ProfilyPrvní poválečné volby 1946, předskokan Února 1948

 

Bylo po válce a Československo si vydechlo. Bylo po Osvobození a děkovalo se Rudé armádě. Jasně i té americké, ale Ruské tanky toho prý osvobodily víc. O nějaké demarkační linii, která dovolovala kdo a kolik toho může více či méně osvobodit, se nemluvilo. Hlavně, že dostal fašista po tlamě.

 

Lidové soudy dávali tvrdě po tlamě všem kolaborantům. No, co, že se během toho svezl i někdo jiný, to se prostě stane. Nikdo není bez viny. Mnozí hrdinové vylezli z děr a koupili si gloriolu důležitosti. To že mezi nimi bylo dost šmejdů, se prostě taky přihodí. Kdo to má uhlídat. Mrtví se již oplakali. Beneš se vrátil z Londýna, Gottwald dorazil z Moskvy. Bylo třeba udělat v republice, která měla za sebou protektorátní časy, pořádek. Bylo třeba zvolit novou vládu, aby republiku řídila ke světlým zítřkům. A tak se 26. května, rok po osvobození lidé postavili k volebním urnám, aby i svou troškou přispěli k budování normálního politického života v znovuobnovené Československé republice. Začaly se první poválečné a na dlouhou dobu poslední demokratické parlamentní volby. O voličské hlasy se ucházelo celkem osm politických stran - Komunistická strana Československa (KSČ), Československá sociální demokracie (ČSSD), Československá strana národně socialistická (ČSNS) a Československá strana lidová (ČSL). Na Slovensku byly původně strany dvě - Komunistická strana Slovenska (KSS) a Demokratická strana (DS), během roku 1946 se k nim připojily ještě Strana práce (SP) a Strana slobody (SSl). Ten kdo nesouhlasil s politikou poválečné Národní fronty, mohl do urny vhodit bílý prázdný hlasovací lístek.

 

A tak lid, který měl ještě v paměti drsnou bídu hospodářské krize a ve velmi živé paměti osvobození Rudou armádou, rozhodl. Čeští komunisti to vyhráli na celé čáře. Ne definitivně (získali něco přes 40 procent), o svou moc se museli podělit se zástupci dalších stran, ale úspěch to byl. Jejich lídr Klement Gottwald se jako premiér postavil do čela vlády a v hlavě už mu klíčil dvouletý plán, jak se toho ostatního nekomunistického politického sajrajtu zbavit. Ostatně i Rudé právo v den voleb své čtenáře varovalo, že "Hnízdo reakce je v národně socialistické straně." Slovenští komunisti dopadli o něco hůře. Skončili na druhém místě za Demokratickou stranou, která dokázala přitáhnout příznivce z řad bývalých agrárníků a hlinkovců. V Národním shromáždění tak komunisté obsadili dohromady 114 křesel ze 300, což byl skvělý začátek k budoucímu politickému převratu. Soudruzi totiž nelenili. Nová vláda  v níž měli komunisté devět zástupců (sedm českých a dva slovenské), národní socialisté, lidovci a slovenští demokraté po čtyřech, sociální demokraté tři a dva ministři byli bez stranické příslušnosti, tak záhy prosadila v Parlamentu vládní program, který obsahoval hlavní předvolební požadavky komunistů, aby lákavé myšlenky socialismu oslovily co nejvíce lidí. Zadařilo se. Další milník, další osudová osmička v dějinách republiky, zvaná „Vítězný únor 1948“, byla ani ne za dvouletým rohem.

 

"Komunisté vedoucí silou národa. Ještě žádná politická strana neobdržela tak velkou důvěru - V nejdemokratičtějších volbách lid potvrdil a rozšířil mandát komunistů - Radostná nálada lidu - Jen nepatrný počet hlasoval bílými lístky proti lidově-demokratickému režimu a proti Národní frontě." (Rudé právo 27.5.1946)

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]