ProfilyVáclav Havel RIP bez piety

 

 
Kdo mohl tušit, že namísto poslední adventní svíčky, se ve zlatou neděli rozzáří celé Česko miliony svíček. Zemřel Václav Havel a k vánočnímu shonu se připojily pietní akce zasahující snad každé větší město v republice.
 
Politická scéna se výjimečně nehádala, ani nesršila bonmoty, ani se neurážela, ale vyhlásila od středy do pátku státní smutek. Ostatky bývalého prezidenta byly vystaveny v bývalém kostele svaté Anny, kam se s ním přišly rozloučit několika set metrové fronty lidí. Ve středu se s prezidentem přijdou rozloučit poslanci a senátoři ve Vladislavském sále. Na rozdíl od jiných, bleskově i jistě projde speciální zákon, oceňující zásluhy Václava Havla. Nebude doporučeno pořádat estrády, televize možná nebudou vysílat komedie. Sázkové hry a hazard budou zakázány. Hokejová extraliga se sice bude hrát, ale před každým zápasem uctí sportovci ex prezidenta minutou ticha. Lidé kondolují a vypadá to, že se ve smutku, ať již v tom opravdovém, nebo předstíraném, semkli k sobě. Václav Havel to naposledy dokázal. Semkl národ, uklidnil jím kritizovanou „blbou náladu“, stejně jako politickou scénu. Alespoň na pár dní. To navzdory debilům z řad mladých komunistů, kteří začali na internetu publikovat, že byl škůdcem lidu, vlastizrádce a imperialistický, či sudetský agent. Morálka rudých hovad se zase ukázala. Ministr vnitra Kubice poznamenal, že proti tomu nemůže nic udělat. Že je to sice neetické, ale v mezích zákona. A to i navzdory že komunismus, je stejně jako fašismus postaven mimo zákon. Komunisti ve sněmovně se od toho svinstva distancovali. Vojenská zdravotní pojišťovna se zase na smrti Václava Havla pokusila přiživit s reklamou označující ho za jejího pojištěnce. Tomu se říká fraška, kterou by ani divadlo zrůdností, neuneslo. Ostatně většina divadel nehraje. Vládní limuzína doprovázející ostatky Václava Havla nabourala. Smrt Václava Havla zasáhla i světový tisk. Kromě Ruska a Číny. Francie viděla v Havlovi nejlepšího francouzského přítele, Obama zase inspiraci a Gorbačov si ho cenil jako státníka trvale oddaného nejvyšším humanistickým hodnotám. Podle německé kancléřky Angely Merkelové zůstane politik a dramatik Havel nezapomenut za své prosazování svobody a demokracie i za svou velkou lidskost. Polsko by mu hned dalo Nobelovu cenu míru a v Bruselu se držela minuta ticha. Izrael ho označuje za výjimečného, Slováci uctí jeho památku státním smutkem, režisér Fenyč navrhuje pojmenovat po Havlovi ruzyňské letiště. Světový tisk se vesměs shoduje, že odešel jeden z největších Evropanů, dalajláma mu pomohl usmířit se se světem, který se nakonec navzdory jeho humanistickým, místy naivním představám zvrhl v místo, kde bohužel pravda a láska nezvítězila nad lží a nenávistí.
 
Jo a ještě něco. Den před smrtí Václava Havla zemřel na infarkt , údajně ve vlaku severokorejský komunistický vůdce a diktátor Kim Čong-il, oznámila po jednodenním zpožděním (nejen České dráhy mají zpoždění), usedavě plakající televizní komentátorka. A celý korejský národ začal hystericky plakat s ní. A plakal tak mocně a pateticky, aby je slyšel celý svět. Svět jejich nářkům nenaslouchal. Kondoloval do České republiky. Smrt Václava Havla tak zastavila i tuto plačící, city ždímající, invazi. 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]