečně schválen ozbrojený útok a konečné dobytí farmy. Útok byl stanoven na 19. Dubna, kdy taky v časných ranních hodinách začal. Rátce před šestou bylo Davidiánům sděleno poslední varování, že proti nim bude použita těžká bojová technika a poté se mašinérie dala do pohybu. Tanky upravené, aby hlavněmi upravenými pro střelbu granánů se slzným plynem, začaly bortit sněny farmy, do níž posléze hustily slzný plyn. Střelba obránců byla pochopitelně bezvýsledná. Pak, kolem poledne začalo hořet. Proč, to se nikdy s určitostí neprokázalo.
 
 
Ohnivá smršt stále více rostla. Jsou povoláni požárníci, ty jsou však (z obavy o jejich život) před vjezdem do krizové zóny FBI zastaveni. Oheň mezitím stravuje podstatnou část farmy. Nad objěktem létá letadlo národní gardy, které vše dokumentuje na kameru. Požárníci jsou k farmě puštěni až po více než půl hodině. Již zbytečně. Oheň totiž začíná sám od sebe dohasínat. Celá farma lehla popelem a smrt v ní našlo celkem 76 sektářů. Tedy většina. Pozdější šetření odhalilo, že nejméně jeden člověk byl přejet tankem, mnozí skončili pod sutinami bouraných domů a nejeden z členů sekty dostal od svých ránu z milosti, když se díky plynu svíjel v bolestivých křečích. A v plamenech našel smrt i vůdce sekti David Koresh. Stejně jako 21 dětí a dvě těhotné ženy.
 
 
Vyšetřování před Kongresem Spojených států nepřineslo nic nového. Jen na straně úřadů nebyla shledána žádná pochybení. Většina přeživších Davidiánů byla uznána vinnými, většinou za přestupky nebo trestné činy spojené se střelnými zbraněmi. Nicméně Masakr u Waco vstoupil nesmazatelně do historie na kterou Amerika není moc hrdá.
 
Farma, která se stala posledním útočištěm sektářů byla krátce po incidentu srovnána se zemí. Dnes na jejím místě stojí malá kaplička.
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]