ProfilyKterak fotřík scientologie hošíkům Cruisovi a Travoltovi do hlavy brouka převelikého nasadil aneb Komédie pavědecká

 

alt
 
Ron Lafayette Hubbard, mezi gangsty známější pod svým street-name LHR (neplést s LHC). Jestli vám tohle jméno vůbec nic neříká, je všechno v pořádku, absolutně všechno. 
Ale kvůli něčemu tu jsme. 
Takže, ano, vážení, ano, velevážení, zaostřete jevištní světla na člověka, který si kolem sebe upletl legendu přímo olbřímí velikosti a nechal svoje jméno stoupat výš a výš na křídlech kultu, který založil a který ho dodnes adoruje jako proroka. O to bolestivější je samozřejmě pokaždé jeho pád na hubu, když někdo poodhalí pravdu. 
A, jak už zajisté tušíte, přesně o tom bude naše dnešní komédie. 
 
Dětství géniovo
 
Ron se narodil 13. března 1911v Tildenu v Nebrasce bývalému mariňákovi a učitelce, která však nikdy neučila. Velmi záhy se celá rodina přestěhovala do Montany na ranč bohatého dědečka, kde začala Ronova dobrodružství. Zázračné dítě se projevovalo každým coulem od nejútlejšího věku. Naučil se jezdit na koni dříve, než chodit. Ve svých čtyřech letech už uměl číst a psát, což se rovněž naučil sám. Své dny trávil především krocením mustangů a lovením kojotů. V šesti se stal pokrevním bratrem kmene Černonožců skrze své přátelství s jejich medicinmanem. 
 
Kapku reality do čaje, prosím? Tady je. Zmíněný „bohatý dědeček“ ve skutečnosti nebyl rančer, ale veterinář a bohatství a rozsáhlé rodinné kontakty v Asii, Africe a celém světě, které měl Ron následně zdědit, nikdy neexistovaly. Rodina bydlela v domku v centru Heleny a vlastnila jednu krávu a několik koní. Nejbližší rezervace Černonožců byla vzdálená sto mil vzdušnou čarou a o tomto kmeni je známo, že pokrevní bratrství neprovozuje.
 
Rodina se během Ronova dětství ještě několikrát přestěhovala. Nelze nezmínit hrdinovo setkání s velitelem Josephem „Snake“ Thompsonem, který ve Washingtonu D. C. vzdělal ve Freudovské psychologii, když mu bylo dvanáct. Ron tuto vědeckou disciplínu okamžitě vyhodnotil, jako nedostačující a poté, co se ve třinácti stal nejmladším orlím skautem ve Státech, nastoupil na Union High School v Bremertonu a později Střední školu Královny Anny v Seattlu. Později se rozhodl následovat svého otce, který byl v té době převelen do Guamu v jižním Pacifiku, a započal tak svou první dobrodružnou výpravu.
 
Předpokládám, že takhle nějak by svůj životopis napsal Arnold Rimmer.
 
Cesty vesmírné i nesmírné
 
Tato výprava nebyla nikam jinam, než za hledáním starobylé východní moudrosti. Nejprve se mu podařilo dostat do Číny, kam toho času mnoho zápaďanů nepřijíždělo, a kde důkladně vyzpovídal buddhistické lámy a staré čínské čaroděje, ohledně nauk týkajících se duše. Cestoval daleko do západních vrchů Mandžuska, aby tam lámal chléb s mongolskými bandity, sdílel ohně se sibiřskými šamany a spřátelil se s posledními následníky linie kouzelníku, kteří kdysi sloužili na dvoře Kublaj-chána. 
 
Tou dobou na Zemi. Hubbard se poprvé do Číny podíval v doprovodu své maminky a to fakticky jen na její jižní pobřeží, kde zastavovali v několika přístavech. Ve svých denících popsal Hubbie čínské obyvatelstvo jako „gooky“ (což se dá přeložit jako sajrajt nebo i žlutá huba) a líné ignoranty. 
 
