ProfilyApollo 1: Namísto zkušebního startu nedobrovolná kremace

 

 

Další bitva války o dobytí vesmíru vrcholí, Tentokrát je v centru zájmu Sovětů i Američanů Měsíc. A Američani, kteří zatím všechna kola této nevyhlášené, ale o to intenzivnější bitvy, prohráli, je jasné, že tentokrát budou muset konečně zabodovat.

 

Tlak je veliký. Vše se dělá ve spěchu a bohužel jsou ve hře peníze. Balíky peněz, které jako magnet přitahují šmejdy a nealé praktiky k tomu. Firma  North American Aviation dostává zakázku na výrobu vesmírné lodě na základě zákulisních jednáních (nikoliv na původně navrhovaném výběrovém řízení, jak bylo původně plánováno) a jejich produktem – kosmickou lodí Apollo je hned od začátku plno problémů díky nedotaženosti konstrukce.

 

Ty tragicky vrcholí po prvních třech (nepilotovaných) letech ostrou simulací startu. Času nebylo nazbyt. Podle plánu mělo Apollo 1 odstartovat směrem k Měsíci 21. února 1967.

26. ledna bylo tedy zahájeno zkušební odpočítávání, při němž se procházejí veškeré operace až do okamžiku zapálení motorů rakety. Následující den vstoupila do simulace také hlavní posádka a prováděla veškeré předstartovní operace jako při skutečném startu. To znamenalo, že i kabina byla naplněna atmosférou tvořenou čistým kyslíkem. Předstartovní test byl celou dobu rušen potížemi ve fonickém spojení způsobené tím, že jeden mikrofon se nevypínal, až si Grissom posteskl: "Jak nás chcete slyšet z Měsíce, když nás neslyšíte na pár metrů..."

Všude je nepořádek. V prostoru kabinyse nacházejí nechráněné kabely bez jakéhokoliv uchycení, pospojované izolační páskou, po kterých se běžně šlape a volně se třou o sebe. Zhruba po třech hodinách v čase T minus 11 minut bylo odpočítávání zastaveno a technici se snažili odhalit závadu na spojových linkách

 

 

V době, kdy byl test přerušen nastávají problémy. V 18:30:50 dochází k prudkému poklesu napětí jednoho elektrického okruhu lodi - došlo zde ke zkratu. O několik sekund později ohlašuje astronaut Chaffee oheň na palubě. Protože byla kabina naplněna čistým kyslíkem, šířil se požár velmi rychle. Díky skutečnosti že kabina obsahuje řadu hořlavých předmětů, o to rychleji. V 18:31:16 Chaffee zoufale volá o pomoc: "Máme tady hrozný požár! Dostaňte nás odtud! Hoříme!" Pak se spojení přerušilo.

 

 

S požárem se neúspěšně snaží bojovat technici přítomni na montážní plošině, ale teplota v kabině společně s tlakem prudce stoupá a po patnácti vteřinách kabina, která se stala kremační výhní, praská. Škvírou se valí ven dým a techniky, kteří se snaží pomoci zasahuje tlaková vlna, žár a kapky roztaveného materiálu. Průlez se povedlo vypáčit po 5 minutách a většina z přítomných skončila s otravou kouřem v nemocnici, protože jejich ochranné masky byly určeny na ochranu při úniku paliva a propouštěly tudíž kouř. Hasit nebylo potřeba, oheň vyčerpal všechen kyslík a uhasl.

 

Posádka již v té době byla mrtvá (udušená kouřem) a v kabině byla pouze jejich zuhelnatělá těla. Vzhledem k tomu, že skafandry byly doslova přiškvařeny k sedačkám a bylo nezpochybnitelné, že oživovací pokusy nemají smysl, proto byla nejdříve pořízena podrobná fotodokumentace a teprve poté byla těla astronautů z kabiny vytažena.

 

Ironií osudu je, že závěrečnou operací testu mělo být nouzové opuštění kabiny...

 

 

Před dalšími pilotovanými lety byla provedena na kabině Apollo řada změn, které spočívaly především v přestavbě vstupního průlezu a nahrazení hořlavých materiálů bezpečnější alternativou. Současně bylo přijato opatření, že při pozemních testech nebude používaná čistě kyslíková atmosféra.


Havárie sice zpozdila americký měsíční program (odhaduje se, že o šest až osm měsíců), ale stále byl dostatek času k dodržení úkolu prezidenta Kennedyho: dopravit člověka na Měsíc a zpět na Zemi do konce roku 1970 a získat tak konečně v souboji se sovětským Ruskem v dobívání vesmíru vytoužený vítězný bod.

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]