ProfilyYoko Ono: Více než jen nezbedná japonská školačka

 

 
O japonských ženách se většinou traduje, že jsou velice poslušné, cudné, vědomé si svých ženských povinností a že svému manželovi, když jde do práce obracejí vždy boty špičkami ke dveřím. Někým proklínaná, někým milovaná světoznámá Japonka Yoko Ono se však tomuto modelu značně vymyká.
 
„Byla jsem z toho obviňovaná hned od začátku. Lidé se mnou odmítali mluvit, anebo byli drzí a hrubí. Bylo to těžké a moc mně to bolelo. Mohla jsem se otočit a utéct, ale to bych nikdy neudělala. Každý den jsem si připomínala, jaké mám štěstí. Potkala jsem muže, kterého jsem milovala, netrpěli jsme hladem, nebyli jsme nemocní. Jen tohle nás tížilo a museli jsme oba v sobě najít sílu to potlačit. A vlastně to byla dobrá škola. Beatles byli skupinou čtyř mužů. Velice silná čtveřice. A věřte mi, že ani já bych je nedokázala zlomit. A ani jsem nechtěla. Rozešli se, protože dosáhli vrcholu a čekali na ně nové začátky. Chtěli to tak.“ (Yoko 0no)
 
Yoko, dcerka z japonské aristokratické rodiny, zrozená dne 18.2.1933, měla totiž vždycky velké ambice avantgardní umělkyně. Pendlujíc mezi USA a Japonskem zahřívala manželský pelech jak avantgardního umělce Toshibo Ichiyanagima, tak i amerického filmového producenta Anthony Coxe. Ovšem libido, které by ji povzneslo nad hladinu průměru, bylo stále v nedohlednu. A přitom se Yoko tak snažila. Zviditelňovala se během protestních akcí, dráždila klečíc v rámci svého projektu Cut Piece (česky „Odstřihni si kousek) na podiu a diváci z ní mohli odstřihovat kousky ošacení a provokovala svou oduševnělostí básněmi v knize Graperuit.
 
 
Tehdejší doba hipízáků samozřejmě takovým avantgardním počinům přála stejně jako volné lásce a LSD a v šedesátých letech zrozené umělecké hnutí Fluxus, jehož čelní představitelkou se Yoko stala si kladlo za cíl nastolit tvořivý zmatek použitím absurdních nebo humorných esencí. Ano, byla to veselá doba plná květin a právě v ní se Yoko Ono konečně dočkala naplnění svých představ o dokonalém muži.
 
Tím byl populární John Lennon, se kterým se seznámila 9. listopadu 1966 na své výstavě nazvané Nedokončené obrazy a hned z toho byla láska jako trám. 
 
Alkoholik, narkoman, děvkař. Milující romantik, idealista, vegetarián. Poslední originál, říkával o něm David Bowie.
 
 
Yoko musela být hodně dobrá a ještě více avantgardní i v milostných záležitostech, neboť tehdy ještě ženatý Lennon s desítkami ženských skalpů za opaskem se vzápětí nechal slyšet, že teprve s ní konečně poznal, co je to láska. Otázkou zůstává, jak chtěl Lennon interpretovat význam slova láska. Jestli jako hluboký cit, nebo jako kvalitní sex. Mnohý z tehdejších názorů se opíral o rčení, že Yoko „vysouložila Johnovi mozek z hlavy“.
 
A jelikož Yoko měla i hudební průpravu a společnou orgasmickou árii si nejednou užili v soukromí, přišel čas vrhnout se společně i na uměleckou dráhu. V roce 1967 vzniklo jejich první společné album Unfinished Music No. 1: Two Virgins, které se muselo prodávat v papírovém pytlíku. Yoko a John se totiž rozhodli na obalu alba ukázat, tak jak je bůh stvořil. 
 
 
  "Nevěděl jsem, co mám dělat, tak jsme šli nahoru do studia a přehrál jsem jí pár experimentů s elektronickou hudbou. Udělalo to na ni dojem a navrhla, abychom spolu zkusili něco udělat. A tak jsme natočili Unfinished Music No.1: Two Virgins. Byla půlnoc, když jsme začínali. Skončili jsme za svítání. Pak jsme se milovali. Bylo to nádherné," vzpomínal John Lennon. 
Ráno se z dovolené vrátila Cynthia Lennonová. Svého manžela našla v kuchyni s cizí ženou, měla na sobě její župan. Pochopila. 
 
