ProfilyKurt Cobain: „Je lepší shořet než vyhasnout“.

 

 
„Každý užívá svou vlastní formu heroinu…“ (Kurt Cobain, 1992)
 
Heroin není moc dobrá medicína, což spousta lidí nechápe. Nepochopil to ani Kurt Cobain, který si ho těsně před svou smrtí dopřál dostatečné množství, načež stiskl spoušť zbraně, jejíž hlaveň cumlal jako malé dítě dudlík. Bylo vymalováno. Cobainovou krví a zbytky mozku. Kurtova příkladu následovalo několik dní nato pár jeho fanoušků. „Je lepší shořet než vyhasnout“.
 
Servírka Wendy nechodila jiř nějaký čas do práce. Pokročilé stádium těhotenství jí to nedovolovalo. Vřískající dítě, které jí udělal její manžel, automechanik Donald pak přišlo na svět 20. února 1967 v aberdeenské nemocnici. V Hoquiamu, kde Wendy s Donaldem žili, totiž porodnici neměli.
 
„Zobrazit upřímnost
Akt bez oddanosti
Braň své pravé území
Přání zbavit se bolesti...“ (Downer)
 
„Zasranej, zasranej pane bože všemohoucí! Dej mi znamení. Může to být něco hezkýho. Třeba kapela, někdo zvenčí! Nejsem vybíravej, doprdele kurva prosím!. Chci jen někam patřit!“
 
Když se rodiče rozvedli, byla to pro sedmiletého Kurta rána a šok, jehož následků se nikdy nezbavil. Dospíváním ho provázely Sex Pistols se svými anarchistickými texty bouřícími se proti konvencím. Složitý, antisociální živel stále více a více cítil potřebu vyplivnout všechno, co ho tížilo na duši. Různá jména různých skupin, s nimiž se o naplnění této potřeby pokoušel, nebyla pro jeho komplikovanou mysl zásadní. Alespoň do té doby než se objevila Nirvána.
 
„Jsem nejhorší v tom v čem jsem nejlepší
Za tento dar se cítím požehnán
Naše malá skupina vždycky byla
A vždycky bude až do konce.“ (Smells like a Teen Spirit)
 
Svět voněl jako náctiletá duše. Enormní úspěch, který se dostavil dva a půl roku po vydání debitového alba nikdo nečekal. Nevermind lámalo žebříčky v prodejnosti, stejně jako povahu a charakter. Sestřelilo z trůnu žebříčkových hitparád popového krále osmdesátých let Michaela Jacksona. Prý je čas na změnu. Oni jsou ta změna. „Najdi cestu k nalezení cesty, když jsem tam. Najdi cestu - lepší cestu!“
Tlak producentů se stával neúnosným. Stejně jako bolest žaludku. Heroin byl dobrou medicínou. Dával zapomenout, stejně tak ukazoval nové obzory. 
„Naše malá skupina vždycky byla. A vždycky bude. Až do konce. Tohle je jen začátek!“
 
„Dobrá, on nikdy nekrvácel
A nikdy se do nikoho nesral
A nikdy neopustil
Protože neměl štěstí.“ (Stain)
 
"Rozhodl jsem se, že si vypěstuju závislost. To jediný mě může zachránit před tím, abych si ustřelil palici." (z deníku Kurta Cobaina)
 
Heroin dával, heroin bral. Prchavé pocity štěstí. Svatba v pižamu, nevěsta v otrhaných šatech. Svět je bláznivé místo pro žití. Odvykací kůra oslavená divokou jízdou koksového opojení. Zrození potomka. Sladká milovaná Frances Bean křičící v postýlce s nebesy jako dětstvím spoutaný anděl. Události se míhaly rychle jako z jedoucího vlaku. Sex s Amy, oba sjetí jak zákon káže. Pánví zběsile naráží na jeho libido. Vyvrcholení. Koncert je u konce.  Dav ječících fanoušků. Kolotoč barev zvuků a protichůdných pocitů. Je tohle štěstí?
 
„Úzkost v pubertě se vyplatila
Teď jsem znuděnej a starej
Samozvaní soudci souděj
Ale je to k ničemu.“ (Serve the Servants)
 
Okno do duše Kurta Cobaina přetékající pocity. Kdy z něj zbude prázdný rám. Sjetá Courtney se bláznivě směle, fanynka mává červenými kalhotkami. Brzy přijde tma a opodál, v římském koloseu řvou hladoví lvi, připravení roztrhat mučedníky pro potěchu davu na kusy. Kdo jim políbí otevřenou ránu?
Znásilni mě, kamaráde, znásilni mě znovu...
Šampaňské plní nitro opojením, tabletky Rohypnolu v něm skoro nejsou cítit.
Znásilni mě, kamaráde, znásilni mě znovu... 
Tma konečně přichází!
 
V březnu 1994 zahájila Nirvána své evropské turné. Prvního března proběhl koncert v Mnichově, 11. března byl naplánován koncert v Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha. K tomu bohužel nikdy nedošlo.  3. března se Kurt Cobain při návštěvě Říma předávkoval kombinací rohypnolu a šampaňského. Upadl do kómatu a několik dní zůstal v nemocnici. Po jejím opuštění se vrátil do Seattlu a Nirvana zbytek evropského turné zrušila. 
 
„Vyndej všechen čas z mýho srdce
V mým srdci není žádnej nepřítel
Dobrá jsem psychopat, v mým srdci...“ (tourette's)
 
Klec nemocnice pro drogově závislé vystřídala klec prázdného zabarikádovaného domu. Jasné vědomí dopomohlo k útěku, nově otupené smysly brnkaly na struny paranoie. Kamarád s velkým H naplnil nitro svou hřejivou láskou. Jsou to kroky co slyší? Nebo je to jen další představa. Ruka píše: „Miluji vás! Miliju vás! Srdce to snad taky cítí. Srdce ještě bije. Neřekl světu už všechno, co chtěl? Nevyřval už všechnu svou zlobu? Nerozdal dost lásky? Je čas zazpívat poslední pecku? Generálek již odehrál několik. Srdce pořád ještě bije. Jak dlouho? Zbraň leží opodál!
 
„Celou tu dobu jsem byl nasranej! -- je to moje srdce
My všichni jsme rovněž mrtvý v mým srdci
Oh ne!!!! Je to vada mýho srdce!!“ (tourette's)
 
 Kurt Cobain byl 8. dubna 1994 nalezen mrtev ve skleníku u svého sídla v Seattlu. Vyšetřovací komise krátce po ohledání těla konstatovala smrt vlastním přičiněním. Cobain si podle všeho prostřelil hlavu opakovací brokovnicí Remington 5. dubna. Jeho manželka Courtney musela být 7. dubna hospitalizována kvůli předávkování drogami. 
 
Na Kurtovu smrt reagovalo hned několik teenagerů ve Spojených státech tím, že se zastřelili. Dalších pět tisíc fanoušků se shromáždilo v Seattlu a se svíčkami v rukou vytvořili smuteční pochod. Tak skončila jedna z největších hudebních legend devadesátých let.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]