O historických monumentech si poznamenal pouze, že „nestojí za zmínku“, a když se s rodiči podíval do Pekingu a Hong-Kongu, Velká čínská zeď ho sice fascinovala, ale i tak shrnul své dojmy z Číňanů následovně: „Smrdí všemi koupelemi, které si nedali.“ a „Problém Číny spočívá v tom, že je tu moc rákosníků.“ Slyšte slova géniova.
 
Po návratu do Států pobýval dva roky na Universitě George Washingtona, kde se měl údajně široce obeznámit s inženýrstvím a studii, která ve své době předcházela nynější jaderné fyzice. Ve zkratce – z univerzity ho vykopli po dvou letech a z jediného kurzu, který se alespoň trochu podobal jaderné fyzice (jmenoval se „atomové a molekulární fenomény“), Hubbard vyfasoval za F.
 
V posledním semestru univerzity Hubbard zorganizoval výzkumnou výpravu do Karibiku, za hledáním tajemství pirátských pevností španělské éry a jakýchkoliv cenností pro muzejní sbírky. Deset členů výpravy odřeklo ještě před začátkem cesty v Baltimoru, dalších deset si vystoupilo poté, co je bouře odklonila na Martinik, a expedice byla zrušena pro totální nedostatek finančních prostředků.
 
Následně je o něm mezi jeho následovníky známo, že zhruba rok pobýval v Portoriku na své další „Mineralogické“ expedici, kde hledal zlato a jen tak mimochodem vytvořil první mineralogický plán Portorika. Že o něm neexistují absolutně žádné úřední záznamy, nepřekvapuje.
 
Průměrný literát a počátky kultu
 
Počátkem třicátých let začal Hubbard se psaním sci-fi. Sice publikoval a dostal se i k filmu (napsal scénář k filmu The Secret of Treasure Island a Filmový seriál Columbia Pictures), ale jako autor byl pouze průměrně nadaný. Přesto mu v pulpových magazínech oné doby vyšlo přes 140 kratší prací. A to není fikce. Ale plat zhruba jeden cent za napsané slovo taky ne.
 
Jeho opus magnum však přišel později, v oficiálně nikdy nevydaném díle Excalibur, k němuž byl inspirován, jak řekl na setkání fanoušku sci-fi v roce 1948, když na osm minut zemřel. Už nedodal, že to bylo na dentistickém křesle při vyndávání zubu pod vlivem rajského plynu. 
 
Toto dílo, které obsahuje základní pravdu o lidské existenci a je, jak autor věřil, zásadnějším počinem než Bible, a jehož základní objevnou myšlenkou jest, že „všechno na světě se snaží přežít“, se stalo pevnou součástí scientologické mytologie. Prvních několik čtenářů údajně zešílelo, čemuž se ve světle okolností dá i uvěřit.
 
Jestli se Hubbard v té době už zcela zbláznil nebo to byly všechno jenom promyšlené kroky vyčůránkovy, není zcela jisté. Osobně se přikláním k první variantě.
 
První setkání s okultismem prodělal po druhé světové válce, kde byl několikrát smrtelně zraněn a vrátil se domů téměř oslepen a chromý (podle záznamů námořního lékaře měl dva vředy v krku), v Pasadeně, kde nějakou dobu praktikoval nejrůznější sexuální rituály a bigamicky se podruhé oženil, ačkoliv jeho současná choť stále žila s dětmi v Bremertonu. 
 
Později, pobíraje penzi jako válečný veterán, se pustil na pole výzkumu psychiatrie a údajně vyléčil přes 1000 nemocných – od astmatu po rakovinu. Jak, to není řečeno. Za podpory svého redaktora a jistého dr. Wintera začal nicméně testovat principy Dianetiky, průlomové nauky, kterou sám vymyslel. 
 
