ProfilyRETRO: Jak fanynka prosila Káju, aby se vrátil z Ameriky

 

 
Karel Gott: Hlas, který zná celý svět : dobová reportáž o nadějném pěvci na počátku své hvězdné kariéry z konce šedeátých let
 
„Především se musím přiznat, že jsem až do nějakých patnácti let vůbec nikdy nepomyslil na to, že bych mohl okořenit některému z bližních život písničkou.“
 
KAREL GOTT se narodil v Plzni 1939. Od dětství rád kreslil, a tak v klukovských letech zatoužil po „uměleckém“ malování. Prvním námětem,. Které se rozhodl zpracovat olejem na plátně, byl velký pohřeb. Chtěl studovat UMPRUM, ale zkoušky nedopadly dobře. A tak se octl – nejdřív v Chebu a pak v Praze – mezi učni – elektrikáři.
 
STAL SE stálým návštěvníkem kavárny VLTAVA, kde hrál septet Karla Krautgartnera . Tam mu hudba definitivně učarovala. Pokoušel se hrát nejen na kytaru, ale i na harmoniku a na basu, mezi tím si zpíval a jezdil závodně na kole. A pak si jednou v kantýně ČKD Praha přečetl nápis Volné tribuny – příležitost pro každého. Dověděl se, že si může zazpívat s opravdovým orchestrem před publikem a ještě vyhrát knihu. A tu taky vyhrál, přebíral ji ovšem pod pseudonymem – Karel Matějíček.
 
RADOST z úspěchu ho v roce 1957 přiměla účastnit se druhé soutěže – Hledáme nové talenty, kde ale nalezen nebyl. Po soutěži však k němu přišel Karel Krautgartner a pozval ho do Vltavy, aby si přišel zazpívat s jeho orchestrem...Od té doby chodil Karel Gott do Vltavy pravidelně. 
 
ZPÍVAT v kavárně  pracovat v ČKD – to se stávalo čím dál méně ideálním spojením ... Nakonec došel k rozhodnutí „Odejdu z továrny jedině tenkrát, dostanu-li se na konzervatoř.“
 
A TAK se Gottův čas začal dělit mezi školu s profesorem Kareninem a ALFU, kde se večer co večer střídal u mikrofonu s Petrem Altmanem a Rudolfem Cortézem.
 
A PAK přišlo něco, o čem se ani neodvažoval snít! Vystoupení v televizi a ještě navíc v doprovodu orchestru Karla Vlacha. Při natáčení písničky Kos a švec prožíval pekelná. – „Cítil jsem po prvních taktech, že mne škrtí límec a že se začínám potit. Násilím jsem cpal hlas do polohy Cortéze a neklidně jsem sledoval udivené pohledy diváků v prních řadách Lucerny. Za nějaký čas mi přišlo z televize pár dopisů. Rozlepil jsem je a četl... Uslyším-li vás ještě jednou mečet do televize, přijedu to tam zapálit, ať si to pak s vámi vyřídí. Platím 15 korun měsíčně. Podpis chyběl.“ A tak Karel Gott poprvé stál tváři v tvář anonymnímu a krutému televiznímu divákovi.
 
UŽ NIKDY DO TELEVIZE – řekl si tenkrát, a odjel s Karlem Krautgartnerem na turné po SSSR. Byla to jeho první zahraniční cesta, z které měl tak velkou radost, jež se už nikdy neopakovala, i když jel až do Kanady, USA nebo západní Evropy.
 
POMALU přivykal pocitu, že se stává populárním. „Lidé, kteří radili před lety Krautgartnerovi, aby mne hodil přes palubu, mě teď nepřestávají zvát na oběd a ujišťovat, že od samých začátků věřili v mou budoucnost. Návštěvníci z divadel, kteří byli otřesení po mých prvních vystoupeních v Semaforu a otevřeně za to napadali Suchého a Šlitra si zvykli na to, jak vypadám a jak zpívám. Neznámí se mi začali svěřovat v dopisech se svými bolestmi a přáními...“O jednom dopise Karel Gott říká, že přehluší všechno nedobré, čeho se mu od lidí dostalo. Pisatelka ho před cestou do Ameriky prosí, aby se vrátil zpět, domů, protože – „všichni vás potřebujeme!“
 
KAREL GOTT se domů těší vždycky a vrací se tím raději, čím je od domova dál.. Protože i on cítí, že k tomu, aby byl šťasten, potřebuje zpívat těm, kteří rozumějí jeho mateřskému jazyku. Mezi svými je mu nejlépe.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]