ProfilyBylo jich pět: Jak Tonda s kamarády pozval Brežněvovy tanky (Antonín Kapek)

 

 
„V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele KSSS a SSSR, s prosbou o poskytnutí účinné podpory a pomoci všemi prostředky, které máte k dispozici. Jedině s vaší pomocí lze dostat ČSSR z hrozícího nebezpečí kontrarevoluce.“
 
Tonda Kapek v tom měl jasno. A s ním i další čtyři soudruzi. Československu hrozí kontrarevoluce. Hrozí, že všichni komunisti budou viset na lucernách. A ani strana už není to co bývala. Mnozí volají po reformách. Ukazují na chyby. Fuj, takové svinstvo. Tonda byl křemen. Komunista pevný jako skála. Tak si sedl ke stolu a napsal „liebesbrief“ báťuškovi Brežněvovi. Tomu se srostlým obočím. To je dobrý soudruh, taky křemen.
 
Pravda, nejprve napsal sám, ale pak, aby volání o pomoc mělo dostatečnou váhu, napsal ještě další dopis, pod který se podepsal jeden z pěti. To že za tento akt bude někdy označen za kolaboranta, mu ani nepřišlo na mysl. Jeho kámoš prezident a jmenovec Tonda Novotný to vidí stejně. A ÚVé, jehož byl členem, rovněž. Teda až na těch několik odpadlíků. A snad to vidí stejně i dělníci v ČKD, kde dělal generálního ředitele. 
 
První dopis napsal česky a dal ho mocnému Leonidovi osobně během dvoustranného jednání sovětských a československých komunistů v Čierné nad Tisou. Jenže nic se nestalo. Červenec se změnil v srpen a pomoc nikde. Všichni jen blbnuli s Pražským jarem, rehabilitacemi a vyložene protistátními narážkami napříč československou kulturou. Proboha, co se to děje? Že by Leonid neuměl česky? To se musí napravit. Je třeba napsat dopis v azbuce. A stejně tak je nutné, aby se pod něj podepsalo víc lidí! Lojza Indra, Olda Švestka, Drahoš Kolder a Vasil Bilak, ti do toho půjdou. Vidí to stejně. A Dubček se bude moci jít vycpat.
 
Srpen 1968 mu dal za pravdu. Přijely tanky a všechno se mohlo vrátit do „normálu“. Gustáv Husák má rád normální věci a normální komunistický život. Tonda se stal jeho horlivým zastánce. A taky prominentním funkcionářem. Pevně doufal, že „navěky a nikdy jinak“, stejně jako se to tradovalo o přátelství se Sovětským svazem. Aspoň oficiálně. Neoficiálně si lidi povídali, že Rusové jsou naši bratři a ne kamarádi proto, že kamaráda si člověk vybere, ale za bráchu nemůže. A uctyhodné várky lidových anekdot se dočkal i Tonda. Nechápal proč. Vždyť svým dopisem, který začínal slovy „Drahý Leonide Iljiči...“ přeci pomohl všem. 
 
Samozřejmě Tondův dopis byla jen oficiální záminkou. O okupaci bylo rozhodnuto už dávno před tím. Brežněv si nemohl dovolit „bordel smrdící demokracií“ ve svém socialistickém bloku. Stalo se a Tondovi (stejně jako ostatním signatářům) pomohla jejich iniciativa předem zrežírovaná a připravená, pár desítek bestarostných let. Do doby, kdy směrem na východ od železné opony začal obcházet přízrak Perestrojky, který nakonec socialistický ráj rozmetal „na hadry“. A tak po Sametové revoluci Tondův život zaznamenal zásadní obrat. Dokonce ho vyhodili i z jeho milované KSČ.
 
Tondovi se sesypal celý svět. Tak vzal pistoli a střelil se do hlavy. Blbě. Nevyšlo to a přežil. Smůla. A tak si „hodil mašli“. 23. května 1990, bylo na číslo tísňového volání 158 oznámeno, že na chalupě Antonína Kapka se stalo neštěstí. Výjezdovka pak našla Tondu na půdě domu. Oběšeného. Plazil na ně jazyk. 
 
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]