ProfilyKterak asociál vymyslel nejznámější sociální síť

 

 

Co se Vám honí hlavou? Právě jsem vstal. Nová fotečka Emo-barbie, jak špulí pusinku před zrcadlem s foťákem v ruce, mě pobavila. Jo, a taky se zrovna chystám psát o počátku Facebooku...

 

Ne, tím tedy nemyslím, jak jsem si udělal profil na Facebooku, ale jak to celé doopravdy začalo. Tehdy se psal rok 2003 a na Kirklandově koleji lehce arogantní a notně připitý nerd Mark Zuckerberg, naštvaný, že ho nechala holka, ulevuje svému egu datlováním do klávesnice. Nerdi, potažmo zaomplexovaní puberťáci takhle řeší svoje citové problémy. Když ještě nebyly počítače, načmárali na zeď křídou třeba „Maruna je kráva nebeská, nedala mi!“, ale dnes je všechno jinak. Interaktivní svět se třese na drby ze soukromí, stejně jako třeba na fotky, jak si někdo honí u monitoru ptáka.

 

Ale zpět k Zuckenbergovi. Frustrovaný nerd je tak hezky rozjetý, že datlování nabývá na intenzitě, více než původně zamýšlel, načež svůj peprný blog, v němž nechybí poznámka o kozách jeho bejvalky, rozesílá po všech kolejích. Je to smutné, ale je to tak. První krok k fenoménu jménem Facebook se týkal koz a frustrace z rozchodu. Tak alespoň popisuje vznik Facebooku film Social Network „Ups! Dej Like It!“

 

Jenže pravda byla daleko prostší. Mark Zuckenberg prostě dostal nápad. Zní to sice omšele a fádně, ale takhle většinou velké věci vznikají. Jestli to bylo formou blogu, nebo nějaké jiné aktivity je vlastně celkem jedno. Důležité bylo, že si Zuckenberga, talentovaného asociála, jehož osudem bylo vymyslet a uvést v život největší světovou sociální síť všimli dvojčata Winklevossova, která mají takový malý nápad - vytvořit stránky s pracovním názvem Harvard Connection, stránky, kde by studenti mohli seznamovat a občas poklábosit. Prostě taková studentská komunita. Mohla by to být sranda. Lidi se mají přece poznávat a pokecat si. Jenže Mark zašel dál... zašel hodně dál a za pomoci svých spolubydlících Dustina Moskovitze a Chrise Hughese tam zašel tam sám. Výsledek – registrace domény thefacebook.com.kterou Zuckerberg pojmenoval po informačních letáčcích, které se na amerických univerzitách používají k seznamování studentů.

Tehdy ještě nikdo nemohl ani zdaleka tušit že se jednou bude jednat o světový fenomén a současně dojnou krávu s nevysychajícím vemenem...

 

Uživatel Klára Ňu Ňu vemenatá je offline!

 

Samozřejmě, od chvíle kdy se Facebook díky raketovému nástupu během kterého se nejprve přidaly do sítě další americké univerzity, později i střední školy, pak kdy se začátkem roku 2006 začaly do Facebooku přihlašovat i velké společnosti a nakonec kdy byl od 11. srpna 2006 Facebook zpřístupněn všem lidem starším 13 let, stával skutečným fenoménem neznajícím hranic, byly on line i Cameron a Tyler Winklevossovi, kteří si prostřednictvým svých právníků stěžovali na to, že jim Mark Zuckerberg ukradl jejich nápad na vytvoření a provozování univerzitní sociální sítě v době, kdy chtěli Zuckerberga získat pouze jako programátora. Po dlouhých soudních tahanicích neuspěli.Definitivní soudní verdikt rozhodl, že sourozenci se musí spokojit s vyrovnáním ve výši pouhých 65 milionů dolarů, což je tváří v tvíč dojné krívě se zlatým vemenem opravdu slabá náplast.

 

Upravit profil! Zobrazit jako... Saverin!

 

Zuckenbergovým kámošem už aní ani jeho bývalý společník Eduardo Saverin, který podepsal šek s prvotní investicí pro Marka Zuckerberga a stal se tak spoluzakladatelem Facebooku. Ne na dlouho. Poté, co tehdy ještě finančně nepříliš soběstačný Facebook odstřihl od toku peněz,byl ze společnosti vyšachován. Saverin totiž v dubnu 2005 udělal velkou chybu, když 34% svého podílu rozpustil na 0,03% v domnění, že dělá správně. Nakonec po Zuckerbergovi vysoudil odškodné a musí být oficiálně psán jako spoluzakladatel populární socíální sítě. K tomu stále ale vlastní pět procent podílu z firmy.

 

„Kdo z přítomných je zde kvůli vám? Sledujte pozvánky!“

 

Ostatně Zuckenberg nebyl rovněž žádným svatouškem. To že prý neměl problém lézt uživatelům Facebooku do pošty, aby zjistil hesla k jejich e-mailům je jedna věc, druhá je ta, že se nenechal strhnout penězi. Když koncem roku 2004 Facebook zaznamenal první milion uživatelů, začali kolem něj kroužit investoči, žonglující se stále většími a většími částkami. Zuckenberg však vznikající sociální legendu prodat nehodlal, a to ani ve chvíli, kdy mu v roce 2006 ležela nabídka s částkou vyšší jedné miliardy. Zuckerberg však nezaváhal a šéfovi firmy Yahoo! Terrymu Semelovi nabídku s poděkováním vrátil. Odůvodnil to prostě: "Nezáleží mi na ceně. Je to moje dítě a chci se o ně dál starat a vidět ho růst."

 

Což se mu samozřejmě vyplatilo. Kromě toho, že se nyní může hrabat v korespondenci několika stovek miliónů lidí na celém světě, který Facebook (v dobrém i ve zlém) užírá spoustu jejich času, katapultoval se ve svých 26 letech na 35. místo na žebříčku nejbohatších lidí.

 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]