ProfilyZápadní ostrov uprostřed východního moře (Berlínská blokáda 1949 – 1949)

 

 
Bylo to v noci třiadvacátěho června roku 1948, když Ivan vypnul v celém západním Berlíně elektrický proud. Prý technické problémy. Zlatý voči, technický problém. Začala první oficiální bitva studené války. Začala Berlínská blokáda. 
 
Eufórie z vítězství nad fašismem byla již dávno v čudu a z bývalých spojenců se dávno stali nepřátelé. Společný nepřítel byl minulostí a tak bylo třeba začít řešit ideologické otázky. Komunismus, versus kapitalismus, ke kterému si soudruzi přidali ještě imperialismus. Východ versus Západ. Studená válka se zrodila hned s vítězstvím v roce 1945. Nyní vykrystalizovala do prvního otevřeného střetu.
 
 
Příčinou a záminkou byly peníze a s nimi spojená hospodářská závislost. Západní sektor zahájil 20. Června,s výjimkou Západního Berlína, dopředu avizovanou měnovou reformu, kdy vymněnil říšské marky za ty západní a východní samozřejmě nemohl zůstat pozadu. Dne 23. Června zaplnil svou německou sféru vlivu markami východními.  Včetně celého Berlína. Důvod byl prostý. Peníze znamenají ekonomickou moc. A to že se o Berlín podle dřívějších, v Jaltě uzavřených dohod, nyní už Stalinovi ani trochu nechutnalo. Stejně jako varování od jeho horlivého německého soudruha komunisty Wilhelma Piecka, že v nadcházejících volbách v Berlíně komunisté patrně ztratí kontrolu správy města. A to by bylo nemilé. Jenže bývalí spojenci nebyli ořezávátka a na tento krok okamžitě odpověděli logickým protitahem. Zavedli západní marku i ve svých berlínských sektorech. No a Ivan vypnul proud. Prý technické problémy. Zlatý voči, technický problém. Začala první oficiální bitva studené války. Začala Berlínská blokáda. Blokáda, na kterou Spojenci nebyli ani trochu připraveni. Historie to později komentovala slovy, že "Svět se ocitl na pokraji třetí světové války."
 
 
V západní části Berlína žilo toho času více než dva miliony lidí. Více než dva miliony lidí závislých na zásobování zvenčí se najednou ocitlo na západním ostrově uprostřed Východního moře. Zásoby města byly tristní. Zásoby potravin vystačily podle všech na 36 a uhlí (tedy energií) na 45 dní. Navíc Sověti nekompromisně uzavřeli do západního sektoru všechny pozemní i vodní cesty. A tak se zrodil problém, který bylo třeba rychle vyřešit. Názory se různily. Ustoupit Sovětům? Přiklonit se k otevřené intervenci? Zásobovat Berlín ozbrojeným konvojem? Nakonec bylo rozhodnuto, že se vytvoří vzdušný most v podobě letounů zásobující Západní Berlín nezbytnými surovinami potřebnými pro přežití. Zprvu se jednalo o 120 tun surovin a materiálu denně. A hmotnost stoupala. Rekordem se stalo 12 840 tun přepravených za jeden jediný den. A kdyby Sověti chtěli dělat problémy, do Británie se přesunulo i několik amerických B 29 schopných nést jaderné zbraně. Amerika měla totiž v té době jaderný monopol.
 
 
Byť na jediném západoberlínském letišti Templehof začalo být od tí doby stále větší rušno, začátky byly pro Berlíňany žijící na západní straně drsné, čehož s chutí využívala východoněmecká propaganda. Elektřina šla v těchto krizových momentech pouze několik hodin denně. Východní Berlín s ní naopak okázale hýřil. Stalin totiž povolil do sovětské zóny neomezený přístup, ve snaze zvyklat odhodlanost Berlíňanů žít v tom „kapitalistickém svinčíku“ bez základních jistot. S blížící se zimou se však situace začínala postupně stabilizovat. Přilétalo stále více letadel s větším počtem zásob. Letadla už zde přistávala v minutových intervalech. A zima toho roku naštěstí nebyla moc studená. Studená byla jen válka, která v té době žila kalkuly a diplomatickými jednáními. Stalin, vědomý si své moci, se však dohodnout nechtěl.
 
 
Pravdou ovšem je, že tato první bitva Studené války, podobná spíše přetahování se přerostlých dětí dělajících si naschváli, si rovněž vyžádala své mrtvé. Sověti se totiž snažili vymyslet nějakou kulišárnu, aby Spojenců občas trochu „znepříjemnili život“. A tak mnohá spojenecká letadla byla nucena, kromě problémů s nevyzpytatelným počasím, čelit provokacím sovětských stíhaček, které nalétávaly na dopravní letouny nebo v jejich blízkosti střílely. Za rok od 10. srpna 1948 do 15. srpna 1949, došlo k 733 takovým to mimořádným událostem, například při srážce britského dopravního letounu se sovětskou stíhačkou u letiště Gatow zemřelo 15 lidí. Během leteckého mostu bylo ztraceno 17 letounů, zahynulo 39 Britů, 31 Američanů a 6 Němců. Upomíná na ně pomník na náměstí před letištěm Tempelhof.
 
 
Trvalo to necelý rok, než Sovětům konečně došlo, že se jejich vynucovací prostředek fatálně minul účinkem. Že se jim anektovat západní sektor nepodaří. Amerika navíc odpověděla SSSR svou "protiblokádou" spočívající uzavřením cest vedoucích přes západní sektory, což bylo pro soudruhy bolestivým překvapením. Bylo stále více jasné, že nesmyslná blokáda nikomu nic nepřinese. Navíc díky stále intenzivnímu zásobování úroveň Berlíňanů i přes blokádu vzrostla nad úroveň 2. světové války. Stalin byl tak okolnostmi nucen ustoupit. Doprava tak byla 12.5.1949 opět zpřístupněna, vše se vracelo do normálu, západní Němci z Berlína ještě více přimknuli k Američanům, kteří je nenechali na holičkách a Sověti začali stavět velkou zeď. Berlínskou zeď. Ta později rovněž vstoupila do dějin jako jedna z kapitol Studené války. 
 
 
Dovětek:
Patnáct dní po odvolání blokády vznikla na území západních okupačních zón samostatná západní Německá spolková republika. Východ samozřejmě automaticky odpověděl prohlášením sovětské okupační zóny za Německou demokratickou republiku (NDR) v říjnu téhož roku.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]