Podle ní veškeré neduhy tělesné jsou rázu psychosomatického, a jejich původ tkví v bolestivých vzpomínkách na minulost, od nichž je třeba se očistit. 
Lidem takto „očištěným“ se kromě zdraví také mělo údajně zvýšit IQ a měli získat fotografickou paměť. Další výkřik už naprosto pomateného magora, nicméně, jsme v Americe, a tak se jeho knihy Dianetika: Moderní věda duševního zdraví prodalo přes 55 tisíc výtisků. 
 
Šizuňkův triumf, flotily a jiné věci
 
Než se do věci vložily vědecké kruhy a pro nepřítomnost jakýchkoliv empirických důkazů smetly Dianetiku do žumpy pavěd (Scientific American o ní napsal, že obsahuje „více slibů a méně důkazů na stránku textu, než kterákoliv publikace vydaná od vynalezení knihtisku“), stihl Hubbard úspěšně vysát peníze z několika Dianetických nadací, které založil, a přivést svého vydavatele, který se v nich rovněž angažoval, k bankrotu. 
 
Aniž by ho cokoliv z toho vyvedlo z míry, založil Hubbard v roce 1952 Hubbardovu Mezinárodní Asociaci Scientologů, aby představil svou novou „Vědu jistoty“ – Scientologii. 
 
Podstatu této „vědy“ vám dostatečně osvětlí následující video z dílny tvůrců Southparku. Ne, to není vtip. A jestli neradi čekáte na tajemství všehomíra, doporučuji přetočit na cca 11:35.
 
 
Pro ty jazykově méně zdatné ve zkratce asi takto – před 75 milióny lety vládl naší galaxii zlý lord Xenu, který nechal vyvraždit obyvatele 75 planet a jejich traumatizované duše vypustil na zemi, zde se vtělily do tehdy nemyslících lidí a jejich vzpomínky na minulý život jsou příčinou všeho současného utrpení - zařízlých slipů, rýmy, genocid, co vás napadne. 
 
Základní podstatou každé bytosti je tzv. tethan, obdoba duše, která je nesmrtelná a všemocná, ale po eonech let uvěznění v různých materiálních schránkách na to zapomněla, takže musí dojít očištění, aby mohla prozřít… A jsme zpátky u Dianetiky. 
 
Náš Hubbie navíc „vynalezl“ přístroj, E-meter, kterým se dá úroveň tethana údajně měřit a který je běžně používán při scientologických sezeních. Osobně bych byl překvapen, kdyby mi ta škatule skrze dva v dlaních držené snímače dokázala byť změřit pulz, ale to vynechejme ze záznamu – 8 milionů scientologů po celém světě (k roku 2004) se nemůže mýlit.
 
Jako u každého správného kultu máme různé úrovně zasvěcení, na které se postupuje, přičemž žvást, co jste se právě dozvěděli, je prozrazován důvěryhodným členům až zhruba po dvou letech v „církvi“.  
 
V závěru nelze ještě nezmínit, že v sedmdesátých letech Hubbard se svými následovníky křižoval Středozemní moře a severní Atlantik ve flotile lodí, na níž vystupoval jako komodor a prorok, a v níž bylo zakázáno o Hubbardovi negativně nejen mluvit, ale i myslet, kde ho obsluhovaly mladé, spoře oděné dívky, a kteréžto Řecko, Španělsko, Portugalsko a Velká Británie uzavřely své přístavy.
 
Ke konci života byl Hubbard stíhán pro množství daňových úniků a zpronevěr a zemřel na svém ranči v Kalifornii ve věku 74 let na zástavu srdce. 
 
Jmění, vybrané církví v jeho jméně, činilo odhadem k roku 1982 200 milionů dolarů.
 
A, ano, John Travolta a Tom Cruise jsou vášnivými scientology.
Jestli se toužíte připojit, doporučuji začít zde. Je to síla.
 
Text: Martin Kužel
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]