A to byl jen začátek jejich plodné spolupráce, mezi které patřil i tzv. Happening, kdy se oba (tentokrát už jako manželé) celých 8 dní nehnuli z postele. 
 
 
Předzvěst nadcházejících Johnových excesů samozřejmě moc nechutnala zbytku Beatles. A ještě víc jim nechutnalo, když John začal vodit Yoko na zkoušky a na nahrávání. Nejvíc je pobouřilo a uráželo, když Yoko v době svého rizikového těhotenství sledovala celé natáčení z lůžka umístěného přímo ve studiu. Nad postelí měla dokonce zavěšený mikrofon, kdyby cítila potřebu se k písním Beatles jakkoli vyjádřit.  
Celistvost nejslavnější hudební skupiny na světě tak začala získávat trhliny, až se roku 1970 rozpadla úplně. A to je fakt, který miliony fanoušků na celém světě Yoko, kterou z něj samozřejmě vinili, nezapomněli dodnes. Rozchod se samozřejmě neobešel bez ostrých slov z jedné i druhé strany.
 
"Zasraní hajzlové, to byli Beatles. Musíte bejt hajzl, abyste to mohl dělat, to je fakt. A Beatles jsou největší hajzlové na světě!" (John Lennon) 
 
A život šel dál. Čas hipízáckou éru odvál, na manželství snů a exhibicí přišla roku 1973 krize, která jej na nějaký čas rozdělila. V té době, zatímco Lennon natáčel v newyorských studiích písničky jako Freda Peeple, pustila se Yoko Ono do milostného vztahu s kytaristou a producentem Davidem  Spinozzou. Lennona, na jehož úspěch sice žárlila („Chtěla bych vystoupit z jeho stínu.“) se však úplně zříci nechtěla. Angažovala proto do svých služeb čínskou asistentku May Pang, kterou pověřila specifickým úkolem - být Lennonovou milenkou. Yoko pečlivě zrežírovaný vztah kontrolovala pravidelnými telefonáty z New Yorku. 
 
 
Zatímco John Lennon bojoval sám se sebou, Yoko Ono se vydala na japonské turné, o její koncerty však byl pramalý zájem. Pochopila; že její kariéra je možná jen po boku slavného manžela a se v roce 1975 od ní John dočkal jejich společného syna Seana Ono Taro Lennona. Postupně si na ní vytvořil takovou závislost, že se děsil, aby nezemřela dřív než on. "Yoko mě naučila všechno podstatné, co vím." Mimo jiné i brát heroin, na několik let mu oba propadli.  
 
 
Zvláštnímu romantickému vztahu, který podle Lennonových slov přesně definuje slavná fotografie Annie Leibowitzové: nahý John Lennon na ní leží schoulen do prenatální polohy vedle oblečené Yoko, nakonec učinil konec vyšinutý atentátník Mark David Chapman, který Johna roku 1980, kdy po pětileté pauze začal opět umělecky tvořit, zastřelil přímo před branou jejich new yorského bytu.
 
Poslední album Johny a Yoko, které kritika se slovy: "Celá věc páchne nudnou sterilitou... je to prabídná deska," nemilosrdně odstřelila je oceněno prestižní cenou Grammy jako album roku. 
 
Yoko se pak snažila jeho odkazu a renomé využít co nejpečlivěji.  Již tři měsíce po vraždě svého chotě vydala nahrávku Walking On Thin Ice, kterou s Johnem údajně dokončila necelou hodinu před jeho smrtí, na půlroční výročí Lennonovy vraždy připravila vydání alba Season Of Glass, na jehož obal použila fotografii Lennonových zakrvácených brýlí a skladbu No No No uvedla výstřely z pistole. Inu každý se živí, jak jen to jde.
 
 
Yoko tak konečně vystoupila z Lennonova stínu, jak si přála, nicméně jeho jméno dojila vydatněji, než jezeďačky družstevní krávy. I v devadesátých letech jí však Lennonova smrt vynášela. Na výstavě nazvané Krvavé objekty byly k vidění jeho zakrvácené brýle a bronzové repliky kulkami provrtané košile, kterou měl Lennon na sobě, když byl zastřelen. Mírovou píseň Instant Karma! poskytnula k reklamnímu šotu firmy Nike, slova o tom, že všichni záříme jako měsíc, hvězdy a slunce, též propagovala tenisky.          
 
Yoko byla vždycky šikovná a ambiciózní. A taky avantgardní. Ovšem úspěch a popularita se jí již vyhýbají. Zůstaly jen peníze a cejch „té, která zničila Beatles“, kterého se nikdy nezbavila.
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]